Jak w 2017 roku wydawać pieniądze z głową

Rozsądek, rachunek sumienia i medytacja mogą okazać się przydatnymi narzędziami w walce z wydawaniem pieniędzy pod wpływem impulsu.

(fot. Johan10 / YAY Foto)

Jak zachować umiar podczas zakupów i rozsądnie planować wydatki? Eksperci, na których powołuje się agencja AP przekonują, że wyrobienie w sobie nawyku świadomego sięgania do portfela to jedyny sposób na dobre gospodarowanie domowym budżetem.

Carrie Schwab-Pomerantz, doradca finansowy i edukatorka radzi, by zacząć od zrobienia "finansowego rachunku sumienia". Chodzi o to, by uświadomić sobie na co tak naprawdę wydajemy pieniądze. Proponuje, by przez miesiąc płacić za codzienne sprawunki gotówką. Trudniej bowiem rozstać się z fizycznymi banknotami niż przyłożyć do terminala kawałek plastiku. Inny sposób na powstrzymanie się od nierozważnych zakupów to, zdaniem ekspertki, odczekanie kilku dni nim sięgniemy do portfela. Jak przekonuje - Schwab-Pomerantz "danie sobie odrobiny czasu na zastanowienie przed podjęciem ostatecznej decyzji często wystarczy, by zwalczyć pokusę". Jeśli nie możemy poczekać z zakupem powinniśmy wybierać się na zakupy do sklepów, które oferują możliwość zwrotu towaru na dogodnych warunkach. Gdy dojdziemy do wniosku, że popełniliśmy błąd nie uderzy nas to po kieszeni.

Unikajmy miejsc, w których trudno nam się powstrzymać od kupowania pod wpływem impulsu. Jeśli już znajdziemy się na parkingu przed takim sklepem zróbmy kilka głębokich oddechów i zastanówmy się po co tak naprawdę tu jesteśmy i jakie są nasze zamiary - radzi Leach Weiss, wykładowczyni ze szkoły biznesu na Uniwersytecie Stanforda.

Cortland Dahl z Centrum Zdrowego Umysłu przy Uniwersytecie Wisconsin poleca medytacje. Jego zdaniem wykonywanie ćwiczeń, które pomagają kontrolować oddech nawet przez dziesięć minut dziennie ma korzystny wpływ na obszary mózgu odpowiedzialne za panowanie nad emocjami, nawykami i skupienie uwagi. Jeśli nie chcemy dokonywać bezsensownych wyborów, które powodują, że niepotrzebnie tracimy pieniądze powinniśmy spróbować sztuki medytacji, która pomaga nam poznać nasze myśli - przekonuje Dahl.

Carrie Van Winkle, która prowadzi szkolenia na temat planowania wydatków domowych, zaleca sporządzenie listy najważniejszych celów, które chcemy osiągnąć w najbliższych dwunastu miesiącach. Im bardziej konkretne, tym łatwiej będzie je zrealizować. "Postanowienie, że chcemy być świadomymi konsumentami jest mało wyraziste. Ale np. to, że chcemy w tym roku być proekologiczni i kupować tylko te rzeczy, które nadają się do powtórnego przetwarzania to już konkret" tłumaczy.

Innym sposobem na rozsądne gospodarowanie pieniędzmi jest, zdaniem rozmówców AP, precyzyjne śledzenie wydatków. Brent Kessel, doradca finansowy, proponuje, by zrobić spis rzeczy, które ostatnio kupiliśmy, a dzień później uzupełnić go o naszą ocenę związaną z danym zakupem. To samo radzi powtórzyć za trzy dni i za tydzień. Chodzi o to, jak tłumaczy Kessel, by odpowiedzieć sobie jasno na pytanie, czy produkt, który kupiliśmy spełnił nasze oczekiwania. "Czy na przykład kupno nowego stroju sportowego albo butów do biegania rzeczywiście skłoniło nas do codziennych ćwiczeń" wyjaśnia Kessel. W ten sposób uczymy się zakupowej dyscypliny i przyswajamy sobie dobre nawyki, które będą procentować w przyszłości.

Eksperci przypominają jednak, że nie zmienimy naszych przyzwyczajeń z dnia na dzień. Na przyswojenie sobie nawyku rozsądnego gospodarowania pieniędzmi potrzebujemy przynajmniej pół roku. "Ważne jest też życzliwe nastawienie. Niczego nie osiągniemy stosując wobec siebie kary" podkreśla Kessel. (PAP)

maja/ pb/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 16 ~Mlodymilioner

Dokładnie pusta biedoto, bierzcie od nas kredyty, kupujcie produkty na 500% marżach, bierzcie abonamenty, bierzcie kredyty we frankach, polisolokaty, a potem wszystko nam oddawajcie z procentami, a na końcu za swoją głupotę obarczcie nas, cały świat i wszystko do okoła tylko nie siebie, siedząc tłusta dupa przed telewizorem, bo przecież "my wam kazaliśmy to wszystko robić przystawiając lufę do skroni"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~endi

Tak popatrzyłem i faktycznie na wszystkich papierkowych i części metalowych pieniędzy jest jakaś głowa , potwierdzam :)

! Odpowiedz
2 11 ~Kapitalista

Dać głupiemu 500 zł (lub wielokrotność) to zaraz poleci je wydać i w zębach przyniesie te pieniądze właścicielom kapitału. W imieniu wszystkich właścicieli biznesów (tych wielkich, średnich, małych i mikro), w imieniu inwestorów, czyli generalnie kapitalistów: DZIĘKUJĘ i życzę wszystkim w Nowym 2017 Roku, aby wszystkie swoje pieniądze oddawali nam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne