REKLAMA

Jaka będzie przyszłość sześciolatków? Sejm podzielony

2013-10-24 15:02
publikacja
2013-10-24 15:02

Obywatelski wniosek o referendum ws. obowiązku szkolnego dla sześciolatków podzielił Sejm. Obniżenie wieku szkolnego jest szkodliwe dla dzieci - oceniły kluby opozycji, popierając wniosek. Reformy bronił rząd i PO: 6-latki w szkołach to szansa dla nich na lepsze życie.

Co dalej z sześciolatkami? Sejm podzielony
Źródło: Thinkstock

Sejm debatował dziś nad obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum edukacyjnego m.in. w sprawie obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Pod wnioskiem zebrano blisko 950 tys. podpisów. Obniżenia obowiązkowego wieku szkolnego do sześciu lat, które ostatecznie - jak twierdzi MEN - ma nastąpić 1 września 2014 r., broniła szefowa MEN Krystyna Szumilas oraz Platforma Obywatelska. Poparcie dla wniosku zadeklarowali w debacie posłowie opozycji. Koalicyjny PSL zapowiada konsultacje dotyczące referendum. Głosowanie nad wnioskiem za dwa tygodnie.

Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, które zainicjowało akcję referendalną, przypomniał, że Polacy mieliby w nim odpowiedzieć na pięć pytań, z których najważniejsze brzmi: Czy jesteś za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków? Elbanowski podkreślił, że w Polsce szkoły podstawowe z wielu powodów nie są przygotowane na przyjęcie sześciolatków. Przekonywał, że potwierdzają to nie tylko rodzice, ale także w swym najnowszym raporcie NIK.

Według Szumilas referendum oznacza "niepewność nauczycieli, uczniów co do ich przyszłości". Jej zdaniem szkoły podstawowe są dobrze przygotowane. Przypomniała, że obecnie już w 90 proc. z nich sześciolatki się uczą. "Pół miliona rodziców od 2009 r. zdecydowało się wysłać swoje sześcioletnie dziecko do szkoły, oni zaufali szkole. Prawie 90 proc. rodziców mówi o tym, że szkoła dobrze opiekuje się ich dzieckiem" - mówiła minister edukacji.

Według Urszuli Augustyn (PO) sześciolatki w pierwszych klasach mają szansę na rozwój uzdolnień i kształtowanie umiejętności, które przydadzą im się w dorosłym życiu. "W 22 krajach z 27 UE dzieciaki idą do szkoły w wieku sześciu lat" - mówiła.

Poparcie dla referendum wyraża PiS. Były wiceminister edukacji poseł Sławomir Kłosowski przypomniał, że partia od początku prac nad obniżeniem wieku obowiązku szkolnego była przeciwna takiej zmianie. "Nie da się bez przekazania samorządom odpowiednich środków finansowych dobrze, bez krzywdy dla dzieci i pogarszania im warunków nauki i opieki, przygotować szkół na obniżenie wieku obowiązku szkolnego" - zaznaczył Kłosowski.

Piotr Bauć (TR) powiedział, że jego klub będzie popierać obecność sześciolatków w klasach, o ile szkoły będą rzeczywiście do tego przygotowane. "Tak naprawdę argumenty +za+ i +przeciw+ opierają się na analizie, czy polska szkoła, czy konkretne szkoły są przygotowane do tej reformy" - uważa Bauć.

Zdaniem Artura Ostrowskiego (SLD) polskie szkoły nie są przygotowane na przyjęcie sześciolatków. Apelował o ogólnonarodową debatę nad oświatą z udziałem zainteresowanych organizacji, rodziców, nauczycieli, samorządowców i rządu.

W ocenie Marzeny Wróbel (SP) o posyłaniu sześcioletnich dzieci do pierwszej klasy powinni decydować rodzice. "Dzieci mają prawo do własnego tempa rozwoju" - przekonywała.

Zbigniew Włodkowski (PSL) zapowiedział, że w najbliższych dwóch tygodniach ludowcy przeprowadzą konsultacje w sprawie wniosku o referendum, aby decyzje PSL były "zbieżne z rzeczywistymi oczekiwaniami Polaków".

Dyskusja w Sejmie dotyczyła też innych proponowanych w referendum pytań: Czy jesteś za zniesieniem obowiązku przedszkolnego pięciolatków? Czy jesteś za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów? Czy jesteś za stopniowym powrotem do systemu: osiem lat szkoły podstawowej plus cztery lata szkoły średniej? Czy jesteś za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli?

Posłowie niezrz. Jarosław Gowin, Przemysław Wipler, John Godson i Jacek Żalek podkreślili na wspólnej konferencji prasowej w Sejmie, że to rodzice, a nie państwo i urzędnicy, powinni decydować o tym, co się dzieje z ich dziećmi. Jak oświadczyli, skoro ponad milion Polaków podpisało się pod wnioskiem o referendum "obowiązkiem demokratycznego państwa" jest wysłuchanie głosu obywateli, a nie jego lekceważenie. (PAP)

nno/ agy/ par/ mag/

Źródło:PAP
Tematy
Frankowiczu! Odzyskaj swoje pieniądze!

Frankowiczu! Odzyskaj swoje pieniądze!

Skuteczna pomoc, bez względu na to kiedy została zawarta Twoja umowa kredytu frankowego z bankiem.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~kolosm
Tusk z PO się martwi bo 6-latki muszą jak najszybciej zarabiać na nierobów i ich rodziny
oraz kolesiów.
~qwert
Ci socjaliści uważają dzieci za jakieś bydło! Lewactwo powinno zostać konstytucyjnie zdelegalizowane.
~wieloszczet
Im szybciej do szkoły, tym lepiej dla dzieci, Podejmowanie pracy w coraz późniejszymj wieku prowadzi do patologii budowy "społeczeństwa zasiłkowo-bezradnego" życiowo, tak wytresowani do oczekiwania na "mannę", że sami jej ugotować nie potrafią. Przestańmy opowiadać o koniecznym okazywaniu miłości Im szybciej do szkoły, tym lepiej dla dzieci, Podejmowanie pracy w coraz późniejszymj wieku prowadzi do patologii budowy "społeczeństwa zasiłkowo-bezradnego" życiowo, tak wytresowani do oczekiwania na "mannę", że sami jej ugotować nie potrafią. Przestańmy opowiadać o koniecznym okazywaniu miłości rozumianej jako wiązanie sznurówek 30 latkowi, "bo się uczy". Mają prawo być samodzielni i mieć możliwość żyć dla siebie. Chce ktoś mieć "ukochaną istotkę" przy sobie? Niech kupi węża boa, jak by co, jest do zjedzenia. A dzieci w świat i niech robią kariery... i pieniądze tak duże, jak tylko się da.
~basia
Rodzice przesadzaja moja córka chodzi do szkoły od 6 lat i nie ma problemów.Każdy rodzic wie na co stać jego dziecko i wybór szkoły też zależy od rodzica
~mama
Dalej robmy to co w unii to daleko polska zajdzie!!tylko zobaczmy jakie warunki maja obywatele unii a jakie polacy..gdy wprowadza reforme to najbardziej ucierpi PO bo to bedzie znak ze zdanie Polakow sie nie liczy ale w wyborach to my zadecydujemy nie oni!!

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki