REKLAMA
BADANIE

Jak za Breżniewa, czyli rosyjska branża samochodowa rok po inwazji

2023-02-02 12:29
publikacja
2023-02-02 12:29

Tylko rosyjskie i chińskie marki - tak wygląda obecnie rosyjski przemysł motoryzacyjny. Produkcja aut spadła w ubiegłym roku do poziomów nienotowanych od czasu, gdy Leonid Breżniew był przywódcą ZSRR.

Jak za Breżniewa, czyli rosyjska branża samochodowa rok po inwazji
Jak za Breżniewa, czyli rosyjska branża samochodowa rok po inwazji
fot. Tricky_Shark / / Shutterstock

Rosyjski przemysł samochodowy - jedna z największych gałęzi przemysłu, zatrudniająca bezpośrednio 300 tys. osób, a po uwzględnieniu branż pokrewnych trzy miliony - cofnął się o pół wieku - pisze Moscow Times, powołując się na oficjalne dane rosyjskiej Federalnej Służby Statystyki. Wynika z nich, że w 2022 roku wyprodukowano w Rosji o 67 proc. samochodów mniej niż rok wcześniej.

Spowodowane sankcjami gospodarczymi nałożonymi na Rosję z powodu zbrojnej napaści na Ukrainę wycofanie zagranicznych koncernów i wstrzymanie dostaw komponentów sparaliżowało produkcję samochodów w całym kraju. W efekcie z taśm czynnych zakładów produkcyjnych zjechało 450 tys. samochodów - najmniej od pierwszych lat rządów Leonida Breżniewa: w 1970 r. ZSRR produkował 344 tys. samochodów rocznie, a w 1975 r., po uruchomieniu zakładów w Gorkim i Togliatti, już 1,2 mln.

Zamknięte na cztery spusty fabryki

Największe zakłady, które przed wojną produkowały samochody, zaprzestały działalności. Były to zakłady w Kałudze, gdzie montowano samochody marek takich jak Peugeot, Citroen, Opel, Mitsubishi i Volkswagen; we Władywostoku z taśm zjeżdżały samochody marki Mazda, pod Moskwą - Mercedes-Benz, a w Petersburgu samochody Nissan i Toyota.

Pod koniec roku w moskiewskich zakładach należących przedtem do Renault zaczęto montować samochody chińskie; podobnie w zakładzie Avtotor w Kaliningradzie.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Choć w grudniu 2022 r. branża motoryzacyjna zaczęła się ożywiać (wzrost o 70 proc. w stosunku do listopada), pozostaje zdecydowanym liderem wśród wszystkich branż pod względem tempa spadku - zauważa Moscow Times. "Wydaje się, że przemysł motoryzacyjny stał się wiodącym wskaźnikiem stanu rosyjskiej gospodarki, ponieważ najszybciej reagował na zmieniające się warunki ekonomiczne" - mówi Olga Bielenkaja, ekonomistka z jednego z największych rosyjskich biur maklerskich Finam, cytowana przez portal.

Rosyjska motoryzacja jedną marką stoi

Motoryzacyjny rynek rosyjski, niegdyś największy w Europie, spadł do poziomu z lat 90. W ciągu całego roku w Federacji Rosyjskiej sprzedano 687 tys. nowych aut - o milion mniej niż rok wcześniej. Z 60 marek dostępnych przed wojną pozostało 14 - trzy rosyjskie i 11 chińskich - napisał Moscow Times.

Rosyjscy analitycy cytowani przez portal przewidują, że w 2023 roku nowe samochody marki Łada zdobędą nawet 50 proc. rynku, a udział chińskich marek przekroczy 25 proc. Rosyjskie Stowarzyszenie Dealerów Samochodowych przewiduje, że w dalszej perspektywie chińskie marki zmonopolizują rynek, a ich udział w nim sięgnie 70 proc.

Rząd oczekuje odrodzenia przemysłu samochodowego do 2026 roku i wzrostu sprzedaży samochodów do 1,5 mln sztuk rocznie. Analitycy twierdzą jednak, że to raczej niemożliwe, i prognozują, że rynek samochodowy utknie na lata w wartościach z końca lat 90. ubiegłego stulecia - ze sprzedażą nie większą niż 0,8-1 mln aut rocznie - podsumował Moscow Times. (PAP)

sm/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (28)

dodaj komentarz
santoriusz
w Polsce jak za Gierka, coraz więcej maluchów wyjeżdża na drogi. Swoją drogą gdzie te maluchy stały bo te co widuję to są w całkiem dobrym stanie na wygląd.
midas69
Ale zaraz, od roku słyszę, ze ruskim skończyła się amunicja, dulary, hamburgery, cebula i za chwilkę zbankrutują i będa błagac o litość - to znaczy, że ktos kłamie.
santoriusz
a gdzieżby kłamał cóż takiego przychodzi Ci do głowy. W Polsce to sama prawda płynie z mediów, Ci co tam wypisują te herezje to chyba ne muszą do spowiedzi chodzić
zene
The Winner is !!!
China
Maja fajne autka, male - duze, czarne - biale,
silne - miejskie, sport - teren

Wlasnie robia im promotion, calkiem bez kasy, za friko

A Rosjanie w najwiekszym kraju swiata,
smigaja swoimi Jeepami-GAZ po ultra-pieknej przyrodzie
Zakazów nie ma, ludzie OK, jedzenie smaczne - tanie
zene
Na Uralu duzo nie pic,
spadaja z gór,
niedzwiedzie karmic zdrowym
miodem i orzechami
jbl_fan
Konstrukcyjnie rosyjskie pojazdy wciąż są w latach 60 , 70 w najlepszym razie w 95r ale my nie mamy nawet tego :(
grzegorzkubik
My jednak nie mamy się na czym zatrzymać jeśli mowa o motoryzacji.
kaczyslaw_
Jak się nic nie ma to nie ma się na czym zatrzymać. Kacapy jak kacapy, ale przynajmniej mają swoją Ładę, Kamaza. A co ma Polska?
niederfurzdorf odpowiada kaczyslaw_
Nie ma. Miała samoloty odrzutowe własnej produkcji ale miała też kosmopolitycznych polityków, dzięki którym już ich nie ma. I tak jeszcze wiele branż skończyło dzięki kosmopolitycznej postkomunie neoliberalnej .
niederfurzdorf
W produkcji walonek są ruscy mocni. Hodowla kartofli już im nie wychodzi. Gniją im. Sorki !!! Ale Wańki Wstańki są towarem eksportowym. Z gorzałą też już gorzej. Nawet francuskie marki są wybierane najlepszą wódką.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki