Jak zarabiać na spadających nożach?

Tanio kupić, drożej sprzedać - łatwo powiedzieć! Wielu inwestorów boi się kupować tanie akcje bądź surowce w obawie przed pogłębieniem się bessy. Z drugiej strony często kupują oni przewartościowane aktywa mając jedynie cień szansy, że passa zostanie podtrzymana. Wyłapanie taniejącego instrumentu tuż przed jego rajdem w górę należy do najtrudniejszych rynkowych wyzwań. Nie jest to jednak niemożliwe.

Andrzej Dadełło zdradza jak łapać spadające noże (Materiały dla mediów)

O swoich doświadczeniach w tej materii w rozmowie z Bankier.pl opowiada Andrzej Dadełło, prezes zarządu DSA Investment SA, który oparł na takich inwestycjach całą swoją strategię. Dobrze opisują ją słowa samego prezesa DSA: "Wiem, że nie łapie się spadających noży, ale ja po prostu czuję się dobrze, gdy aktywo jest tanie".Dadełło przez lata obecności na rynkach wyspecjalizował się w wyszukiwaniu okazji inwestycyjnych zarówno na rynkach surowcowych jak i akcyjnych.

Warto dodać, że oprócz piastowania stanowiska w DSA Dadełło jest również obecny w spółkach giełdowych. Zasiada w Radach Nadzorczych oraz posiada znaczące pakiety akcji m.in. w Quercusie oraz Votum. Jak zaznacza, obie te spółki idealnie wpisują się w jego strategię.

Adam Torchała, Bankier.pl: Jak wygląda Pańska strategia inwestycyjna?

Andrzej Dadełło, prezes DSA Investment SA: Stosuję kilka strategii w zależności od tego na jakim rynku się poruszam, ponieważ uważam, że strategia powinna być dobrze dopasowana do instrumentu. Mają one jednak pewne elementy wspólne. Gdy zajmuję na rynku jakąś pozycję, to moje nastawienie jest raczej długoterminowe. Nie stosuję również stop lossów czy zleceń ograniczających straty. Gdy wybieram jakiś instrument i jestem przekonany, że jest on tani i atrakcyjny, to nawet w pewnym sensie cieszę się gdy on spada, ponieważ mogę wtedy jeszcze trochę go dokupić. Wiem, że jest to taki element, który odbiega nieco od porad, które można znaleźć w literaturze dla inwestorów, jednak taka właśnie jest moja strategia.

Dodatkowo staram się zamykać każdą inwestycję z zyskiem. Przed stratami chroni mnie m.in. właściwa dywersyfikacja, ponieważ gdy mam otwartych sporo inwestycji, to konieczność nieco dłuższego poczekania na zyski na jednej czy dwóch transakcjach nie stanowi problemu.

Powiedział Pan, że spadki Pana cieszą, ponieważ można dokupić taniej. W taki sposób możemy jednak wpaść w pułapkę: kupujemy taniej, ale instrument wciąż spada. Po kilku takich cyklach nasza przygoda z danym instrumentem kończy się podobnie jak historia akcjonariuszy Petrolinvestu.

Dadełło: Moim zdaniem każdy powinien znaleźć taką strategię, w której się dobrze czuje, bo o to m.in. chodzi (Materiały dla mediów)

Dlatego w akcje inwestuję raczej ostrożnie. Po pierwsze giełdowa wycena może spaść do zera, a po drugie inwestor nigdy nie wie co tak naprawdę dzieje się w spółce. Wprawdzie mamy sprawozdania, jednak realny obraz spółki zna w zasadzie tylko zarząd. W przypadku akcji spadek kursu może raczej sugerować, że w spółce dzieje się coś, czego nie ma w sprawozdaniu, dlatego z tą strategią na giełdzie należy być wyjątkowo ostrożnym.

Inaczej sprawa wygląda w odniesieniu do całego rynku akcji, czy poszczególnych indeksów. Strategia ta może się sprawdzać nawet przy głębokich spadkach indeksów giełdowych, ponieważ wszystkie spółki nie zbankrutują, a papiery większości są wówczas bardzo tanie i w końcu odbiją.

Skąd Pan wie, że dane aktywo jest tanie? To bardziej wyczucie, czy jakaś głębsza analiza?

Często jest tak, że gdy coś mocno spada, to zaczyna mnie to interesować. Następnie – jeżeli chodzi o rynki akcji – stosuję podstawowe wskaźniki P/E i P/BV liczone średnio dla całego rynku. P/E poniżej 10 i P/BV poniżej 1 dla rynków rozwiniętych i poniżej 1,5 dla rynków rozwijających się sprawia, że rynek można uznać za interesujący.

Nieco inaczej wygląda analiza w przypadku surowców. Tutaj podstawowym parametrem jest koszt produkcji. Jeżeli cena jest w jego pobliżu, bądź poniżej, to dany instrument staje się dla mnie atrakcyjny cenowo.

A co gdy koszty produkcji są różne dla różnych producentów? Przykładowo ropa naftowa?

Tak, ale koszty te wahają się, w pewnych przedziałach, dla ropy powiedzmy od 30 do 60 dolarów za baryłkę. Jest więc to jakiś przedział, do którego można się odnosić. Cena poniżej 50-60 dolarów za baryłkę jest więc interesująca. Obecna sytuacja sprawia, że moje zainteresowanie ropą rośnie i instrument ten – nie ukrywam – powoli na spadkach staram się skupować.

