Jak wybrać dobry program e-learningowy - praktyczna checklista

Poniżej znajdziesz 20 pytań, które pomogą ci ocenić jakość programu e-learningowego oraz jego przydatność dla twoich celów i potrzeb twojego zespołu. Jeśli spełnione byłyby wszystkie warunki, to znaczy że trafił ci się program idealny.

Zwykle jednak któregoś z elementów zabraknie, wtedy z tą listą pod pachą możesz negocjować uzupełnienie programu - albo mieć konkretny argument za „okolicznościowym rabatem”.

 1. Czy wiedza i umiejętności zawarte w programie wiążą się z kontekstem pracy, z praktycznymi zadaniami i problemami jakie spotyka się na danym stanowisku?
 2. Czy materiał w programie jest zróżnicowany pod kątem formy przekazywania informacji (np. żeby nie były to same schematy lub same animacje lub sam tekst)? 
 3. Czy materiał zapewnia stopniowe zdobywanie wiedzy, podawanie nowej wiedzy w nawiązaniu do wiedzy przed chwilą nabytej? 
 4. Czy program umożliwia łatwą modyfikację w zależności od potrzeb i celów osób korzystających z niego?
 5. Czy program wykorzystuje wiedzę i umiejętności, które użytkownik posiadał jeszcze przez rozpoczęciem korzystania z programu? 
 6. Czy program posiada tryb „sandbox”, w którym można testować szeroki zakres strategii rozwiązywania problemów w bezpiecznym środowisku? 
 7. Czy program posiada elementy pozytywnie motywujące uczących się do kontynuowania nauki? 
 8. Czy program pozwala na refleksję, zastanowienie nad własnym sposobem działania? 
 9. Czy sposób korzystania z programu jest znany uczącym się? 


 10. Czy instrukcja obsługi jest prosta w opanowaniu i zawarta w samym programie np. jako tutorial? 
 11. Czy informacje w programie są przekazywane w sposób wizualny i praktyczny, z wykorzystaniem realistycznych sytuacji? 
 12. Czy program stopniuje poziom trudności, przechodząc od znanych i nieskomplikowanych treści do nieznanych i złożonych? 
 13. Czy każda jednostka lub lekcja w programie jest elementem większej całości tj. czy nawiązuje do poprzednich lekcji i czy kończy się podsumowaniem? 
 14. Czy treść zawarta w programie przyciąga uwagę i ułatwia zapamiętanie? 
 15. Czy treść zawarta w programie zachęca do współpracy z innymi uczestnikami? 
 16. Czy program zawiera wsparcie techniczne oraz merytoryczne? Czy jest przewidziana indywidualna komunikacja z ekspertem, podczas której uczestnik może wyjaśnić wątpliwości? 
 17. Czy treści programu zostały posegregowane pod kątem wagi dla użytkownika - mniej ważne, ważne, kluczowe? 
 18. Czy program nie zawiera treści nieważnych dla użytkownika? 
 19. Czy program daje możliwość korzystania lub zamówienia materiałów dodatkowych dla danego użytkownika?
 20. Czy program pozwala na kontynuowanie nauki? Czy zawiera plan dalszego kształcenia? Czy przewiduje narzędzia motywujące do nauki po zakończeniu korzystania z programu?

Więcej przydatnych informacji o e-learningu i jego wykorzystaniu w szkoleniowej działalności działu HR znajdziesz w książce „E-learning. Tajniki edukacji na odległość” Marleny Plebańskiej (Wydawnictwo C.H. Beck, 2011). Książka jest dostępna w cenie ze zniżką w e-księgarni www.ksiegarnia.beck.pl. Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.


Mariusz Ludwiński dla Wydawnictwa C.H. Beck

Źródło: Informacja prasowa
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne