Jak zarabiać na spadających nożach?

Tanio kupić, drożej sprzedać - łatwo powiedzieć! Wielu inwestorów boi się kupować tanie akcje bądź surowce w obawie przed pogłębieniem się bessy. Z drugiej strony często kupują oni przewartościowane aktywa mając jedynie cień szansy, że passa zostanie podtrzymana. Wyłapanie taniejącego instrumentu tuż przed jego rajdem w górę należy do najtrudniejszych rynkowych wyzwań. Nie jest to jednak niemożliwe.

Andrzej Dadełło zdradza jak łapać spadające noże (Materiały dla mediów)

O swoich doświadczeniach w tej materii w rozmowie z Bankier.pl opowiada Andrzej Dadełło, prezes zarządu DSA Investment SA, który oparł na takich inwestycjach całą swoją strategię. Dobrze opisują ją słowa samego prezesa DSA: "Wiem, że nie łapie się spadających noży, ale ja po prostu czuję się dobrze, gdy aktywo jest tanie".Dadełło przez lata obecności na rynkach wyspecjalizował się w wyszukiwaniu okazji inwestycyjnych zarówno na rynkach surowcowych jak i akcyjnych.

Warto dodać, że oprócz piastowania stanowiska w DSA Dadełło jest również obecny w spółkach giełdowych. Zasiada w Radach Nadzorczych oraz posiada znaczące pakiety akcji m.in. w Quercusie oraz Votum. Jak zaznacza, obie te spółki idealnie wpisują się w jego strategię.

Adam Torchała, Bankier.pl: Jak wygląda Pańska strategia inwestycyjna?

Andrzej Dadełło, prezes DSA Investment SA: Stosuję kilka strategii w zależności od tego na jakim rynku się poruszam, ponieważ uważam, że strategia powinna być dobrze dopasowana do instrumentu. Mają one jednak pewne elementy wspólne. Gdy zajmuję na rynku jakąś pozycję, to moje nastawienie jest raczej długoterminowe. Nie stosuję również stop lossów czy zleceń ograniczających straty. Gdy wybieram jakiś instrument i jestem przekonany, że jest on tani i atrakcyjny, to nawet w pewnym sensie cieszę się gdy on spada, ponieważ mogę wtedy jeszcze trochę go dokupić. Wiem, że jest to taki element, który odbiega nieco od porad, które można znaleźć w literaturze dla inwestorów, jednak taka właśnie jest moja strategia.

Dodatkowo staram się zamykać każdą inwestycję z zyskiem. Przed stratami chroni mnie m.in. właściwa dywersyfikacja, ponieważ gdy mam otwartych sporo inwestycji, to konieczność nieco dłuższego poczekania na zyski na jednej czy dwóch transakcjach nie stanowi problemu.

Powiedział Pan, że spadki Pana cieszą, ponieważ można dokupić taniej. W taki sposób możemy jednak wpaść w pułapkę: kupujemy taniej, ale instrument wciąż spada. Po kilku takich cyklach nasza przygoda z danym instrumentem kończy się podobnie jak historia akcjonariuszy Petrolinvestu.

Dadełło: Moim zdaniem każdy powinien znaleźć taką strategię, w której się dobrze czuje, bo o to m.in. chodzi (Materiały dla mediów)

Dlatego w akcje inwestuję raczej ostrożnie. Po pierwsze giełdowa wycena może spaść do zera, a po drugie inwestor nigdy nie wie co tak naprawdę dzieje się w spółce. Wprawdzie mamy sprawozdania, jednak realny obraz spółki zna w zasadzie tylko zarząd. W przypadku akcji spadek kursu może raczej sugerować, że w spółce dzieje się coś, czego nie ma w sprawozdaniu, dlatego z tą strategią na giełdzie należy być wyjątkowo ostrożnym.

Inaczej sprawa wygląda w odniesieniu do całego rynku akcji, czy poszczególnych indeksów. Strategia ta może się sprawdzać nawet przy głębokich spadkach indeksów giełdowych, ponieważ wszystkie spółki nie zbankrutują, a papiery większości są wówczas bardzo tanie i w końcu odbiją.

Skąd Pan wie, że dane aktywo jest tanie? To bardziej wyczucie, czy jakaś głębsza analiza?

Często jest tak, że gdy coś mocno spada, to zaczyna mnie to interesować. Następnie – jeżeli chodzi o rynki akcji – stosuję podstawowe wskaźniki P/E i P/BV liczone średnio dla całego rynku. P/E poniżej 10 i P/BV poniżej 1 dla rynków rozwiniętych i poniżej 1,5 dla rynków rozwijających się sprawia, że rynek można uznać za interesujący.

