Jak oszczędzić na prądzie i wodzie?

Zapowiadane na przyszły rok podwyżki prądu i wody mogą znacznie uszczuplić nasze portfele. Istnieją jednak rozwiązania, dzięki którym małym kosztem można zaoszczędzić spore kwoty.

jak oszczędzać prąd? jak oszczędzać wodę? sposoby na oszczędzanie
Image licensed by Ingram Image

Wysokie rachunki za energię czy wodę można skutecznie zmniejszyć. Bowiem w domu czy mieszkaniu można oszczędzać na wiele sposobów.

»Ponad połowa Polaków żyje od pierwszego do pierwszego

Długa lista sposobów na oszczędzanie energii


Dzisiejsze mieszkania wyposażone są w ogromną ilość sprzętów elektrycznych – wpływających na komfort codziennego życia, ale także na jego koszt. Wydatki na energię można obniżyć niewielkim wysiłkiem. Przykładowo wystarczy:

 • wymienić tradycyjne żarówki na energooszczędne;
 • wyłączyć ze stanu czuwania urządzenia stand by;
 • przykręcić termostaty na kaloryferach - koszty ogrzewania można obniżyć o 8%, jeżeli obniży się temperaturę w pomieszczeniu o 1°C, o 10% jeżeli drzwi pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi będą zamknięte, a o 20% jeżeli odsłonisz grzejniki;
 • uszczelnić okna – można zatrzymać od 10 do 40% ciepła, jeżeli okna w pomieszczeniach będą miały niski współczynnik przenikania ciepła i będą szczelne;
 • gotować pod przykryciem lub w szybkowarze - używając szybkowaru można zaoszczędzić 30-60% energii; gotowanie bez pokrywki pochłania trzy razy więcej energii.

Można również zmienić plan taryfowy uwzględniający dwie „strefy” czasowe – dzień i noc. Wówczas za zużytą w nocy energię można zapłacić nawet o połowę mniej. Z kolei kupując sprzęt AGD należy zwrócić uwagę na jego parametry oraz klasę efektywności energetycznej - urządzenie klasy A++ może zużywać nawet o 40% mniej energii niż urządzenie klasy A.

Zacznij od żarówek. Ile oszczędzisz?


Tradycyjne żarówki przetwarzają na światło tylko 5 proc. energii, resztę tracą na promieniowanie cieplne. Zamienienie ich na żarówki energooszczędne może przynieść znaczne oszczędności. Co prawda żarówki energooszczędne są droższe od tradycyjnych, ale zużywają od 65 do 80 proc. mniej energii niż standardowe.

Produkty energooszczędne - świetlówki kompaktowe, halogeny czy lampy diodowe LED - to żarówki pobierające mniej energii, ale generujące tyle samo światła, co tradycyjne. