Jak zacząć grać na giełdzie?

Na początek kilka niezbędnych do gry na giełdzie informacji dotyczących rynku papierów wartościowych i jego funkcjonowania.

Co to właściwie jest giełda?

Giełda papierów wartościowych jest to rynek pieniężny (w naszym kraju znajduje się on tylko w Warszawie), na którym dokonuje się transakcji kupna – sprzedaży: udziałów, akcji, obligacji a także dewiz i złota. Cały obrót prowadzony na rynku giełdowym jest niematerialny, czyli wszystkie papiery wartościowe przechowywane są w formie zapisów elektronicznych w systemie komputerowym Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Kto może grać na giełdzie?

Grać na giełdzie może każdy, ale tylko za pośrednictwem firm inwestycyjnych, czyli najczęściej domów maklerskich. To one w naszym imieniu mogą składać zlecenia kupna – sprzedaży.

Skąd bierze się kurs (cena)?

Na naszej giełdzie istnieje rynek kierowany zleceniami - transakcje giełdowe są zawierane na podstawie przekazywanych przez członków giełdy tzw. zleceń maklerskich.

Cenę oznaczoną w zleceniu uważa się w przypadku oferty kupna za cenę maksymalną, za jaką jesteśmy chętni nabyć papiery wartościowe a w przypadku sprzedaży – za minimalną, po której zdecydowalibyśmy się je zbyć.

Poniżej znajdziecie wskazówki niezbędne do gry na giełdzie a także pomoc krok po kroku, jak właściwie rozpocząć to przedsięwzięcie.

Jak zacząć grę na giełdzie?

Gra na rynku papierów wartościowych jest to ciężka, czasochłonna a przede wszystkim systematyczna praca, do której niezbędne są:

-podejście do gry

Każdy, kto zechce rozpocząć inwestowanie na giełdzie, powinien mieć kilka cech charakteru, które niewątpliwie pomogą mu w podejmowaniu ryzyka. Jest to rozwaga, opanowanie oraz odwaga. W grze giełdowej nie ma miejsca na naiwność, nerwy oraz na zbyt dużą ufność wobec innych. Tu liczy się tylko własne przeczucie, przekonanie oraz właściwe informacje.

-wiedza

Informacja jest niezbędna do podjęcia jakiegokolwiek przedsięwzięcia, szczególnie tak odpowiedzialnego, jak gra na giełdzie. Każdy inwestor powinien wiedzieć, jak ma się zachować w konkretnej sytuacji, znać swoje otoczenie, konkurencję i zagrożenia. Wiedza nabyta już na początku z pewnością ułatwi inwestowanie i sprawne poruszanie się w temacie. Każdy początkujący powinien zaznajomić się z zasadami obowiązującymi na rynku, z ustawami i regulaminem. Należy zapoznać się także z podstawowymi definicjami gry oraz terminami ekonomicznymi. Niezbędna jest także znajomość ogólnych praw giełdy, jej historii, tematyki inwestycji, rynku oraz metod gry na giełdzie.

Od jakiej kwoty zacząć inwestowanie?

Najrozsądniej byłoby, gdyby kapitał, który chcemy zainwestować, był naszą własnością. Nie ma konkretnej wartości, od której należy zacząć. Każdy postrzega tę samą kwotę inaczej, więc to do nas należy wybór, jaką stawkę chcemy zainwestować. Na początek najlepiej przeznaczyć kwotę niewielką, czyli taką, do której nie przykładamy zbyt dużej wagi. Wiadomo wtedy, że jeżeli stracimy te pieniądze, nie spowoduje to w naszym budżecie dużego deficytu. Natomiast jeśli chcemy wzbogacić się, warto zaryzykować i przeznaczyć na grę większą kwotę. Warto jednak z takim inwestowaniem poczekać do chwili, w której już nasza wiedza i orientacja w temacie będą na tyle dobre, że zainwestowanie większej kwoty nie będzie dla nas zbyt niebezpieczne. Każdy inwestor, który bez problemu porusza się w temacie giełdy, gra stawkami, do których przykłada dość dużą wagę.

Otwarcie rachunku inwestycyjnego
Aby być inwestorem i móc prowadzić operacje giełdowe, należy otworzyć rachunek inwestycyjny w biurze maklerskim. Biuro maklerskie wybieramy, porównując różne biura. Przedsięwzięcie to jest bezpłatne, natomiast za prowadzenie rachunku trzeba uiszczać rocznie określoną opłatę. Rachunek ten składa się z rachunku papierów wartościowych oraz rachunku pieniężnego. Należy pamiętać o dokładnym przeczytaniu umowy. Następnym koniecznym krokiem jest wpłacenie gotówki. Potem można już składać zlecenia na giełdzie. Istnieje także drugi sposób otwarcia rachunku tzw. internetowego. Jak sama nazwa wskazuje, wszystkie formalności załatwia się przez internet na stronach domów maklerskich, gdzie wypełnia się formularz. Następnie należy podpisać umowę.
Czym kierować się przy wyborze domu maklerskiego?
- renoma biura, historia, opinie
- szczegóły umowy ( przede wszystkim wysokość oprocentowania)
- koszty prowadzenia rachunku, kwota prowizji, inne opłaty
- czas przekazów zleceń,
- możliwość działania na rynkach za granicą

Po otwarciu rachunku można już zawierać transakcje. Tu istotna jest cena przez nas wyznaczana. I znów możliwości są dwie. Możemy dokonywać operacji według ceny rynkowej, czyli kursu dnia lub możemy cenę ustalać sami. Jeśli chodzi o pierwszą drogę, cena może wzrosnąć lub spaść o kilka procent (10% dla akcji i 5% dla obligacji). W przypadku drugiej możliwości, gdy sprzedajemy papiery wartościowe, ustalamy minimalną cenę, po której chcemy je zbyć.
Kiedy kupujemy akcje lub obligacje, ustalamy najwyższą cenę, po jakiej chcemy je nabyć. Bardzo ważne jest ustalenie terminu ważności naszego zlecenia. Jeżeli tego nie uczynimy, makler będzie je realizował do ostatniego dnia miesiąca następującego po tym, w którym złożyliśmy zlecenie. Zdarza się, że inwestorzy zaproponują zbyt wygórowaną cenę. Wtedy często dzieje się tak, że nikt nie chce od nas kupić papierów wartościowych i dlatego zlecenie nie zostaje zrealizowane.

- Systematyczne zdobywanie informacji
Aby dobrze grać na giełdzie, zarządzać swoim kapitałem oraz być na bieżąco, konieczne jest zdobywanie informacji w stałych odstępach czasowych. Bez systematycznego zdobywania wiedzy nie jest możliwe dobre podejmowanie decyzji giełdowych. Najszybszą drogą do zaczerpnięcia informacji jest oczywiście internet. Strony instytucji finansowych, banków, domów maklerskich czy największych wyszukiwarek są w zasięgu ręki przez 24 godziny na dobę. Dlatego aby zacząć wygrywać, należy śledzić wiadomości dotyczące gospodarki i analizować wykresy, czytać codzienną prasę i być czujnym na każdą zmianę kursu.
Największe błędy, jakie popełnia inwestor:

- brak systematyczności
- uleganie emocjom
- brak odwagi do podjęcia ryzyka a także problem z oceną jego stopnia
- brak jakichkolwiek planów i zamierzeń
- naiwność w stosunku do konkurencji, publikacji
- brak wiedzy na temat rynku

Początki zawsze bywają trudne, szczególnie, jeśli chodzi o podjęcie ryzyka na giełdzie. Nie każdy ma odwagę od razu zainwestować jakąś kwotę, nie mając doświadczenia w grze. Dla początkujących lub dla tych, którzy po prostu chcą się sprawdzić, istnieje Internetowa Gra Giełdowa. Inwestorzy otrzymują wirtualne pieniądze, którymi uczą się dysponować, a przy tym zaznajamiają się z zasadami świata giełdy.

Katarzyna Snopkiewicz
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~Meks

Po latach wróciłem do gry na giełdzie. Mówi się, że teraz jest hossa i wszystkich ciągnie do inwestowania. Ja jednak myślałem o tym od jakiegoś czasu i nie jest to pochopna oraz spontaniczna decyzja. Gdyby ktoś miał chęć poczytać o moich początkach, powrocie oraz zerknąć na moją taktykę to zapraszam:
http: //piaskownicameksa.pl/zaczalem-grac-na-gieldzie/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 1 ~grzecho

jęczeć to każdy umie. trzeba trochę ogarnąć temat, a nie liczyć na cud. przecież są szkolenia online i są za free. tylko frajer startuje z dużymi kwotami jak nie zna nawet dobrze platformy swojego brokera. ludzie trochę pod tą kopułą musi się dziać. dla leniuchów jest coś takiego jak xSocial.a jak nie wierzycie w swoje siły to pobujajcie się z miesiąc na koncie demo jaki problem

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 2 x_profit.com

http://x-profit.com/ to juz lepiej i bezpieczniej skorzystac z wiedzy profesjonalistow

! Odpowiedz
0 13 pan-maciej_z_krakowa

zeby profesjonalista mial dobry sposob zrabiania na forex, to zostalby milionerem bez zebrania o 470 zl za system, a jak ma slaby system to i dobre 470 zl od jelenia.

! Odpowiedz
6 0 ~Grzegorz48

Polecam stronę:
www.plus500.com/?id=20811&pl=2
na niej możesz założyć rachunek i zacząć inwestować we wszystkie dostępne instrumenty finansowe. Dostajesz darmowy bonus 50 zł i możesz zacząć grać od zaraz. Demo platformy transakcyjnej jest darmowe i można korzystać z niego bez limitu czasowego, śledzić notowania, rozpoznawać formacje, analizować wskażniki.
SERDECZNIE POLECAM
Sam od ponad roku gram właśnie przez tego brokera.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~Mirek

Jeśli zaczynacie lub chcecie się więcej dowiedzieć polecam stronę http://www.gieldajakzaczac.pl/

! Odpowiedz
2 0 ~ania

Lub też korzystać z pomocy i nasladowac ruchy
http://kierunekzysk.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=80:komentarz-do-w20-24-06-11&catid=41:indeksy&Itemid=60

! Odpowiedz
1 2 ~pecha.83

Przed rozpoczęciem inwestowania prawdziwych pieniędzy na prawdziwiej giełdzie proponuję sprawdzenie swoich sił w wirtualnej grze giełdowej - [b]Wirtualny Inwestor[/b]. Więcej na ten temat na stronie:

http://www.fineco.pl/wirtualny-inwestor

! Odpowiedz
2 1 ~pecha.83

Spróbuj może najpierw swoich sił w jakiejś wirtualnej grze giełdowej, która pozwoli ci sprawdzić na ile trafne są twoje wybory co do spółek. Moim zdaniem najlepszą grą jest Wirtualny Inwestor. Pobierzesz go stąd:

http://www.fineco.pl/wirtualny-inwestor

! Odpowiedz
4 0 robert.kajzer

Na poczatku dobrze jest zapoznac sie z teoretycznymi podstawami. Bardzo dobrym zrodlem jest dzial edukacja na stronie domu maklerskiego BOSia www.bossa.pl.

Na poczatek bardzo fajna ksiazka, ktora warto przeczytac jest Zawod inwestor gieldowy- Eldera. Szczegolnie ciekawe podejscie do psychologii inwestowania.

Prawdziwa nauka czy tego sie chce czy nie odbywa sie zawsze na parkiecie. Od tego jak szybko bedziesz sie uczyl/a na wlasnych bledach zalezy czy uda Ci sie osiagnac sukces w inwestowaniu na gieldzie.


---
http://www.growandgo.pl ---> DARMOWY kurs: Jak skutecznie zacząć inwestować na giełdzie?
http://abcinwestowania.wordpress.com ---> porady inwestycyjne

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~jk

1. Inwestuj kierując się wyłącznie rekomendacjami z forum. Wybieraj te spółki które promowane są większymi literami. Zwróć również uwagę na liczbę wykrzykników – im więcej tym pewniejsza spółka.

2. Inwestuj głównie w spółki śmieciowe.

3. Podejmując decyzję daj się ponieść emocjom - przy okazji rozładujesz stres.

4. Ochrona kapitału jest dobra dla leszczy. Nigdy nie ustalaj stopu przed wejściem na rynek, w myśl zasady - kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana.

5. Nie ważne, że nie rozumiesz dlaczego coś idzie do góry - po prostu przyłącz się do gry. W żadnym wypadku nie zawahaj się wejść na szczycie.

6. Udowodnij, że rynek nie ma racji. Jak pozycja przynosi znaczne i niespodziewane straty, mów dookoła, że inwestujesz długoterminowo.

7. Staraj się odrobić poniesioną stratę najdalej w dwa dni. Zresztą wiesz, że przecież jest sternik, który panuje nad kursem i tak naprawdę nie pozwoli stracić.

8. Oczekuj co najmniej 50% stopy zwrotu w miesiącu

9. Angażując się w spółkę, idź na całość i nie trać czasu na obmyślanie jakiś racjonalnych strategii zarządzania wielkością pozycji.

10. Gdy ci nie idzie na akcjach, po prostu przesiadź się na opcje i kontrakty

11. Bierz duży kredyt pod zakup akcji, dodatkowo zapożyczaj się w rodzinie i u znajomych. Nie wahaj się ani przez moment, za wszystko kupuj akcje na chybił trafił.

12. Kupuj tylko PKCami!- Przy okazji podniesiesz kurs.

13. Codziennie na forum napisz stosowna ilość nowych watków/postów w zależności od sytuacji:
a. spadki – załadowałem się na maxa [dzienne minimum], ci co sprzedali to leszcze.
b. Wzrosty – wywaliłem wszystko po [dzienne maximum], i nakarmiłem leszczy.

14. Należy zawsze kupować akcje spółki która jest na topie forum.

15. Pamiętaj ze każdą spółką opiekuje się Dobry Tatuś [sternik], który nie pozwoli nam zginąć, gdyż nasze dobro jest dla niego najważniejsze.

16. Kogo to obchodzi że spółka ma przychody jak warzywniak a straty jak holding. Jeśli tylko obieca kolejne miliony równie bezwartościowych akcji należy w to wchodzić bez wahania.

17. Produkcja akcji jest najwyżej cenioną formą działalności gospodarczej.

18. Dopuszczalną metodą ochrony nabytego kapitału jest modlitwa. Jeśli i ta zawiedzie zawsze można będzie długoterminowo uśredniać w dół.

19. Bessa jest doświadczeniem naszych praojców. We współczesności występuje wyłącznie promocja.

20. Ignoruj wskazania Analizy Technicznej, i pocieszaj się faktem że do niektórych spółek AT się nie stosuje.Więcej... http://smallcapital.blogspot.com/2009/01/20-zotych-zasad-leszcza-giedowego-czyli.html#ixzz1OnWVVwli

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~kobieta

Czy kupić akcje JSW?

! Odpowiedz
0 0 4tunat odpowiada ~kobieta

Co do rynku akcji, to największy wpływ(w tym tygodniu)będą miały nast. wydarzenia :
- środa(22.06.) USA -posiedzenie FOMC(komitet otwartego rynku) i jego raport n/t prognoz dla gospodarki USA
- komunikat po spotkaniu min. finansów UE oraz szczyt UE(23/24.06.br.) poswięcony ratowaniu bankrutującej Grecji.
O ile w raporcie FOMC pojawiły by się jakiekolwiek informacje o ewentualnym QE3(dalszy dodruk dolarów), a w Europie doszłoby do udzielenia votum zaufania dla obecnego Rządu Grecji i przyjęcia pakietu pomocowego, to można się spodziewać nawet wręcz euforycznego odbicia indeksów w górę. W przeciwnym przypadku jest bardzo prawdopodobne, że rynki nie będą dalej w stanie utrzymywać się na mniej więcej stałych poziomach i "ugną "się w końcu pod zalewem złych informacji pogłębiając dotychczasową korektę i być może zmieniając technicznie trend krótkoterminowo.
Biorąc pod uwagę powyższe tak istotne jest posiadanie Portfela z ekspozycją również na inne rynki bazowe(niż akcyjne). Statystycznie na rynkach akcji bessa trwa ok. 30% czasu, a trendy boczne ok.20% - łącznie jeśli ktoś operuje wyłącznie na rynkach akcji, to przez co najmniej POŁOWĘ czasu traci lub(w najlepszym razie) nie zarabia. Warto o tym pamiętać planując alokację aktywów ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~lokatyinwestycyjneeu

Dnia 2011-01-20 o godz. 21:17 ~domcia napisał(a):
> jki
A ile czasu tygodniowo/dziennie możesz na to poświęcić? Czy masz jakąś wiedzę na ten temat, czy jesteś na początku? Ile chciałabyś zarobić w ciągu roku? Czy jesteś gotowa na taką samą stratę z zainwestowanej kwoty?
Pozdrawiam, L.

! Odpowiedz
0 0 ~Lucjan

Polecam strone http://www.gieldajakzaczac.pl/

! Odpowiedz
1 0 ~na-plus

Jak chcesz poczytać, to zapraszam na bloga: http://na-plus.blogspot.com/
Będziesz się mogła się tam zapoznać ze spółkami, które sam planuję dołączyć do swojego portfela.

! Odpowiedz
0 0 ~Paweł

Jeżeli na takim forum pytasz "jak zacząć " to lepiej oddaj te pieniądze na chore dzieci. Zrobisz więcej dobrego a i na swoim zdrowiu zaoszczędzisz .

! Odpowiedz
0 0 ~marcin

Jeśli postanowiłeś zostać graczem na giełdzie już jesteś zwycięzcą. Wiele osób mimo, że coś niecoś słyszało o giełdzie, woli siedzieć w domu i narzekać, że nie mają pieniędzy, kiedy to państwo daje im taką wspaniałą możliwość zarobku -giełdę. Wystarczy trochę przysiąść do kilku książek, aby poznać dokładnie jak to wszystko funkcjonuje, a potem już tylko zarabiać. Polecam szczególnie tę publikacje dla osób początkujących : http://czas-na-gielde.zlotemysli.pl/wp,1/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~edka

Z jednej strony czytanie, a z drugiej po prostu działanie. Najpierw na małych kwotach, żeby na własnej skórze zobaczyć jak to działa, żeby nauczyć się działać intuicyjnie i z wyczuciem - tego żadna książka nie nauczy. Na początku zawsze trochę się traci, ale jak wiadomo, practice makes perfect :)

! Odpowiedz
0 0 ~pecha odpowiada ~edka

Spróbuj może na początek swoich sił w jakiejś grze wirtualnej, żeby sprawdzić na ile trafne będą twoje decyzje inwestycyjne. Polecam ci na początek program WIRTUALNY INWESTOR, który pozwoli ci się zorinetować co i jak. Pobierzesz go stąd:

http://w20.pl

! Odpowiedz
0 0 ~domcia

jki

!
Polecane
Najnowsze
Popularne