Nieco inaczej wygląda analiza w przypadku surowców. Tutaj podstawowym parametrem jest koszt produkcji. Jeżeli cena jest w jego pobliżu, bądź poniżej, to dany instrument staje się dla mnie atrakcyjny cenowo.

A co gdy koszty produkcji są różne dla różnych producentów? Przykładowo ropa naftowa?

Tak, ale koszty te wahają się, w pewnych przedziałach, dla ropy powiedzmy od 30 do 60 dolarów za baryłkę. Jest więc to jakiś przedział, do którego można się odnosić. Cena poniżej 50-60 dolarów za baryłkę jest więc interesująca. Obecna sytuacja sprawia, że moje zainteresowanie ropą rośnie i instrument ten – nie ukrywam – powoli na spadkach staram się skupować.

Skąd Pan wie, kiedy dane aktywo sprzedać?

Patrzę na historyczne poziomy oraz czekam, aż na dane aktywo zrobi się moda. Przykładowo srebro. Zacząłem skupować ten instrument, on spadał do momentu aż znalazł swoje dno na poziomie 15 USD za uncję. Przetestował ten poziom raz, drugi i w końcu odbił od niego 20%. Jeżeli w dalszym ciągu na srebrze będą wzrosty, to w pewnym momencie pojawi się moda, jak się zrobi moda, to wtedy będzie rósł jeszcze bardziej. Wtedy należy zacząć myśleć o zamknięciu inwestycji.

Ja jednak lubię być długo z instrumentami, czy spółkami. Zazwyczaj potencjał wzrostowy w moich inwestycjach jest spory, ponieważ staram się kupować przy dnie.

Czyli inwestycje długoterminowe, jednak zgodnie ze starą zasadą: „jeżeli taksówkarz mówi nam o jakiejś inwestycji, to należy z niej uciekać”?

Dokładnie. Wiem, że nie łapie się spadających noży, ale ja po prostu czuję się dobrze, gdy aktywo jest tanie. Moim zdaniem każdy powinien znaleźć taką strategię, w której się dobrze czuje, bo o to m.in. chodzi.

 CZYTAJ DALEJ: Przy bocznym trendzie na GPW też można zarabiać >>

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 3 ~ykw

Nie aktywo, a aktywum! Jak muzeum, liceum, kolokwium!

! Odpowiedz
10 0 ~Spekulant

Handlujesz na rynku walutowym Forex? Może jesteś osobą początkującą? Sprawdź czy stosujesz 10 praktycznych porad skutecznego handlu.

POBIERZ DARMOWY EBOOK :

http://www.consiliuminvest.pl/10porad/index.html

! Odpowiedz
5 9 ~Aa22

Zeby zarobic na spadajacych nozach tzeba je sprzedac a nie kupic!

! Odpowiedz
17 7 ~guliwer

ten wywiad jest bezbarwny i nie posiada żadnej merytorycznej myśli przewodniej, albo chłopeś za mało dostał, albo oni mieli za mało żeby mu dać.

! Odpowiedz
7 27 ~mic

Widzę, że niektórzy tutaj mają problem z czytaniem ze zrozumieniem oraz lubią doszukiwać się drugiego dna. Barwne to są baśnie Andersena ale one z inwestowaniem akurat nie mają za wiele wspólnego...

! Odpowiedz
5 19 ~imn

Grając wirtualnie w krótkim czasie doszedłem do fortuny.Kiedy zainwestowałem realne pieniądze zaczęły się schody....w dół.

! Odpowiedz
6 13 ~bolo

Spadające noże należy pozbierać i sprzedać i w ten prosty sposób mamy pewny zysk.

! Odpowiedz
7 49 ~Arturo

Bo ludzie, którzy piszą książki o "zarabianiu pieniędzy" na giełdzie, tak naprawdę nie zarabiają na niej. Oni zarabiają na sprzedaży tych książek, gdyby mieli sprawdzony sposób na giełde i robili by to na 100% to nie chciało by im sie zajmować pisaniem poradników, książek itp. Co do artykułu to jest to jeden z lepszych i konkretniejszych jakie czytałem (być może dlatego że mam bardzo podobną strategie co ten Pan).
Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 11 ~Maniek

Ciekawy artykuł i ciekawa strategia inwestowania. Myślę, że będzie pomocny przy wyborze mojej strategii inwestowania.

! Odpowiedz
8 19 ~magoo

Warto korzystać ze wskazówek praktyków, żeby uniknąć błędów. Człowiek ma doświadczenie, podzielił się swoją sprawdzoną metodą. Dobrze poczytać czasem coś mądrego.

! Odpowiedz
4 11 ~Bohdan

Podręczniki o inwestowaniu są dobre jako lektura na początek, zanim zacznie się prawdziwe inwestowanie, chociaż ja i tak wolę słuchać "zaprawionych w boju" niż czytać regułki. Wypracowanie swojej własnej metody, popartej doświadczeniem (czasem nauką na własnych błędach) to dla mnie najlepszy sposób, żeby coś osiągnąć.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 9 ~naiwniak

Kraje ktore skonstruowały broń atomową dość szybko utajniły technologie i do dzisiaj przeszkadzają w budowie takiej broni innym państwom. Dlaczego ten człowiek dzieli się swoją wiedzą za darmo i dlaczego wymieniono wytluszczonym drukiem nazwy jego spółek? Finansowy święty Franciszek ?

! Odpowiedz
2 15 ~gregor

Może dlatego, że nie boi się konkurencji? To, w jaki sposób inwestuje nie jest żadnym sekretem dostępnym tylko dla zamkniętego grona wtajemniczonych, a ponieważ nie zachęca zaraz wszystkich, żeby robili to co on, to myślę, że nie grozi nam z tego powodu żaden wybuch jądrowy.

! Odpowiedz
2 3 ~greghory

Co to w ogóle za porównanie konstruowania broni atomowej i inwestowania? Nie widzę tu najmniejszej logiki. Po jednej stronie broń masowego rażenia, a po drugiej wskazówki człowieka, który zajmuje się inwestowaniem od lat i zna się na tym bardzo dobrze. To, jaką metodą kieruje się w inwestowaniu może być podpowiedzią dla tych, którzy ciągle próbują odnaleźć się na giełdzie. Nie trzeba tego ukrywać w obawie przed konsekwencjami, bo gdyby tak było specjaliści nie pisaliby o tym książek ani nie prowadzili wykładów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~citixen

dlatego że to jest tajemnica podobna do tej "jak być szczupłym" - odpowiedź "mniej jeść"
niby oczywiste ale mało komu się udaje wprowadzić to w praktykę, nie liczy się sekretna formuła tylko jej zastosowanie w praktyce

! Odpowiedz
1 3 ~ligiaa

Dobrze poczytać kogoś, kto swoje słowa opiera na własnym doświadczeniu. Podręczniki są może dobre na początek, ale nie ma to jak lata praktyki i na tej podstawie wyciągnięte wnioski.

! Odpowiedz
2 5 ~flores

Popieram taki sposób myślenia, Co to byłby za inwestor, który wszystkie swoje decyzje opiera na książkowych teoriach, zamiast wypracować sobie własny sposób działania na podstawie praktyki.

! Odpowiedz
2 6 ~Remik

Kupowanie akcji spółek, które tracą wydaje się bardzo ryzykowne. Jednak, jeśli weźmie się pod uwagę aspekty wspomniane w tym wywiadzie to zaczyna się to robić logiczne i człowiek się zastanawia, dlaczego wcześniej na to nie wpadł. Żeby tylko wspomniana strategia nie stała się zbyt popularna, bo jak wszyscy "pójdą tą drogą" to trzeba będzie szukać nowej metody.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~Piotr

Wyczytałem tu co najmniej 3 elementy, które dla mnie są przepisem na sukces w inwestowaniu. Dobra intuicja, rozeznanie, nie tylko na bieżąco, ale także w przeszłości oraz cierpliwość i brak podejmowania pochopnych decyzji.

! Odpowiedz
2 2 ~mikser

srebro i złoto najtaniej w tym roku w dolarach
Kupujemy ????

! Odpowiedz
2 2 ~Marek

Dobrze mówi ... czytam między wierszami że nie każdą spadająca spółkę kupuje; Stosuję podobną strategię i wychodzę zawsze lepiej niż WIG

! Odpowiedz
1 4 ~RTS

Można dużo opowiadać, najważniejsze jakie się ma wyniki w praktyce. Ciekaw jestem ile ludzie, którzy opowiadają o inwestowaniu w rzeczywistości na tym zarobili?

! Odpowiedz
1 0 ~oleyczyk

Akurat w tym przypadku słowa poparte są doświadczeniem. I do tego sporą kasą.

! Odpowiedz
1 1 ~Pawlo

Kupować tanio, sprzedawać drogo, każdy niby wie jak to robić, mało kto stosuje w praktyce...
A wydaje się takie oczywiste. Byłem kiedyś na jednym szkoleniu i też mogę z czystym sumieniem polecić.

! Odpowiedz
6 1 ~snekr

Ta jego spółka słabo ciągnie. Lokowanie produktu

! Odpowiedz
1 4 ~Jaro

Jeśli mówisz o Votum to ciągnie raczej rewelacyjnie....
Wiem, bo sam kupiłem akcje.

! Odpowiedz
1 0 ~max

Która spółka? Z tego co wiem to jest ich kilka i tworzą one dużą grupę kapitałową. Chyba jesteś zazdrosny...

! Odpowiedz
1 5 ~Inwestor

Byłem na jego szkoleniu nie tak dawno w Zakopanym, na seminarium organizowanym przez SII (Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych). Polecam wszystkim.

! Odpowiedz
13 1 ~asia

ale bzdety,czyli znow rady dla ludzi co pojecia o kupowaniu akcji nie maja.......i co on ma z ta twarza?????????

! Odpowiedz
0 12 ~Rado

Jak nie masz pojęcia o kupowaniu akcji to czemu się wypowiadasz?
Facet dorobił się fortuny na inwestowaniu, a ty zarób przynajmniej na starego malucha a potem się wypowiadaj.

! Odpowiedz
1 1 ~max

A ty miałaś pojęcie jak zaczynałaś? Każdy musi mieć swój debiut i dobrze że są ludzie, którzy chcą pomóc i doradzić bo wiedzą, że jeżeli poprawią sytuację materialną innych to poprawią również swoją - WIN WIN.
Ale ty chyba masz z tym problem

! Odpowiedz
3 3 ~TOPÓR

sreberko uśredniam od 30 $
już 2 loty są tj. 10 000 uncji t.j. 310 kg
Wszystko ok bo za swoje ale czekam na prawdziwe żniwa .ropa, węgiel, gaz, złoto, produkty rolne ,metale przemysłowe ,rudy żelaza wszystko tanie jak barszcz. Górnicy, rolnicy, nafciarze strajkują. Gwałtowny spadek i pomału do góry. Nie może być inaczej . TO SIĘ JUŻ DZIEJE

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Sanipass

Jak uśredniasz od 30 USD to za wcześnie. Sreberko w ostatnim 10 leciu waha się w przedziale pomiędzy 50 a 9 USD za uncję, więc 30 to nie jest chyba tanio...
Poza tym racja, surowce są teraz tanie...

! Odpowiedz
0 1 ~Kasia

Zainwestuje ktoś? ja też nie mam propozycji... http://www.almoc.pl/img.php?id=2732

! Odpowiedz
1 0 ~mak

Ja kupiłem ubota po 82 gr
był tani
teraz czekam na odbicie

! Odpowiedz
5 0 ~plazowicz

Prymitywne to, ale zapewne lepsze niż większość innych "filozofii" którymi ludzie posługują się inwestując. Facet inwestuje w gnieciuchy z nadzieją na odbicie. Strategia dopalania petów. Jest dużo więcej ważnych czynników niż nadzieje. Słabe spółki rzadko się podnoszą. Spółka musi mieć duży udział w rynku, najlepiej monopol, musi się rozwijać, nie może mieć strat przez długi okres, musi mieć wysokie marże, niskie zadłużenie, dobry produkt itd. itp.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 16 ~AmA

Tu nie chodzi o inwestowanie w słabe spółki z nadzieja na odbicie. Ten Pan mówi o inwestowaniu w dobre spółki, które są w dołku najlepiej z przyczyn niezależnych od danej spółki. Tą samą strategię prowadzi Warren Buffet , wcześniej Benjamin Graham.

! Odpowiedz
1 0 ~sylv

Z nadzieją? To raczej intuicja i doświadczenie. Ale nie tylko. Warto doczytać też drugą stronę, na której jest jasno wyjaśnione, że wszystkie decyzje są odpowiednio przemyślane i analizowane.

! Odpowiedz
0 1 ~KONIU

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 4 ~as

Tez lubię taka strategię. Kupiłem tak Getin Holding (po odbiciu od bardzo głębokiego spadku z ok. 4,5 zł do 1,,8 zł.) Na razie na zero, ale potencjał moim zdaniem jest...

! Odpowiedz
0 3 ~zenek

Ja tez dlatego kupiłem lotos po 24zl po 6 marca znowu dokupię a wszystkim profesorom ortografii powiem ze tutaj się liczą cyferki nie literki :):):)

! Odpowiedz
12 1 ~Misio

"Aktywo"?
Ja takiemu cwaniaczkowi, co spał na lekcjach, bym nie zaufał.
http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/aktywa;9415.html

! Odpowiedz
2 4 ~mniejszypurystajezyk

A kto to jest "Mirosław Bańko" choćby i z PWN-u, który podpisał się pod swoimi subiektywnymi wynurzeniami językowymi? Język jest tworem żywym, a akurat "aktywo" nie brzmi szczególnie rażąco.

! Odpowiedz
1 1 ~lobotomek odpowiada ~mniejszypurystajezyk

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
18 3 ~kuba1221

jak tu wejść na giełdę kiedy wszystko świeci się na czerwono. Piękny kolor ale nie w bisnesie. A tak na marginesie,gdzie podziewają się pieniądze,które wpłaca się za zakupine akcje a które natychmiast spadają ?Czy też firma plajtuje ?Podobna historia z forsą Rydzyka .Ojciec ? Dyrektor ?
uzbierał kasę na ratowanie stoczni gdańskliej i przekazał je dla swojego kuzynka właściciela firmy i składu budowlanego i nastała cisza w tym temacie. Brak kasy,stocznia i tak upadła. A więc gdzie te pieniądze , Gdzie ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~me_net

Podoba mi się strategia :) ja również kupuje podobnie, choć każdy gdzieś coś robi po swojemu można znaleźć zbieżności co do zysków I strat jak w życiu na kole fortuny nie można tylko zyskiwać zawsze pojawia się straty ale liczy się to by zyski były zawsze znacznie wyższe od strat tak samo z decyzjami Zawsze kiedyś podejmiemy błędną ale ważne by z większości być zadowolonym pozdrawiam wszystkich I życzę by zawsze mili więcej ruch dobrych decyzji I trafnych inwestycji dla zainteresowanych ja pisze czasem na www. Investuje.pl

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 3 ~Nie_taki_znowu_młod

Ale jak tu zarabiać inaczej jak stopy procentowe na dnie i lokata nic nie płaci. To trochę promuje bardziej agresywną postawę.

! Odpowiedz
4 7 ~VentureMAX

No niech to powie tym co zainwestowali w Skyline albo RCUnion. Sam byłem na pokładzie jednej z nich i wycofałem się z paru procentową stratą żeby potem oglądać z miesiąca na miesiąc wpisy ludzi, którzy coraz więcej tracili. A spółkę również znalazłem po "przecenie" - szukałem metodą podobna do jego modelu, więc niech nie opowiada bajek. Liczą się dojścia i po prostu szczęście.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~Marek

Nie kupuj śmieci nawet po przecenie .... kup KGHM po 100 zł dokup po 80 -70 zł a potem po 50 jeśli spadnie czy PKO po 31 dokup po 25 i później po 19 .... Co to jest to Skyline? RCUnion?.... produkują coś znają się na czymś ,,,, mają więcej niż 2 biurka i sprytnego Prezesa???

! Odpowiedz
7 13 ~xx

Takich wieszczy jest wielu.Jak stracą to milczą ,jak zarobią to krzyczą.Co my naiwni uslyszymy?

! Odpowiedz
11 19 ~Tede

Niech ten pan spekuluje swoimi pieniędzmi. Wolna wola. Ale niech nie nagania innych do swoich spekulacji!

! Odpowiedz
6 32 ~jan_bez_ziemi

A kto by spekulował swoimi. Przecież to panie pieniądze można stracić :).

! Odpowiedz
3 4 ~burakbuster

Przecież wywiad jest o inwestowaniu osobistych pieniędzy. Czytać ze zrozumieniem nie nauczyli w szkole?

! Odpowiedz
1 1 ~nastka

Czy ktoś tu kogoś zmusza to korzystania z tej samej strategii? Myślałam, że to raczej dzielenie się swoimi własnymi doświadczeniami. Każdy wybiera strategię, na którą może sobie pozwolić. Nie tylko o ilość pieniędzy tu chodzi, ale i o charakter. Niektórzy się do tego nie nadają i powinni poszukać swojej metody.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
QUERCUS -0,90% 2,20
2019-09-18 11:20:37

GPW: największe wzrosty i spadki

IDEABANK 3,0600 12,9%
CAPITAL 1,4200 9,7%
GETINOBLE 0,4440 8,8%
MIRACULUM 1,1250 -11,4%
EVEREST 0,6000 -7,7%
UNICREDIT 46,4600 -7,1%
Akcje: 138 wzrosło, 122 spadło, 83 bez zmian.
Wolumen: 24 043 810 akcji, obrót: 215 486 577 zł
Aktualizacja: 2019-09-18 11:20:58