Skąd Pan wie, kiedy dane aktywo sprzedać?

Patrzę na historyczne poziomy oraz czekam, aż na dane aktywo zrobi się moda. Przykładowo srebro. Zacząłem skupować ten instrument, on spadał do momentu aż znalazł swoje dno na poziomie 15 USD za uncję. Przetestował ten poziom raz, drugi i w końcu odbił od niego 20%. Jeżeli w dalszym ciągu na srebrze będą wzrosty, to w pewnym momencie pojawi się moda, jak się zrobi moda, to wtedy będzie rósł jeszcze bardziej. Wtedy należy zacząć myśleć o zamknięciu inwestycji.

Ja jednak lubię być długo z instrumentami, czy spółkami. Zazwyczaj potencjał wzrostowy w moich inwestycjach jest spory, ponieważ staram się kupować przy dnie.

Czyli inwestycje długoterminowe, jednak zgodnie ze starą zasadą: „jeżeli taksówkarz mówi nam o jakiejś inwestycji, to należy z niej uciekać”?

Dokładnie. Wiem, że nie łapie się spadających noży, ale ja po prostu czuję się dobrze, gdy aktywo jest tanie. Moim zdaniem każdy powinien znaleźć taką strategię, w której się dobrze czuje, bo o to m.in. chodzi.

 CZYTAJ DALEJ: Przy bocznym trendzie na GPW też można zarabiać >>

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 19 ~Tede

Niech ten pan spekuluje swoimi pieniędzmi. Wolna wola. Ale niech nie nagania innych do swoich spekulacji!

! Odpowiedz
6 32 ~jan_bez_ziemi

A kto by spekulował swoimi. Przecież to panie pieniądze można stracić :).

! Odpowiedz
3 4 ~burakbuster

Przecież wywiad jest o inwestowaniu osobistych pieniędzy. Czytać ze zrozumieniem nie nauczyli w szkole?

! Odpowiedz
1 1 ~nastka

Czy ktoś tu kogoś zmusza to korzystania z tej samej strategii? Myślałam, że to raczej dzielenie się swoimi własnymi doświadczeniami. Każdy wybiera strategię, na którą może sobie pozwolić. Nie tylko o ilość pieniędzy tu chodzi, ale i o charakter. Niektórzy się do tego nie nadają i powinni poszukać swojej metody.

! Odpowiedz
7 13 ~xx

Takich wieszczy jest wielu.Jak stracą to milczą ,jak zarobią to krzyczą.Co my naiwni uslyszymy?

! Odpowiedz
4 7 ~VentureMAX

No niech to powie tym co zainwestowali w Skyline albo RCUnion. Sam byłem na pokładzie jednej z nich i wycofałem się z paru procentową stratą żeby potem oglądać z miesiąca na miesiąc wpisy ludzi, którzy coraz więcej tracili. A spółkę również znalazłem po "przecenie" - szukałem metodą podobna do jego modelu, więc niech nie opowiada bajek. Liczą się dojścia i po prostu szczęście.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~Marek

Nie kupuj śmieci nawet po przecenie .... kup KGHM po 100 zł dokup po 80 -70 zł a potem po 50 jeśli spadnie czy PKO po 31 dokup po 25 i później po 19 .... Co to jest to Skyline? RCUnion?.... produkują coś znają się na czymś ,,,, mają więcej niż 2 biurka i sprytnego Prezesa???

! Odpowiedz
4 3 ~Nie_taki_znowu_młod

Ale jak tu zarabiać inaczej jak stopy procentowe na dnie i lokata nic nie płaci. To trochę promuje bardziej agresywną postawę.

! Odpowiedz
1 5 ~me_net

Podoba mi się strategia :) ja również kupuje podobnie, choć każdy gdzieś coś robi po swojemu można znaleźć zbieżności co do zysków I strat jak w życiu na kole fortuny nie można tylko zyskiwać zawsze pojawia się straty ale liczy się to by zyski były zawsze znacznie wyższe od strat tak samo z decyzjami Zawsze kiedyś podejmiemy błędną ale ważne by z większości być zadowolonym pozdrawiam wszystkich I życzę by zawsze mili więcej ruch dobrych decyzji I trafnych inwestycji dla zainteresowanych ja pisze czasem na www. Investuje.pl

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 3 ~kuba1221

jak tu wejść na giełdę kiedy wszystko świeci się na czerwono. Piękny kolor ale nie w bisnesie. A tak na marginesie,gdzie podziewają się pieniądze,które wpłaca się za zakupine akcje a które natychmiast spadają ?Czy też firma plajtuje ?Podobna historia z forsą Rydzyka .Ojciec ? Dyrektor ?
uzbierał kasę na ratowanie stoczni gdańskliej i przekazał je dla swojego kuzynka właściciela firmy i składu budowlanego i nastała cisza w tym temacie. Brak kasy,stocznia i tak upadła. A więc gdzie te pieniądze , Gdzie ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
QUERCUS 1,33% 2,29
2019-08-21 09:12:11

GPW: największe wzrosty i spadki

PBSFINANSE 0,2300 11,7%
IZOBLOK 27,6000 7,4%
IBSM 10,8000 6,9%
PROCAD 0,9520 -14,2%
TOYA 4,3200 -10,0%
ELZAB 2,8600 -9,5%
Akcje: 114 wzrosło, 124 spadło, 101 bez zmian.
Wolumen: 7 542 969 akcji, obrót: 133 607 102 zł
Aktualizacja: 2019-08-21 11:24:59