Jak oszczędzić na prądzie i wodzie?

Zapowiadane na przyszły rok podwyżki prądu i wody mogą znacznie uszczuplić nasze portfele. Istnieją jednak rozwiązania, dzięki którym małym kosztem można zaoszczędzić spore kwoty.

jak oszczędzać prąd? jak oszczędzać wodę? sposoby na oszczędzanie
Image licensed by Ingram Image

Wysokie rachunki za energię czy wodę można skutecznie zmniejszyć. Bowiem w domu czy mieszkaniu można oszczędzać na wiele sposobów.

»Ponad połowa Polaków żyje od pierwszego do pierwszego

Długa lista sposobów na oszczędzanie energii


Dzisiejsze mieszkania wyposażone są w ogromną ilość sprzętów elektrycznych – wpływających na komfort codziennego życia, ale także na jego koszt. Wydatki na energię można obniżyć niewielkim wysiłkiem. Przykładowo wystarczy:

 • wymienić tradycyjne żarówki na energooszczędne;
 • wyłączyć ze stanu czuwania urządzenia stand by;
 • przykręcić termostaty na kaloryferach - koszty ogrzewania można obniżyć o 8%, jeżeli obniży się temperaturę w pomieszczeniu o 1°C, o 10% jeżeli drzwi pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi będą zamknięte, a o 20% jeżeli odsłonisz grzejniki;
 • uszczelnić okna – można zatrzymać od 10 do 40% ciepła, jeżeli okna w pomieszczeniach będą miały niski współczynnik przenikania ciepła i będą szczelne;
 • gotować pod przykryciem lub w szybkowarze - używając szybkowaru można zaoszczędzić 30-60% energii; gotowanie bez pokrywki pochłania trzy razy więcej energii.

Można również zmienić plan taryfowy uwzględniający dwie „strefy” czasowe – dzień i noc. Wówczas za zużytą w nocy energię można zapłacić nawet o połowę mniej. Z kolei kupując sprzęt AGD należy zwrócić uwagę na jego parametry oraz klasę efektywności energetycznej - urządzenie klasy A++ może zużywać nawet o 40% mniej energii niż urządzenie klasy A.

Zacznij od żarówek. Ile oszczędzisz?


Tradycyjne żarówki przetwarzają na światło tylko 5 proc. energii, resztę tracą na promieniowanie cieplne. Zamienienie ich na żarówki energooszczędne może przynieść znaczne oszczędności. Co prawda żarówki energooszczędne są droższe od tradycyjnych, ale zużywają od 65 do 80 proc. mniej energii niż standardowe.

Produkty energooszczędne - świetlówki kompaktowe, halogeny czy lampy diodowe LED - to żarówki pobierające mniej energii, ale generujące tyle samo światła, co tradycyjne. Przykładowo świetlówka kompaktowa o mocy 13W świeci niemal tak samo jak żarówka tradycyjna o mocy 60W. Jednocześnie pobiera o 78 proc. mniej energii.

Przykładowa moc żarówek mających zbliżony promień świetlny

Przybliżoną moc żarówki energooszczędnej odpowiadającą mocy żarówki tradycyjnej otrzymujemy dzieląc moc żarówki tradycyjnej przez odpowiedni współczynnik
 
żarówka
tradycyjna
halogen
świetlówka
kompaktowa
LED
1
1,3
4,6
5,1-6,5
25W 19,23W 5,43W 3,85W
40W 30,77W 8,70W 6,15W
60W 46,15W 13,04W 9,23W
100W 76,92W 21,74W 15,38W

Źródło: lampy-esklep.pl

W zależności od rodzaju i technologii żarówki energooszczędnej, różne będą koszty jej używania. Dla porównania kosztów przyjęliśmy, że żarówki energooszczędne mają wygenerować tyle światła, co tradycyjna żarówka o mocy 60W i świecą przez 5 godzin dziennie. Przyjęliśmy koszt kilowatogodziny – który w rzeczywistości zależy od regionu i dostawcy prądu – na poziomie 0,60 zł.

Przykładowe roczne koszty zużycia prądu przez różne żarówki

żarówka tradycyjna świetlówka kompaktowa halogen LED
Moc [W] 60W 13W 45W 9W
Żywotność żarówki ok. 1 roku
(1 tys. godzin)
ok. 10 lat
(10 tys. godzin)
ok. 2 lat
(2 tys. godzin)
ok. 20-30 lat
(20-30 tys. godzin)
Cena żarówki [1 szt.] ok. 2 zł ok. 15 zł ok. 10 zł ok. 40 zł
Cena 1/kWh
0,60 zł/1 kWh
Roczny koszt zużytego przez 1 żarówkę prądu (5 godz. dziennie)
65 zł
14 zł
50 zł
10 zł

Źródło: obliczenia własne Bankier.pl

Rocznie, w całym mieszkaniu, za zużycie prądu przez 5 żarówek tradycyjnych płacimy 315 zł. Przez halogeny – o 65 zł mniej niż w przypadku żarówki tradycyjnej, świetlówki – o 245 zł mniej, a przez LEDy aż o 265 zł mniej. Co prawda te ostatnie są najdroższe i w pierwszym roku ich używania można „wyjść na minus” – w wyniku jednorazowego zakupu odpowiedniej dla domu liczby żarówek. Jednak namacalne oszczędności będą zauważalne na rachunkach za prąd.

Biorąc pod uwagę, że do końca tego roku z rynku mają zostać wycofane żarówki najbardziej energochłonne, a z początkiem 2013 podrożeje prąd, warto już dziś pomyśleć o podjęciu odpowiednich kroków. Ministerstwo Ochrony Środowiska zachęca – w ramach kampanii „Wyłączamy prąd. Włączamy oszczędzanie” - do racjonalnego zużycia energii, a w efekcie do oszczędzania. Proste kalkulacje pokazują, że oszczędzanie energii się opłaca, nie ma więc powodu, by sobie go odmawiać.

Jak zaoszczędzić na wodzie?


Prawie jedna piąta wydatków mieszkaniowych to opłaty związane z wodą. Używamy jej do mycia naczyń, kąpieli, prania, porządków czy podlewania ogrodu. Na wodzie można oszczędzać, ograniczając ilość jej zużycia, ale nie pogarszając komfortu życia.

Wystarczy zakręcać wodę podczas wykonywania różnych czynności przy umywalce (mycia zębów czy naczyń), wymienić uszczelki w kapiącym kranie lub cieknącej spłuczce, zamontować w kranach, prysznicach czy pojemnikach do WC urządzenia zmniejszające zużycie wody, korzystać z pralki, zmywarki czy prysznica zamiast z wanny.

Czy wiesz, ile wody zużywasz?
 • 5 tys. litrów stracimy w ciągu roku, jeżeli nasz kran przecieka i kapie z częstotliwością jednej kropli na sekundę
 • 115-150 litrów trzeba zużyć do kąpieli w wannie
 • 75-115 litrów zużywa pralka podczas jednego cyklu prania
 • 30-40 litrów zużyjemy biorąc dziesięciominutowy prysznic
 • 38 litrów zużywamy podczas ręcznego mycia naczyń
 • 11 litrów potrzeba na spłukanie toalety
 • 6-10 litrów wody wylatuje z kranu w ciągu minuty

Źródło: www.pro-test.pl

Uszczelnienie kranu pozwala zaoszczędzić ok. 12 litrów wody dziennie, branie kilkuminutowego prysznica zamiast kąpieli – nawet 100 litrów jednorazowo. Zamontowanie - w kranach, prysznicach czy pojemników do WC - końcówek wytwarzających podciśnienie ograniczające przepływ wody lub zwiększających optycznie jej strumień poprzez znaczne napowietrzenie wody – ogranicza zużycie wody nawet o 85 proc.

Polska wysycha. Woda może zdrożeć nawet o 400%
» Polska wysycha. Woda może zdrożeć nawet o 400%

Standardowy przepływ wody w klasycznych bateriach (kuchennych czy umywalkowych) to ok. 10 litrów na minutę, w bateriach wannowych i prysznicowych jest on wyższy. Stosując tzw. perlatory czy głowice prysznicowe można zmniejszyć przepływ wody nawet do 2 litrów na minutę. Na rynku spotkać można różne rodzaje perlatorów, głowic prysznicowych, reduktorów oraz pojemników do WC. W zależności od zastosowanych funkcjonalności (regulowany – nieregulowany), przepływu wody na minutę czy wielkości, różna jest ich cena. Te najprostsze można kupić już od 10 zł za sztukę.

Do energooszczędnego celu dochodzi się małymi krokami. Wprowadzanie do życia codziennego nowych nawyków lub rozwiązań – które wcale nie muszą być kosztowne – wpływa na zmniejszenie opłat z tytułu rachunków za prąd czy wodę. Kwoty, które można oszczędzić na comiesięcznych rachunkach, w ostatecznym, rocznym rozrachunku potrafią stanowić kilkaset złotych oszczędności.

Zuzanna Brud, Bankier.pl

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~xxxx

"Uszczelnienie kranu pozwala zaoszczędzić ok. 12 litrów wody dziennie" chyba 1,2 litra ;)

!
0 1 ~dario

dobrze, 12 litrów :)

! Odpowiedz
0 0 ~GP

Dobrze napisali. Pamiętam, że kiedyś kapało (jedna kapka co 2-3sekundy) mi z kranu i zapełniała się cała butelka 1,5 litrowa w około 1,5 h:)

! Odpowiedz
2 2 ~janusz

kapiąca woda nie poruszy licznikiem na wodę (za mały przepływ) więc to jest totalna bzdura i chodzi o oszczędności dla tych co tą wodę sprzedają

! Odpowiedz
0 3 ~romek_tomasz

Świetlówka kompaktowa 10lat, a żarówka 1 rok? To chyba odwrotnie powinno być. Przez 2 lata spaliły mi się juz 2 świetlówki, a żarówki przez 8 lat chyba jedna.

! Odpowiedz
0 1 ~gosc

A na wywozie śmieci NIESTETY oszczędzamy paląc nimi w piecach (w ten sposón oszczędzamy też na ogrzewaniu). Światła LED nie komentuje, każdy może sobie świecić czym chce, nawet robaczkami świętojańskimi.

! Odpowiedz
0 1 ~Mietek

Sa różne rodzaje Ledów, jedne swieca bardzo slabo a te drozsze i nowej generacj np SMD calkiem ladnie świecą. problem jest inny czyli żywotność Ledów, w ciągu roku spalily mi sie 2 komplety po ok 20 sztuk ledów diodowych, wymienialem je na gwarancji, instalacja elektryczna w domu jest nowa. Teraz mam ledy SMD i na 20 sztuk jak do tej pory spalily mi sie ze 4 :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~gosc odpowiada ~Mietek

Nie mówię LEDom NIE. Myślę że z tej technologii można jeszcze sporo wyciągnąć. Od czasu do czasu, w ramach eksperymentu, kupuję jakąś żarówkę (obecnie na allegro 20zl SMD 5050 3.5W oczywiście nie wierze w te 420lm, ale sprawdzić muszę :D ). Akceptowalne światło dają wg mnie w połączeniu z żarówkami tradycyjnymi (np 3x tradycyjna 40W + 3x4W LED), ale tu oszczędności nie ma. Świetlówki kompaktowe w moim odczuciu dają dobre światło z tym że z dnia na dzień coraz słabsze. Po roku trzeba wymieniać. Podsumowując, nie znalazłem niczego co mogłoby zastąpić żarówki tradycyjne, które wcale nie palą się tak często jak twierdzi autor artykułu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~jm

Najlepszy sposób, jak oszczędzić jest jeden: NIE OSZCZĘDZAĆ.
Jeśli wszyscy się dostosują, to wyjdzie najtaniej.
Bo skończą się drastyczne podwyżki prądu i wody...

A tak na marginesie: żarówki LED mogliście sobie darować, skoro piszecie o oszczędzaniu tanim kosztem.
Żarówki LED są jeszcze za drogie, żeby tanim kosztem oszczędzić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~pog

Szkoda, że jak zwykle nikt nie napisał, że świetlówka kompaktowa pochłania ogromne ilości prądu zanim się nagrzeje (niestety nie wiem ile trwa to nagrzewanie).
Podobno efekt jest taki, że np. w łazience (gdzie światło zwykle nie pali się zbyt długo jednorazowo) taka żarówka zużywa więcej prądu niż tradycyjna. A ja znajdę w domu jeszcze sporo takich miejsc gdzie rzadko zapalam żarówkę na dłużej niż 3 minuty

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne