Jakie zmiany w energetyce planuje PiS?

Prawo i Sprawiedliwość ma spore szanse na ponowne stworzenie rządu bez potrzeby sięgania po koalicję. Czy wobec tego w energetyce i górnictwie należy się spodziewać kontynuacji? Nie do końca, choćby nie wynikało to wprost z programu wyborczego tej partii.

(PiS)

Rzeczywista (a nie programowa) polityka energetyczna Polski od dekad jest całkowicie reaktywna. Ponieważ zamierzenia i deklaracje polityczne albo nie dostrzegają nadchodzących zmian technologicznych, albo wręcz idą w poprzek nim, dlatego rzeczywiste zmiany zachodzą wbrew deklaracjom politycznym i dokumentom rządowym, a zgodnie z globalnym nurtem. Tyle że z dużym opóźnieniem wobec Zachodu.

Tak działo się z inwestycjami w elektrownie i ciepłownie węglowe, podczas gdy Zachód inwestował już w instalacje gazowe, podtrzymywaniem na kroplówce górnictwa węgla kamiennego, chociaż Zachód kończył już z subsydiami dla tej nierentownej branży, budową elektrowni atomowej, chociaż Zachód w większości zamknął ten rozdział w latach 80., rozpoczęciem programu rozwoju elektromobilności, dopiero gdy wymagały tego od nas unijne przepisy czy programem rozwoju fotowoltaiki, dopiero po wprowadzeniu 20 stopnia zasilania podczas upałów i wiele lat po Niemczech, Czechach czy Słowacji.

Dlatego i tym razem nie łudzimy się, że przedstawione w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości postulaty i cele będą rzeczywiście i skutecznie realizowane. Niemniej próby ich realizacji mogą przyśpieszyć bądź spowolnić nieuniknione zmiany, wynikające z megatrendów politycznych, gospodarczych i technologicznych oraz – co najważniejsze – polityki i prawodawstwa Unii Europejskiej. Z tego powodu warto je przedstawić.

Aby jak najwierniej je oddać, publikujemy je w formie cytatów z programu wyborczego.
Program PiS w energetyce i górnictwie

Miks energetyczny

  1. „Zamierzamy realizować program zrównoważonego pozyskiwania energii w oparciu o węgiel, gaz ziemny i ropę naftową, OZE – fotowoltaikę, wiatrownie i biogazownie, a także energetykę jądrową”,
  2. „planujemy modernizację istniejących bloków energetycznych, budowę bloków gazowych i elektrowni atomowych. Stawiamy na bezemisyjną energetykę prosumencką”.

Co z polityką klimatyczną, smogiem, węglem, górnictwem, odnawialnymi źródłami energii, atomem i innymi zagadnieniami okołeenergetycznymi? Jakie są obecnie rzeczywiste dylematy rządu? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl.

Bartłomiej Derski

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 10 drabio

Na pewno zamiany zobaczymy na rachunku...

! Odpowiedz
0 2 1984

Nie da się zaprząc wołu do karety. Nie da się pogodzić pracy EJ o planowanej mocy 10 GW z OZE gdzie tylko morskie wiatraki będą miały 10 GW. Razem 20 GW, a co z PV która już w tym roku przekroczy 1.5 GW i za 10 lat może osiagnąć 20 GW? Razem 40 GW + wiatraki lądowe (obecnie 6 GW) + mniejsze obiekty z pierwszeństwem dostępu do sieci i mamy 60 GW przy maksymalnym popycie nie przekraczajacym 30 GW. W energetyce oznacza to wyłączenia elektrowni!

Nie ma problemu z nowymi el. węglowymi (w XXIw przybyło 5 GW) i gazowymi bo w razie nadwyżki z OZE mogą zostać wyłaczone. W tym czasie oszczędzają paliwo które ma duży udział w koszcie MWh. Elektrownia jądrowa nawet jak nie pracuje generuje takie same koszty jak działajaca. Właśnie dlatego Francja coraz częściej ma ujemne ceny chociaż mogliby w tym czasie wyłączyć część reaktorów.

Jak zrezygnujemy z OZE wzrosną transfery statystyczne. To opłata jaką budżet musi ponieść aby wykonać narzucony pzrez UE cel. W polsce dużo zabraknie. NIK obliczył, że w 2020r ta opłata wyniesie ok. 8 mld zł! To nie tylko nasz problem, Niemcy także będą ją płacili chociaż nastawiali mnóstwo OZE.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 3 zbyszek_

Kiedy ATOM z np francji kupimy?
uran kosztuje psie pieniadze 25usd chyba

! Odpowiedz
22 12 mith21

PiS teraz zamierza zarżnąć polską energetykę? Super.

! Odpowiedz
6 35 milosz-w

Witam jak pokazują analizy rentowności elektrownie węglowe dopiero przy CO2 ponad 50 Euro są w Polsce mniej rentowne aniżeli gazowe. Po drugie buduje się takie elektrownie jakie się posiada zasoby naturalne w przypadku Polski jest to węgiel, pamiętajmy że opłaty za CO wpadają do budżetu państwa czyli kasa zostaje w kraju a bez opłat za CO2 elektrownie węglowe są najbardziej rentowne ze wszystkiego i nic narazie tego nie zmieni póki nie opracujemy technologi magazynowania energii z źródeł odnawialnych technologia przerobu energii z wiatraków kiedy jest jej zbyt dużo na WODÓR jest w powijakach i jeszcze wiele lat potrzeba by to było normą i ekonomiczne później ten wodór można spalać w elektrowniach np. jak brakuje energii bo nie wieje czy nie świeci słońce, ale na to potrzeba naprawdę dziesiątek lat by gospodarka w energetyce była zamknięta, teraz mamy do czynienia z sytuacją w której źródła odnawialne muszą być dublowane przez źródła w energetyce konwencjonalnej, musimy iść w tym kierunku, ale musi to być powolne by gospodarka była konkurencyjna. Zanim cokolwiek ktoś napiszę radzę poczytać, by nie pisać głupot.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 32 wtomek

Dokładnie tak jest. Natomiast zmiany klimatyczne były , będą i są . Czy mamy rzeczywiście wpływ na ich szybkość. Być może tak , ale nie mamy jeszcze mocy by je zmienić lub przystopować w zauważalnym stopniu.

! Odpowiedz
49 23 ajwaj

""Czy wobec tego w energetyce i górnictwie należy się spodziewać kontynuacji?""

- jasne. Infrastruktura lezy, el. atomowej nie ma, elektryczne z lat 1960-1970-ych, Ceny po uwolnieniu po moratorium wyborczym zmasakruja tego i owego czy ta i inna firme itd.

! Odpowiedz
11 28 --__hubert__---__--__--__--__-

Infrastruktura będzie w najbliższych latach zmieniana ( większa cześć ma zostać przeniesiona z słupów pod ziemie ) doczytaj zanim zaczniesz coś komentować. Co do atomu to nie w Polsce brak surowców , ogromne koszty budowy , ogromne koszty magazynowania odpadów z tych elektrowni, ogromne koszty demontażu takiej elektrowni za kilkadziesiąt lat - już Niemcy mają z tym jazdę - doczytaj to się podciągniesz . Zachód przestał w to inwestować ! Po za kacapami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 8 ajwaj odpowiada --__hubert__---__--__--__--__-

Poslugujesz sie ukrainskim > "kacap"
dodaj tlumczenie, bo malo kto tu jest z twoich pobratymców.

A jesli dajesz glos, to zapoznaj sie z tematem.

Dookola WSZEDZIE sa-beda el. atomowe, czyste, tanie, dlugowieczne itd. Wegry, Czechy, Bialorus, UKR, Findlandia, Chiny (wiele), Indie, Bangladesz, Turcja, Egipt. To czesto sprawa zycia i smierci ekon. > konkurencja, dostepnosci energii itd.
Np. Francja ?
""Francuski rząd nadal wierzy w energię jądrową z wielkim zaufaniem i teraz najwyraźniej chce zainwestować jeszcze więcej pieniędzy w rozwój energetyki jądrowej . (ma 72 % energi z EJ).
Jak donosi francuski dziennik Le Monde, list ministra środowiska Elisabeth Borne i ministra gospodarki Bruno Le Maire'a do Jean-Bernarda Lévy'ego.
Lévy jest szefem francuskiej firmy energetycznej Electricité de France (EDF).

Mówi się, że jest to budowa SZESCIU nowych reaktorów, które będą budowane parami w trzech lokalizacjach w kraju w ciągu 15 lat. "" itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
26 6 ajwaj odpowiada ajwaj

99 % "surowców" do atomu jest importu.

Przekladanie linii wysokiego napiecia pod ziemie ? Utopia :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil