Jak wynająć mieszkanie i się nie sparzyć

Najbardziej popularny jest zwykły najem. Ma jedną wadę. Trudno pozbyć się lokatora, który nie ma ochoty dobrowolnie się wyprowadzić - zwraca uwagę w piątek "Rzeczpospolita".

(Pexels)

W gazecie przypomniano, że "właściciel mieszkania, który chce je wynająć, może wybrać umowę: najmu okazjonalnego, instytucjonalnego lub zawieraną na zasadach ogólnych (zwykłą)". "Każda z nich ma swoje wady i zalety. Ważne jest też, kto wynajmuje: osoba prywatna czy firma" - dodano.

"Najbardziej popularna jest umowa zwykła. Stosuje się do niej ustawę o ochronie praw lokatorów (dalej uol) oraz kodeks cywilny. Można ją zawrzeć na dowolny czas i w dowolny sposób. Wypowiada się ją na piśmie. Właściciel musi podać przyczynę wypowiedzenia. Zgodnie z art. 11 uol umowę można wypowiedzieć m.in., gdy najemca nie płaci czynszu przez trzy pełne okresy płatności (najczęściej chodzi o trzy miesiące). Wcześniej jednak musi uprzedzić na piśmie lokatora o zamiarze wypowiedzenia i dać miesięczny termin na zapłacenie zaległości" - podała "Rzeczpospolita".

Dodano, że "prawo do wypowiedzenia ma również, gdy pomimo pisemnego upomnienia najemca nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem albo wykracza w sposób rażący przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, np. organizuje dzień w dzień głośne imprezy".

Zaznaczono jednak, że "taka umowa ma wadę". "Gdy lokator nie chce się dobrowolnie wyprowadzić, trudno go eksmitować. Czasami trwa to latami" - podkreślono.

Wskazano, że "dużo większe poczucie bezpieczeństwa aniżeli zwykła umowa daje właścicielowi najem okazjonalny". "Jest jednak obwarowany kilkoma warunkami. Bez ich spełnienia nie będzie to umowa najmu okazjonalnego. Umowę taką zawiera się na czas określony – maksymalnie dziesięć lat. Mogą się nią posłużyć właściciele - osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie najmu" - poinformowano. (PAP)

ksi/ je/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 dareku87

Interesujące. Obecnie szukam mieszkania jako inwestycję, właśnie pod wynajem – rozważałem różne opcje, ale bezpośredni wydaje się najbardziej opłacalny. Chcę kupić coś niewielkiego, bo wówczas najłatwiej wynająć + zysk jest proporcjonalnie do ceny metra najwyższy. Szczególnie ciekawe wydają się mikroapartamenty, jak Modern Space Robyga.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 17 fred_

Nie sparzyc? Zaraz zaraz, przeciez to podobno biznes bez ryzyka, co Wy wypisujecie jakies glupoty?

! Odpowiedz
6 2 jasiek2017

Kto Ci wmawiał, że bez ryzyka? Każdy biznes to ryzyko tyle, że tutaj wyjątkowo niskie.

! Odpowiedz
17 13 luki339

Wczoraj podpisałem 7 umowę najmu okazjonalnego. Niewielka miejscowość na wschodzie Polski - każdy lokator bez marudzenia podpisuje taką umowę i oczywiście to on ponosi koszt ok 200zł, także polecam.

! Odpowiedz
0 3 ameba1

Gratulacje

! Odpowiedz
9 4 anna_domagalczyk

Podaj dokładniejsze namiary na swoją kancelarię. Czy wymagasz obecności właściciela lokalu przy podpisaniu dokumentu ze wskazaniem miejsca eksmisji, czy wystarczy gdy najemca przyniesie podpisany dokument?

! Odpowiedz
3 4 jasiek2017

Wbrew pozorom taka umowa mało co daje. To tylko złudzenie większego bezpieczeństwa.

! Odpowiedz
0 6 matpoz1 odpowiada jasiek2017

Po raz pierwszy napisałeś coś zgodnego z rzeczywistością.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne