Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online TERAZ

Redakcja poleca

Rozliczającym PIT-y kolejny rok z rzędu polecamy sprawdzony, a przy tym darmowy program e-Pity. To proste w obsłudze narzędzie, z którym poradzi sobie każdy podatnik. Co ważne - umożliwia też wysłanie gotowego druku do urzędu skarbowego.

Malwina Wrotniak

Malwina Wrotniak redaktor naczelna Bankier.pl

Jak zapłacić mniejszy podatek Belki

Jeszcze tylko miesiąc mają inwestorzy giełdowi na rozliczenie podatku od giełdowych zysków za ubiegły rok. W tym roku z pewnością zdecydowanie większa liczba osób wykaże straty i nie odda fiskusowi ani grosza z tytułu podatku Belki.

A to dlatego, że ubiegłoroczne spadki na giełdzie pozbawiły ich zarobku. Nawet ci, którzy na sprzedaży jednych akcji zarobili, pod koniec roku pozbywali się innych papierów, by wykazać stratę i w rezultacie nie zapłacić podatku.

- Pod koniec roku dało się zaobserwować, że więcej inwestorów pozbywało się akcji, na których mieli straty. Potem odkupywali je po niższych cenach - opowiada jeden z maklerów w dużym biurze maklerskim. - Można powiedzieć, że dzięki temu odroczyli zapłatę podatku o kolejny rok - tłumaczy. 19-procentowy podatek od zysków z oszczędności płaci się od wszystkich produktów inwestycyjnych.

Wyjątkiem są tylko tzw. polisolokaty, czyli oferty inwestycyjne opakowane w polisy ubezpieczeniowe. Zamykając lokatę bądź sprzedając jednostki funduszu inwestycyjnego, podatek pobierany jest automatycznie. Za to ze sprzedaży akcji trzeba rozliczyć się za pomocą rocznego formularza PIT-38. Jeżeli w ubiegłym roku poniosłeś straty na sprzedaży giełdowych akcji, rzecz jasna nie zapłacisz żadnego podatku. Warto jednak pamiętać o tym, że przez kolejnych pięć lat będziesz mógł te straty odliczać, gdy już sprzedaż akcji zacznie przynosić ci zyski.

- Trzeba tylko zwrócić uwagę na to, by odliczenie w jednym roku nie przekroczyło połowy całej straty - tłumaczy Wojciech Maryański z Beskidzkiego Domu Maklerskiego. Na przykład: w 2008 roku klient na sprzedaży akcji poniósł stratę w wysokości 3 tys. zł. Nie zapłaci zatem żadnego podatku. Załóżmy jednak, że w 2009 roku na akcjach zarobi 5 tys. zł. Wówczas za rok będzie mógł od tej kwoty odjąć maksymalnie 1,5 tys. zł. Zapłaci więc 19-procentowy podatek nie od 5 tys. zł, ale od 3,5 tys. zł. Resztę straty będzie mógł odliczyć w następnym roku bądź rozłożyć jeszcze na kilka rat.

Rozlicz PITy 2008

Rozlicz się z fiskusem z dochodów za ubiegły rok. Krok po kroku przygotuj właściwy formularz z programem PITy 2008
Przy rozliczaniu strat z ubiegłych lat ważne są jeszcze dwie sprawy. Można je odliczać tylko od zysków ze sprzedaży akcji. Nie wolno łączyć ich z odliczeniami od innych dochodów, np. z pracy bądź emerytury. W grę nie wchodzi także łączenie z zyskami z funduszy inwestycyjnych.

Jeżeli jednak udało ci się w tym roku zarobić na sprzedaży akcji, w rocznym rozliczeniu podatkowym będziesz musiał wykazać zysk i zapłacić od nich podatek Belki. Jednak i w tym przypadku warto postarać się o to, by był on jak najmniejszy. - Część osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że wiele rzeczy można odliczyć i dzięki temu zapłacić mniejszy podatek. Inwestorzy rzadko korzystają z takich możliwości - podkreśla Wojciech Maryański.

Co można odliczyć? Chodzi o wszystkie koszty związane inwestowaniem przez klienta na giełdzie. Bez problemu można więc odliczyć np. koszty prowadzenia rachunku maklerskiego i prowizje. Biuro maklerskie z reguły samo wykazuje je w rozliczeniu PIT-8C przesyłanym do klienta. Ale to nie wszystko. W grę wchodzą również odsetki od kredytów na zakup akcji, koszt udziału w szkoleniach giełdowych czy zakup książek o tematyce związanej z inwestowaniem na giełdzie. Trzeba tylko umieć udokumentować wszystkie te wydatki przed urzędem skarbowym.

Łukasz Pałka

/ Polska
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~chx

Ciekawe jak rozliczyć straty z kolejnych 2 lat w trzecim roku kiedy osiągasz zysk np
1. Strata - 1000zł
2. Strata - 3000zł
3. Zysk - 5000zł

?

! Odpowiedz
0 0 ~leszcz

Dnia 2009-04-03 o godz. 11:49 ~chx napisał(a):
> Ciekawe jak rozliczyć straty z kolejnych 2 lat w trzecim
> roku kiedy osiągasz zysk np

no właśnie, też mnie to interesuje...

! Odpowiedz
0 0 ~drapichrust odpowiada ~leszcz

No właśnie, mnie też!
Czy w 3 roku można odliczyć maks 50% sumy strat za lata ubiegłe i tak w koło pierdoło aż do wyczerpania starty lub upływu 5 lat ?
Czy jakoś inaczej?

! Odpowiedz
0 0 ~Qub odpowiada ~drapichrust

ZNA KTOŚ ODP ?

! Odpowiedz
0 0 ~Mario odpowiada ~Qub

1. Strata - 1000zł
2. Strata - 3000zł
3. Zysk - 5000zł

Rozliczyć można w następujący sposób:
w 2010 roku 5000 - 50% straty 2008 (500) - 50% straty 2009 (1500) = zysk do opodatkowania 3000
Odliczenie pozostałych 50% straty z roku 2008 możliwe będzie jeszcze w roku 2011, 2012, 2013, natomiast 50 % starty z roku 2009 można będzie odliczyć od zysków w roku 2011, 2012, 2013, 2014.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 pagan_lord

To mi teraz ciekawy pomysł do głowy przyszedł. Skoro można odliczać szkolenia, to czy studiując na uczelni ekonomicznej zaocznie mogę odliczyć czesne od dochodu? W końcu to też jest jakaś forma szkolenia. Ktoś ma jakieś pojęcie w tej sprawie?

! Odpowiedz
0 0 ~groszołap

z tego haraczu pazerny system bedzie miał WAŁA jak Polska CAŁA.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne