Jak zarabiać na spadających nożach?

Jednak nie każdy przysłowiowy spadający nóż uda się złapać. Co wtedy?

Nie ma na świecie inwestora, który miałby 100% racji. Wszystko zależy jednak od charakteru instrumentu. Staram się dobierać tak instrumenty, przy których ciężko jest mówić o błędnej decyzji. Jeżeli coś jest tanie, to po prostu jest tanie. Czasami dane aktywa będą one tanie przez chwilę, czasami nieco dłużej, jednak należy być cierpliwym. Oczywiście, mam w portfelu takie inwestycje, które tracą, mimo iż przewidywałem ich wzrost. Jednak ja nadal jestem przekonany, że na nich zarobię.

Wróćmy jednak na rynek akcji. Jakimi elementami, poza wspomnianymi wskaźnikami, kieruje się Pan przy doborze akcji?

Dadełło to również szachowy wicemistrz Europy amatorów (Materiały dla mediów)

Mam kilka podstawowych zasad. Najważniejszym elementem jest zaufanie do zarządu i władz spółki. Zazwyczaj są to pojedynczy inwestorzy lub wybitne osobistości zajmujące stanowisko prezesa, co do których mam pełne zaufanie i jestem pewien ich umiejętności.

To jest bardzo istotne ze względu na charakterystykę mojej strategii. Lubię kupować spółki po spadkach, a spadają zazwyczaj te spółki, które mają kłopoty. Jeżeli spółka ma kłopoty, to aby w nią zainwestować, trzeba wierzyć w prezesa i jego umiejętności, ponieważ to on będzie musiał tę spółkę ze wspomnianych kłopotów wyprowadzić.

Zwracam także uwagę na rodzaj spółki. Staram się inwestować w firmy, które generują gotówkę, prowadzą prostą działalność, a ich zysk netto równa się przepływom pieniężnym. Po prostu nie lubię spółek, które mają duże magazyny, duże zapasy i generują wzrost kapitału obrotowego, a nie gotówki, ponieważ nie wiem wtedy jaki jest rzeczywisty zysk tej firmy. Dzięki doświadczeniu znam specyfikę spółek giełdowych i wiem co z raportem okresowym może zrobić presja na pokazanie świetnych wyników.

Przykładem takiej prostej spółki jest Quercus, w którego swego czasu zainwestowałem. Spółka posiada pewne aktywa, od których otrzymuje prowizję. Jeżeli dobrze zarządza funduszami, to klienci chętnie wpłacają pieniądze, jeżeli gorsze, to klienci odchodzą. Wszystko proste i przejrzyste. Osobiście takie podmioty wyceniam zdecydowanie wyżej, niż firmy mające skomplikowaną strukturę aktywów.

Spółki prowadzące prostą działalność mają także jeszcze inną zaletę. Na ich analizę nie potrzeba zbyt wielkiej ilości czasu. Należy bowiem pamiętać, że ile byśmy czasu na analizę danej spółki nie poświęcili, to i tak zarząd i osoby z otoczenia będą lepiej poinformowane.

Ważna jest dla mnie również dywidenda. Jeżeli spółka potrafi wypłacić dużą dywidendę, to zazwyczaj znak, że jej kondycja finansowa jest dobra. Jest to taki prosty, jednak moim zdaniem warty zaufania wskaźnik.

Na GPW mamy obecnie trend boczny. Da się w takim środowisku zarabiać?

Od dwóch lat, a więc od momentu kiedy na GPW niby niewiele się dzieje WIG20 jest dla mnie jednym z najbardziej zyskownych instrumentów. Tak jak wspominałem na początku, strategia powinna być dobrana do instrumentu i na GPW mamy tego najlepszy przykład. W ramach utrzymywania długoterminowych pozycji na indeksie WIG20 dokupuję nieco na spadkach i redukuję nieco na wzrostach. Trend boczny powoduje, że ta strategia działa świetnie. Oczywiście w długim terminie wierzę, że indeks ten pójdzie w górę, jednak póki co świetnie funkcjonuje to właśnie w takiej postaci.

Nie stosuję jednak krótkiej sprzedaży, ponieważ strata pozycji krótkiej jest niedomknięta tzn. WIG20 może spaść do ograniczonego poziomu np. 2000, czy 1600 w przypadku jakiegoś krachu, w hossie jednak, gdy w grę wchodzą silne emocje, ciężko jest wyznaczyć jakiś poziom, który ograniczałby wzrost. Po pierwsze w takiej sytuacji czuję się niekomfortowo, a po drugie moja strategia – ze względu na jej konstrukcję -w przypadku krótkiej sprzedaży po prostu nie działa.

Czy ma Pan jakieś swoje ulubione aktywo?

Dadełło: WIG20 jest dla mnie jednym z najbardziej zyskownych instrumentów (Materiały dla mediów)

Tak, jest to gaz. Lubię to aktywo, ponieważ potrafi ono w ciągu dnia o 5% spaść i następnie odrobić te 5%. Świetna okazja do gry w krótkim terminie. Oczywiście tak jak zaznaczałem, staram się inwestować długoterminowo i unikać spekulacji, mając jednak instrument o takiej zmienności żal odpuścić. Dodatkowo inwestując w gaz czuję się dobrze, ponieważ obecnie jest on notowany poniżej kosztów produkcji, również gazu łupkowego.

Oczywiście należy pamiętać, że przy niekorzystnych zmianach pogodowych wciąż istnieje jeszcze pewien potencjał do spadków. Dodatkowo kończy się zima, co zazwyczaj rodzi spadki na gazie. Generalnie jednak zakres dziennych wahań sprawia, że jest to instrument idealny dla spekulantów.

Czy zwraca Pan uwagę na cykle?

Nie, te problemy zostawiam innym. Jeżeli cena czegoś jest atrakcyjna, to po prostu to kupuję. Wiem, że gdy aktywo jest tanie, to wkrótce muszą nastąpić jakieś zmiany. Ktoś musi np. ograniczyć produkcję, zmniejszyć koszty, zwolnić ludzi… To sprawia, że cena się stabilizuje, a następnie odbija. Moim zdaniem naturalnym jest, że po kryzysie przychodzi wzrost. Nie zgłębiam jednak tego z punktu widzenia cyklów globalnej gospodarki, staram się jedynie na tej prawidłowości zarobić.

Czy ma Pan jakieś przestrogi dla początkujących inwestorów?

Gdy zaczynałem inwestować, to starałem się naśladować różnorodne poradniki i książki dla inwestorów. Niestety nie przynosiło mi to zysku. Dopiero gdy na bazie tej wiedzy sam zacząłem nieco kombinować, pojawiły się udane transakcje. Dlatego myślę, że każdy inwestor powinien mieć wypracowany swój model. Strategia powinna być dopasowana do charakteru, do stylu bycia danego inwestora, do jego doświadczeń i umiejętności. Jeden inwestor będzie czuł się bezpiecznie mając stop lossy i zarabiając na kilku dobrze trafionych pozycjach, które pokryją małe straty. Drugi z kolei woli mieć wyselekcjonowany tani instrument i akumulować go podczas spadków. Trzeba po prostu dobrać taką strategię, w której będziemy się czuli dobrze.

Podsumowując rada jest następująca: zacząć od książek oraz małych kwot, zdobyć nieco wiedzy i doświadczenia, a następnie znaleźć własną drogę, ponieważ inwestowanie jest taką dziedziną, w której bardzo ciężko jest coś kopiować.

Rozmawiał: Adam Torchała

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 3 ~ykw

Nie aktywo, a aktywum! Jak muzeum, liceum, kolokwium!

! Odpowiedz
10 0 ~Spekulant

Handlujesz na rynku walutowym Forex? Może jesteś osobą początkującą? Sprawdź czy stosujesz 10 praktycznych porad skutecznego handlu.

POBIERZ DARMOWY EBOOK :

http://www.consiliuminvest.pl/10porad/index.html

! Odpowiedz
5 9 ~Aa22

Zeby zarobic na spadajacych nozach tzeba je sprzedac a nie kupic!

! Odpowiedz
17 7 ~guliwer

ten wywiad jest bezbarwny i nie posiada żadnej merytorycznej myśli przewodniej, albo chłopeś za mało dostał, albo oni mieli za mało żeby mu dać.

! Odpowiedz
7 27 ~mic

Widzę, że niektórzy tutaj mają problem z czytaniem ze zrozumieniem oraz lubią doszukiwać się drugiego dna. Barwne to są baśnie Andersena ale one z inwestowaniem akurat nie mają za wiele wspólnego...

! Odpowiedz
5 19 ~imn

Grając wirtualnie w krótkim czasie doszedłem do fortuny.Kiedy zainwestowałem realne pieniądze zaczęły się schody....w dół.

! Odpowiedz
6 13 ~bolo

Spadające noże należy pozbierać i sprzedać i w ten prosty sposób mamy pewny zysk.

! Odpowiedz
7 49 ~Arturo

Bo ludzie, którzy piszą książki o "zarabianiu pieniędzy" na giełdzie, tak naprawdę nie zarabiają na niej. Oni zarabiają na sprzedaży tych książek, gdyby mieli sprawdzony sposób na giełde i robili by to na 100% to nie chciało by im sie zajmować pisaniem poradników, książek itp. Co do artykułu to jest to jeden z lepszych i konkretniejszych jakie czytałem (być może dlatego że mam bardzo podobną strategie co ten Pan).
Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 11 ~Maniek

Ciekawy artykuł i ciekawa strategia inwestowania. Myślę, że będzie pomocny przy wyborze mojej strategii inwestowania.

! Odpowiedz
8 19 ~magoo

Warto korzystać ze wskazówek praktyków, żeby uniknąć błędów. Człowiek ma doświadczenie, podzielił się swoją sprawdzoną metodą. Dobrze poczytać czasem coś mądrego.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
QUERCUS 1,81% 2,25
2019-09-13 10:23:58

GPW: największe wzrosty i spadki

RANKPROGR 1,3550 16,8%
ADIUVO 8,3800 11,1%
IMPEL 7,6000 10,9%
WORKSERV 1,0620 -27,9%
ELBUDOWA 6,9000 -19,6%
PRIMAMODA 0,5000 -18,0%
Akcje: 154 wzrosło, 142 spadło, 78 bez zmian.
Wolumen: 30 550 994 akcji, obrót: 593 776 197 zł
Aktualizacja: 2019-09-13 17:04:57