REKLAMA

Jakich mieszkań szukają warszawiacy?

2015-02-09 12:23
publikacja
2015-02-09 12:23
Jakich mieszkań szukają warszawiacy?
Jakich mieszkań szukają warszawiacy?
fot. Artem Samokhvalov / / Thinkstock

Podaż na warszawskim rynku nieruchomości rośnie z roku na rok, jednak najwyższy popyt niezmiennie jest zauważany w kategorii tych samych mieszkań. Warszawscy single oraz młode małżeństwa poszukują nieruchomości dwupokojowych, zaś rodziny z dziećmi, trzypokojowych.

(fot. Artem Samokhvalov / Thinkstock)

Wynika tak z obserwacji dewelopera Home Invest, którego inwestycje znajdują się w czterech różnych lokalizacjach na terenie Warszawy. W cenie są przede wszystkim mieszkania dwupokojowe
o powierzchni od 40 do 45 metrów kwadratowych. Taka powierzchnia jest zupełnie wystarczająca dla singli lub młodych małżeństw, dla których jest to z reguły pierwsze, wspólne mieszkanie.

Młodzi cenią sobie funkcjonalne rozkłady lokali, które mogą zaaranżować w różny sposób, wedle swoich potrzeb. Nieruchomość dwupokojową można więc zaadaptować na dwie sypialnie, salon
i gabinet do pracy bądź salon i pokój dziecięcy.

Minimum trzy pokoje dla rodzin

Inny trend w procesie poszukiwania mieszkania da się zaobserwować wśród rodzin mających co najmniej jedno dziecko. Poszukują one najczęściej lokali trzypokojowych o łącznej powierzchni od 55 do 65 metrów kwadratowych. O ile mieszkania na parterze nie zawsze cieszą się największym zainteresowaniem, o tyle dla młodych małżeństw z dzieckiem dodatkowa powierzchnia w postaci ogródka, które służy jako miejsce do bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu, jest nierzadko decydującym argumentem przy zakupie mieszkania.

"Dla rodzin z dzieckiem układ i funkcjonalność mieszkania jest bardzo ważna, podobnie jak lokalizacja samego osiedla. Ta wiąże się z bliskością przystanków komunikacyjnych, co w przypadku Warszawy oznacza stacje pierwszej oraz drugiej linii metra, a także przystanków tramwajowych i autobusowych. Dla takich klientów duże znaczenie ma też szybki dostęp do placówek zdrowia i nauki. Pod tego typu działalność zostały przewidziane lokale użytkowe w inwestycji Krasińskiego 58 na Żoliborzu. Ważnym aspektem pozostaje również cena, która przy większej powierzchni mieszkania jest z reguły niższa za metr kwadratowy w stosunku do mniejszych mieszkań dwupokojowych" - ocenia Janusz Miller, kierownik działu sprzedaży i marketingu Home Invest.

Rodziny cenią sobie również obecność zaplecza handlowo-usługowego w budynkach, w których decydują się na zakup mieszkania. Większość deweloperów dba więc o to, aby takie miejsca znalazły się na najniższych kondygnacjach. Dla rodzin z dziećmi ważnym czynnikiem jest też bliskość terenów zielonych, dlatego do popularnych lokalizacji należą takie dzielnice jak Wola, Bielany czy Mokotów.

Parter czy mieszkanie "w chmurach"?

Do interesujących wniosków można dojść obserwując sprzedaż mieszkań na poszczególnych piętrach. Miarodajny wydaje się tutaj być przykład inwestycji Na Sokratesa na warszawskich Bielanach, w której znajduje się budynek 9-piętrowy.

Do tej pory prawie 53% mieszkań znajdujących się na czwartym piętrze zostało sprzedanych bądź zarezerwowanych, w przypadku piątego piętra jest to 47%. Inwestycja ta ma być oddana za rok, ale nieruchomości na tej wysokości cieszą się dużym zainteresowaniem już teraz. Inaczej przedstawia się sytuacja chociażby z mieszkaniami na najwyższym piętrze, gdzie łączny procent sprzedaży i rezerwacji jest prawie dwa razy niższy. Taka sytuacja może być spowodowana też ceną, która rośnie wraz
z piętrem. Wybierając jednak mieszkania na najwyższych piętrach można będzie mieć lepsze widoki
z okna.

Ponadto dużą popularnością cieszą się mieszkania, w których w największym pomieszczeniu okna znajdują się od strony południowej i zachodniej, dzięki czemu mieszkańcy mogą dłużej cieszyć się światłem naturalnym za dnia.

Nieco ciężej jest generalizować jeśli chodzi o pozostałe udogodnienia, ponieważ te zależą już od osobistych preferencji klientów. Warszawiacy chętnie kupują jednak mieszkania z przestronnymi balkonami, które posiadają także widną kuchnię lub aneks.

/ Home Invest

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Adek
Poszukującym mieszkań polecam portal: promocjedeweloperow.pl
Często wpadają tam ciekawe oferty promocyjne.
~tylda
ja nie szukam, wynajmuje z odsetek a za kilka lat przenoszę się w inne miejsce aby po ukończeniu 60 lat jak dożyje kupić sobie mały domek w malowniczym regionie i żyć z oszczędności bo emerytur nie będzie. Nie obchodzą mnie mieszkania w lemingradzie a odłożenie gotówki i dalsza praca z doświadczeniem za granicą a ja nie szukam, wynajmuje z odsetek a za kilka lat przenoszę się w inne miejsce aby po ukończeniu 60 lat jak dożyje kupić sobie mały domek w malowniczym regionie i żyć z oszczędności bo emerytur nie będzie. Nie obchodzą mnie mieszkania w lemingradzie a odłożenie gotówki i dalsza praca z doświadczeniem za granicą a potem osiedlenie się - bez zobowiązań wobec banków. Tumany niech się męczą dalej i dają powody uzależnień od banków i wysokich cen. Męczcie się na własne życzenie.
~moniczka43
coś w tym jest. My z mężem też szukamy mieszkania z 3 pokojami. Wiadomo przy dzieciach warto miec dodatkowy pokoj niż wszyscy mają siedziec na kupie. Fakt nie dziwi. A z tym pietrem to róznie juz bywa. teraz nowe bloki maja windy wiec i pietro juz nie jest takim problemem. My tu http://www.gor-pis.pl/oferta.html zarezerowwalismy coś w tym jest. My z mężem też szukamy mieszkania z 3 pokojami. Wiadomo przy dzieciach warto miec dodatkowy pokoj niż wszyscy mają siedziec na kupie. Fakt nie dziwi. A z tym pietrem to róznie juz bywa. teraz nowe bloki maja windy wiec i pietro juz nie jest takim problemem. My tu http://www.gor-pis.pl/oferta.html zarezerowwalismy mieszkanie na 4piętrze i jest dobrze.
~gr
my tu spamu nie akeptjemy, tak więc do nie zobaczenia więcej
~nik
Przy wycenie nieruchomości lokalowych w dużych blokach, zawsze lokale w najniższej i najwyższej kondygnacji oceniane są najgorzej. Sprawa zupełnie odwrotnie ma się w apartamentowcach, gdzie lokale najdroższe są na ostatniej kondygnacji w budynku.

Mieszkanie na parterze z ogródkiem, wyłącznie wtedy gdy pod nami
Przy wycenie nieruchomości lokalowych w dużych blokach, zawsze lokale w najniższej i najwyższej kondygnacji oceniane są najgorzej. Sprawa zupełnie odwrotnie ma się w apartamentowcach, gdzie lokale najdroższe są na ostatniej kondygnacji w budynku.

Mieszkanie na parterze z ogródkiem, wyłącznie wtedy gdy pod nami nie ma garażu podziemnego...
~ostatni
najlepsze są mieszkania na ostatnim piętrze, zwłaszcza jeśli w pobliżu nie ma wyższych bloków, bo nikt nie zagląda nam do mieszkania, ma się ładne widoki, a na balkonie można się opalać :P

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki