REKLAMA

Jaki udział w ofercie deweloperów stanowią mieszkania gotowe?

2015-02-20 13:37
publikacja
2015-02-20 13:37
Jaki udział w ofercie deweloperów stanowią mieszkania gotowe?
Jaki udział w ofercie deweloperów stanowią mieszkania gotowe?
fot. iStock / / Thinkstock

Czy kupujący nowe mieszkania mają do dyspozycji bogaty wybór mieszkań w już ukończonych budynkach? Jak wygląda sytuacja w poszczególnych miastach? Przedstawiamy najnowsze dane.

Na wstępie warto zauważyć, iż w ujęciu nominalnym liczba gotowych mieszkań jest odzwierciedleniem kolejności analizowanych miast pod względem całkowitej oferty. Oznacza to, iż nie występuje sytuacja, w której mniejszy rynek dysponuje bogatszą ofertą ukończonych lokali od większego. Tym niemniej istnieją duże rozbieżności w dostępności takich mieszkań w poszczególnych miastach, wyrażane w ich procentowym udziale w całkowitej ofercie.

Relatywnie w najgorszej sytuacji są mieszkańcy Warszawy. Pomimo nominalnie największej liczby gotowych mieszkań, tego typu oferta stanowi zaledwie 18% dostępnej na rynku podaży.

Odwrotna sytuacja ma miejsce na najmniejszym z analizowanych rynków, Sopocie. W tym mieście gotowe mieszkania stanowią większość spośród wszystkich oferowanych. Także w stolicy Górnego Śląska kupujący poszukujący właśnie tego rodzaju ofert nie powinni mieć większych problemów z ich znalezieniem. Mieszkania gotowe odpowiadają tam bowiem za ponad 40% całkowitej oferty. Na w miarę swobodny wybór mogą jeszcze liczyć mieszkańcy Poznania, w którym odsetek ukończonych lokali sięga 36%.

Na pozostałych analizowanych rynkach (Kraków, Wrocław, Gdańsk, Łódź, Gdynia) udział gotowych mieszkań kształtował się na koniec 2014 r. w granicach 23-28% całkowitej oferty. Należy wziąć pod uwagę, iż duża część ukończonych mieszkań jest z pewnych względów mało atrakcyjna dla nabywców (nieustawne pomieszczenia, zbyt duża powierzchnia, przeszacowana cena, itd.).

Dostępność mieszkań gotowych w ofercie deweloperów, stan na koniec 2014 r. 
Miasto
Udział w całkowitej ofercie (%)
Warszawa 18%
Kraków 23%
Wrocław 24%
Gdańsk 27%
Poznań 36%
Łódź 27%
Katowice 41%
Gdynia 28%
Sopot 66%
Opracowanie: Grupa Emmerson, Dział Badań i Analiz

Zbyt duża liczba gotowych mieszkań świadczy o niedopasowaniu wielkości oferty do zgłaszanego popytu. Z kolei ich znikoma liczba oznacza, iż rynek jest bardzo chłonny, a oferta trafia w potrzeby poszukujących. Pewny odsetek mieszkań gotowych można uznać za naturalny i wynikający ze strategii sprzedażowych niektórych deweloperów (liczących na uzyskanie wyższych cen w ukończonych budynkach), charakteru niektórych inwestycji (w małych, prestiżowych projektach sprzedaż często uruchamiana jest w momencie, gdy możliwe jest zaprezentowanie klientowi wszystkich walorów budynku).

Grupa Emmerson S.A.

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~inga933
slyszalam o Parku Chopina, choc jestem z Zawiercia, no coz, mieszkania podobno piekne, wiec i kredyt splaca sie 'lzej"
~elka
wgl mnie sprawdza sie sprzedaz mieszkan w stanie surowym, ale np po obejrzeniu mieszkania pokazowego, w parku chopina byla taka mozliwosc na dniach otwartych, szczerze mowiac nie kupilabym, ba! , nie wzielabym kredytu, ktory bede splacac do starosci na mieszkanie juz urzadzone, chce miec po swojemu, po prostu
~tom
W czym problem - w każdym dużym mieście masz setki jak nie tysiące gotowych mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym - nikt ci nie każe dziury w ziemi kupować.
~ola
Po prostu chodzi tu o takie cwaniactwo aby budować za pieniądze poszukujących mieszkania nie za pieniądze dewelopera. Tak naprawdę jest to budowanie na zlecenie. Czyli nadal mamy chory rynek mieszkaniowy.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki