Jak zapłacić podatek do urzędu skarbowego?

Przelew podatku do urzędu skarbowego może sprawić nieco problemów. Choć sam proces jest bardzo prosty, to podczas jego zlecania podatnik może mieć kilka wątpliwości, które postaramy się rozwiać w tym artykule.

Kiedy z deklaracji PIT (np. PIT-37) wynika, że doszło na naszym koncie do nadpłaty podatku, można się tylko cieszyć – urząd skarbowy zwróci nam te środki i to w zasadzie bez konieczności naszego udziału. Niestety zdarza się, że zamiast nadpłaty występuje niedopłata podatkujak wtedy zatytułować prawidłowo przelew, żeby pieniądze dotarły do US?

Przelew podatku – jak to zrobić?
Przelew podatku – jak to zrobić? (YAY Foto)

Jak zapłacić niedopłatę podatku w PIT?

Niedopłata podatku w deklaracji PIT-37 pojawia się wtedy, gdy podatek należny naliczony przez urząd skarbowy jest wyższy niż suma zaliczek pobranych przez płatnika (najczęściej pracodawcę) na poczet podatku dochodowego.

Niedopłatę podatku PIT należy rozliczyć do 30 kwietnia danego roku kalendarzowego. Forma uregulowania należności podatkowej jest dowolna – możemy to zrobić:

  • bezpośrednio w urzędzie skarbowym,
  • w banku, placówce pocztowej lub agencji opłat, wypełniając druk przelewu
  • lub zlecić przelew podatku do US w systemie bankowości internetowej i mobilnej.

Przelew podatku PIT do US

Proces zlecania przelewu na uregulowanie niedopłaty podatku jest bardzo prosty, jeśli zlecamy go samodzielnie w bankowości internetowej. W bankach służy do tego specjalny typ przelewu, nazywany najczęściej „przelewem podatkowym” lub po prostu „przelewem do US”. Wybierając te opcję, system bankowy większość czynności wykona za nas.

Przede wszystkim, po wybraniu tej opcji, należy wskazać w systemie jakiej deklaracji dotyczy przelew (np. PIT, VAT) i następnie wskazać urząd skarbowy z listy wszystkich urzędów skarbowych w kraju. W ten sposób nie musimy szukać danych urzędu skarbowego do przelewu – np. numeru konta bankowego urzędu skarbowego czy jego dokładnego adresu. Po wskazaniu odpowiedniej instytucji dane zostaną uzupełnione automatycznie.

Zleceniodawca będzie musiał jedynie uzupełnić informacje dotyczące tego z jakiego identyfikatora podatkowego chce skorzystać (PESEL, nr dowodu osobistego, NIP, REGON lub inny dokument) i podać jego numer. Następnie pozostaje już tylko wpisać odpowiednią kwotę w elektronicznym blankiecie przelewu i transakcja zostanie zlecona.

Przelew podatku VAT do US

Analogicznie proces wygląda w przypadku przelewu podatku VAT do US. Wtedy na rozwijanej liście deklaracji podatkowych wybieramy odpowiednią deklarację VAT zamiast deklaracji PIT. Dalsza ścieżka postępowania jest taka sama, jak w przykładzie powyżej – podatnik musi wskazać jedynie identyfikator i kwotę podatku do zapłaty przelewem.

Od 1 lipca 2018 roku przedsiębiorstwa posiadające rachunek firmowy w banku mają jednak możliwość korzystania z mechanizmu podzielonej płatności (split payment). Nie wpływa to jednak na sposób regulowania podatku VAT z urzędem skarbowym. Nadal należy zlecić przelew podatkowy, wskazując odpowiedni symbol formularza podatkowego (np. VAT-7, VAT-7K). Różnica polega jednak na tym, że w pierwszej kolejności bank lub SKOK pobiera środki dostępne na wydzielonym rachunku VAT, na którym na bieżąco rozliczane są płatności z tytułu podatku pomiędzy kontrahentami.

Jak wypełnić druk przelewu podatku do US?

Jeśli jednak ktoś nie chce lub nie może uregulować niedopłaty podatku PIT/VAT przelewem internetowym, może sprawę załatwić bezpośrednio w urzędzie skarbowym (w okienku kasowym gotówką) albo zlecić przelew na poczcie. Wtedy musi wypełnić specjalny druk przelewu podatkowego, który nieco różni się od tradycyjnego druku przelewu.

To, co musi się znaleźć na druku przelewu do US, to:

  • nazwa urzędu skarbowego,
  • numer rachunku bankowego urzędu skarbowego,
  • kwota niedopłaty podatku,
  • dane identyfikacyjne podatnika (imię, nazwisko, adres i identyfikator podatkowy – NIP lub PESEL w przypadku PIT),
  • okres rozliczeniowy  oraz symbol formularza lub płatności (np. PIT-37).

Tak wypełniony druk przelewu podatkowego należy wraz z odliczoną kwotą złożyć w oknie pocztowym lub kasowym. Data stempla pocztowego złożona na druku będzie stanowiła termin zapłaty, co oznacza, że możemy tego dokonać ostatniego dnia na uregulowanie należności podatkowych.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.