Jak pracuje się w Polsce według GUS

Na ogół polscy pracownicy są zadowoleni z wykonywanego przez siebie zawodu, jednak mimo to niemal połowa z nich nie może pozwolić sobie na pokrycie nieoczekiwanego wydatku.

(fot. Thinkstock / Bankier.pl)

Polacy są zadowoleni ze swojej sytuacji zawodowej (taką odpowiedź zdeklarowało 61,9 proc. osób), wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego. Tegoroczny wynik jest lepszy od tego z 2015 roku, kiedy to 59,7 proc. pracowników było zadowolonych z zatrudnienia. 

(GUS)

Wielu Polaków nadal pracuje na umowach na czas określony (28 proc. badanych). Sytuacja w tym segmencie uległa pogorszeniu, ponieważ przed rokiem jedynie 22,3 proc. ankietowanych było zatrudnionych na umowę terminową. Z raportu wynika również, że mniej pracowników niż w latach ubiegłych zostaje po godzinach - w 2014 r. było to 13,9 proc. ogółu pracujących, a w 2015 r. 13,1 proc. Pod uwagę zostały wzięte te osoby, które w biurze spędziły więcej niż 50 godzin w tygodniu. 

W stosunku do roku poprzedniego rośnie również mediana świadczeń emerytalnych - w 2015 r. wynosiła ona 1808 złotych brutto, natomiast w tym roku 1834 zł brutto. Poprawie uległa również sytuacja osób długotrwale bezrobotnych - w 2014 r. odsetek osób, które były bezrobotne przez 12 miesięcy i dłużej wynosił 3,3 proc., a przed rokiem 2,4 proc. 

Polacy są zadowoleni z ilości wolnego czasu - taką odpowiedź zdeklarowała w tym roku 63,0 proc. badanych - to o trzy procent więcej niż przed rokiem. Zmniejsza się również liczba gospodarstw domowych, których nie stać na pokrycie nieoczekiwanego wydatku  z 49,3 proc. do 41,4 proc. w tym roku. 

Mimo że dane prezentują raczej pozytywne zmiany, jakość życia Polaków w kontekście ich aktywności zawodowej nie uległa drastycznym zmianom. 

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~StanRS

W Judeopolonii pracuje się "zajebiaszczo". Szczególnie jak się jest na państwowym w zarządach spółek skarbu państwa i w ministerstwach. Nawet wójtowie i burmistrzowie nie mają na co narzekać. Bo wy goje macie na nas zap..... ć, bo my są solą tej ziemi.

! Odpowiedz
1 3 ~asa

"Pod uwagę zostały wzięte te osoby, które w biurze spędziły więcej niż 50 godzin w tygodniu."

jak mozna w oficjalnych statystykach podawac takie dane - jak norma pracy to 40godz tygodniowo - 8 godzin dziennie.... czyli kazda godzina plus to nadgodzina.... czyli nie byli brani pod uwage pracownicy ktorzy siedza w biurze mniej niz 10 godzin miesiecznie.... gratuluj.e

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~asa

mniej niz 10 godz tygodniowo^^

! Odpowiedz
0 1 ~asa odpowiada ~asa

w sensie ze dziennie - mysle jak GUS

! Odpowiedz
2 4 ~Pek

"Jak pracuje się w Polsce według GUS" - długo i do smierci

! Odpowiedz
0 1 ~jacek

Wg. GUS w Polsce jest :
W II kwartale 2016 roku liczba pracujących w polskiej gospodarce wynosiła 16 182 tys.,
W II kwartale 2016 – po raz pierwszy w historii liczba emerytów w ZUS przekroczyła 5 mln.
W sumie w Polsce liczba emerytów i rencistów sięga 7,269 miliona.Łącznia liczba osób w wieku poprodukcyjnym wynosi blisko 7,5 mln.
Jak widzisz tak szybko nie umierja i tych ludzi jest troche w kraju liczacym 36,5 mln mieszkancow .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 ~lkjlkj

kurna, znow ściema. no jak można traktować poważnie taki artykuł. jak gusowym się pracuje. no wiadomo że fantastycznie. zapytajcie ludzi zwykłych tych z fabryk, jak im się pracuje....i napiszcie to...

! Odpowiedz
1 1 ~dafasdaf

A kogo obchodzą zwykli ludzi? Chcesz coś znaczyć to musisz być kimś. Chcesz być kimś to musisz na to zapracować sam albo twoi rodzice.

! Odpowiedz
2 4 ~spoko

Według GUS to spada PKB. Ja co miesiąc wypełniam te bzdurne gusowskie ankiety i wpisuję tam 100% sufitologii. Sami urzędnicy dzwonią że im coś nie pasuje i chcą aby im podać inne dane niż te rzeczywiste, mówią: to tylko statystyka i nie musi się zgadzać z rzeczywistością. Np. F01 trzeba już wysłać w lutym pomimo że pełne dane za miniony rok będą dopiero w marcu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 17 ~cytat

"silne i bogate kraje zasysają najlepsze umysły i najzdolniejszych najbardziej kreatywnych ludzi bo oferują im perspektywy w tym jednym życiu jakie mamy .... co oferuje nam Polska ? poza biciem w narodowe tony , świętowaniem historycznych rocznic oferuje nam pensje 2-4tys.zł za co kupimy 10 letnie lub starsze auto weźmiemy kredyt mieszkaniowy na 40 lat i już wiemy , że nic się nam nie zmieni ...chyba , że przyjdzie kryzys to znów zaciśniemy pasa :)"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 8 ~aaaaa

Polska oferuje obecnie pisizm - a taki bolszewizm trudno na świecie znaleźć.

! Odpowiedz
3 7 ~ekonomista

W Anglii proponowano mi 24 tys. funtów rocznie, ale wybrałem 8 tys. zł. miesięcznie w Polsce. Niby dochód podobny ale w Polsce mam wyższy poziom życia za te same pieniądze. Jestem u siebie i nie muszę oglądać nierobów na ulicach Londynu.

! Odpowiedz
6 9 ~Europejczyk odpowiada ~aaaaa

Pisizm dla Polaków jest bardzo dobry, ale jest nie na rękę liberalnym menelom którzy kradli i liczyli na pobłażliwość sądów.

! Odpowiedz
0 2 ~jacek odpowiada ~ekonomista

Nie kazdy moze to zrozumiec , ale masz racje. Tam 2000 funtow miesiecznie to nie sa duze pieniadze , a zawsze jest sie "NIeanglikiem" .

! Odpowiedz
0 1 ~silvio_gesell

Nie wiem skąd to założenie, że mamy jedno życie, i że należy je spożytkować na zarabianie jak najwięcej.

! Odpowiedz
2 2 ~38_procent

Hahahaha

! Odpowiedz
2 13 ~loop

Mogę napisać jedno: kiepsko się tu pracuje. Mam porównanie do USA i Anglii. Oprócz niższych zarobków to firmy w Polsce cechuje dziadowskie zarządzanie przez quasi managerów ;)

! Odpowiedz
1 14 ~NielojalnyBogaty

Polacy to frajerzy ktorzy latami siedza w jednej firmie. Statystyka jest nieublagana, kto chociaz raz na 2 lata nie zmienia firmy jego pensja jest 50% z stawka rynkowa. Polacy to LLe .... skrot od Lojalny Jelen

! Odpowiedz
0 7 ~silvio_gesell

To jest prawda, managerowie w Polsce nie umieją dobrze organizować pracy i zwiększać produktywności. A niektórzy wręcz nie chcą, bo duża ilość osób malujących trawę na zielono w ich mniemaniu jest dobrym argumentem by dostać awans na dyrektora.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.