Jakubas: Prospołeczne postulaty PIS warto realizować

Usprawnienie pracy urzędników i uzdrowienie prawa budowlanego to nadzieje, jakie jeden z najbardziej znanych polskich przedsiębiorców Zbigniew Jakubas wiąże z rządami Prawa i Sprawiedliwości. Nie jest też przeciwnikiem realizacji postulatów prospołecznych, zwłaszcza ulg podatkowych dla najmniej zarabiających. Jak jednak podkreśla, wrzawa polityczna i niepewność związana z sektorem bankowym skutecznie zniechęcają inwestorów do Polski i mogą utrudnić działalność przedsiębiorcom.

Z. Jakubas: Prospołeczne postulaty PIS warto realizować. Niestety, wrzawa polityczna i sytuacja w sektorze bankowym zniechęcają inwestorów


- Jeszcze długo przed wyborami parlamentarnymi uważałem jako przedsiębiorca, że wiele rzeczy należy zmienić, opodatkować trochę inaczej bogatych, a tym, którzy mniej zarabiają, trochę odpuścić z podatków, żeby mogli zarabiać więcej - przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Zbigniew Jakubas, przedsiębiorca i inwestor, właściciel Grupy Kapitałowej Multico. - W tej chwili PiS to realizuje, mam nadzieję, że w tym zakresie uda się faktycznie te prospołeczne postulaty urzeczywistnić.

Prawo i Sprawiedliwość podczas kampanii wyborczej obiecywało podniesienie kwoty wolnej od podatku z obecnych niespełna 3100 zł do 8000 zł. Stosowny projekt został już złożony przez prezydenta Andrzeja Dudę i po pierwszym czytaniu został odesłany do Komisji Finansów Publicznych.

Zbigniew Jakubas nie ma wątpliwości, że rządząca partia zmieni nastawienie do przedsiębiorców, ale podkreśla też, że poprzednie rządy, mimo deklaracji też nie ułatwiały im działalności. Liczy na doświadczenie wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, który zanim wszedł do rządu był prezesem trzeciego największego banku w Polsce - BZ WBK. Ma też nadzieję, że nowe władze uporządkują i usprawnią działanie państwa, zwłaszcza w zakresie prawa budowlanego. Jak przekonuje, to mogłoby pobudzić inwestycje lokalnych przedsiębiorców.

- Jeżeli PiS skutecznie usprawni nam system prawa budowlanego, to inwestycje z kapitału krajowego ruszą - uważa Jakubas. - Sam jestem zakładnikiem tego chorego systemu prawnego, jakim jest prawo budowlane: od 5 lat nie mogę rozpocząć inwestycji, w którą powinniśmy już do tej pory zainwestować około miliarda złotych. Olbrzymi teren w Warszawie jest już kupiony, ale nie możemy rozpocząć, ponieważ prawo budowlane jest tak skomplikowane, że nie pozwala nam przez 5 lat rozpocząć inwestycji.

Mowa o terenach kupionych w maju 2011 r. od FSO na Żeraniu przez należącą do Multico Mennicę Polską. Za trzy działki spółka zapłaciła 120 mln zł. Z powodu braku planu zagospodarowania przestrzennego inwestorowi wciąż nie udało się uzyskać pozwoleń na budowę. Musi natomiast odprowadzać od tego terenu opłaty za użytkowanie wieczyste.

Jak jednak zaznacza Jakubas, zmiana sposobu działania urzędników może wesprzeć kapitał krajowy, jednak inwestorzy zagraniczni wystraszyli się atmosfery politycznej, jaka nastąpiła po dojściu do władzy PIS.

Koniec świata drogich surowców?

Koniec świata drogich surowców?

Rok 2015 przyniósł najsilniejszy od 7 lat spadek notowań surowców. Ceny ropy naftowej i wielu innych surowców osiągnęły kilkuletnie minima, spadając piąty rok z rzędu. Trudno przesądzić, czy była to oznaka sekularnej bessy, czy może rok poprzedzający przełom na rynkach commodities.

- Obawiam się w ogóle pewnych igrzysk, które już się zaczęły w części niemerytorycznej, może to osłabić naszą gospodarkę i chęci do inwestowania polskich przedsiębiorców, a zwłaszcza przedsiębiorców zagranicznych - przekonuje. - Jeżeli jeszcze do tego wszystkiego banki w wyniku różnych działań rządu cofną akcję kredytową, to może się okazać, że w przyszłym roku i tak szacujemy jako przedsiębiorcy, że akcja kredytowa może spaść nawet o połowę, w związku z tym byłby to wtedy trudny rok.

Pod koniec grudnia Sejm uchwalił ustawę o podatku bankowym z wyższą od pierwotnie zapisanej w projekcie stawką 0,44 proc. podstawy opodatkowania rocznie. W bankach od podatku będą zwolnione aktywa do 4 mld zł, a w firmach ubezpieczeniowych - do 2 mld zł. Na koniec listopada przedsiębiorstwa miały ogółem zaciągnięte w polskich bankach kredyty i pożyczki na łączną kwotę niemal 290 mld zł.

- Jeżeliby się okazało, że parę tysięcy inwestorów i przedsiębiorców wystraszy się, zniechęci i zacznie zastanawiać, czy warto, to kilkaset tysięcy miejsc pracy od razu będzie zagrożonych - uprzedza przedsiębiorca. - Wszystko będzie zależało po części od tego, jak polityka będzie się dalej toczyła przez następne parę miesięcy nowego roku i mam nadzieję, że wszyscy trochę ostudzą emocje, wybory już się skończyły, te obietnice, które były po części bez pokrycia, zostaną jakoś zweryfikowane i że przez ten rok przejdziemy w miarę suchą nogą.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~JS

A co ma mówić. Jego teraźniejszość i przyszłość zależy od rządu. Jego Mennica liczy na kontrakty bicia monet dla NBP, a Newag na kontrakty z PKP. Więc nie będzie się bił z rządem, którego pomysły są anty-rozwojowe i niebezpieczne dla zadłużenia i wiarygodności Polski.

! Odpowiedz
10 10 ~Cesa

Kopacz zamykaóła kopalnie, a Niemcy subwencjonują wydobycie węgla miliardami euro. I bronią swoich górników!!!!!!(JAK I SWE STOCZNIE!!!!które w Polsce ryży na ich polecenie zlikwidował z Cegielskim, Radmorem, Hutą Zgoda, etc..)
-Kiedy rząd Ewy Kopacz chce zamykać polskie kopalnie, Niemcy subwencjonują wydobycie węgla kwotą sięgającą prawie 1,5 miliarda euro rocznie. Przez ostatnią dekadę niemieckie kopalnie węgla kamiennego otrzymywały od państwa rocznie od 1,5 do 2 mld euro. W sumie niemiecki rząd finansował sektor energetyczny dopłatami w wysokości 11,2 mld euro rocznie. I choć w Niemczech w roku 2013 największy udział w produkcji krajowej energii miała ropa naftowa, to tuż za nią znalazł się węgiel kamienny i brunatny. Dopiero na kolejnym miejscu był gaz ziemny i tzw. odnawialne źródła

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 ~Jasko

Kopacz nie zdążyła zamknąć żadnej kopalni, choć zapewne plan taki był. Obecna władza prędzej czy później będzie musiała przystąpić do, jak to określa, wygaszania nierentownych kopalń.

! Odpowiedz
1 0 ~qy

Kiedy ty z drzewa zlazłeś????A ty górnik ten nierób co w kącie śpi i uważa że mu się należy ,do roboty a nie będziesz tu bzdury wypisywał!!!!

! Odpowiedz
0 0 ~-zbyszek1 odpowiada ~Jasko

Gdyby nie wybory... I tu paradoks. Gdyby Kopacz była premierem rządu w kraju trzeźwych ludzi, mających na względzie interes Polski to zamykając nierentowne firmy przyczyniłaby się do wygrania własnej formacji. A tak to przez osiem lat robili narodowi dobrze a na koniec naród ich olał. Dramat.

! Odpowiedz
4 5 ~mecenas_Roman

Co do tego że Polską rządzą układy mafijne (swojsko sitwy) nie można mieć wątpliwości bez względu na to jakim sztandarem wymachują. Każdą partia zarządza "ojciec chrzestny". Ale czy na pewno potrafią oni być tak koszerni jak mafia?

! Odpowiedz
2 7 ~narew

Sitwa, to bardzo łagodne wyobrażenie
.
„Co do tego że Polską rządzą układy mafijne (swojsko sitwy) ”

To nie są jakieś tam sitwy a dorosłe organizacje przestępcze

- http://pppolsku.blogspot.com/2012/03/lexde.html#PPZ

ze wszystkimi atrybutami wyspecjalizowane w oszustwie i rabunku.

- http://pppolsku.blogspot.com/2012/03/lexde.html#Cel

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 4 ~-zbyszek1

No po co to? To co się nadaje pod budkę z piwem albo sklep GSu przenosisz na forum portalu ekonomicznego. Moim zdaniem za duży tupet.

! Odpowiedz
8 5 ~malineczka odpowiada ~-zbyszek1

POwiedział co wiedział naczelny POwski hejter(troll).Poza stekiem frazesów,tak naprawdę gó..o ma do POwiedzenia merytorycznie.Te swoje górnolotne hasła idż wykrzykiwac na barykady KODU,tam jest Twoje miejsce-zbyszku1.

! Odpowiedz
5 5 ~mecenas_Roman odpowiada ~malineczka

KOD-rozkodowamy http://pressmix.eu/2016/01/06/komitet-obrony-demokracji-rozkodowany/

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil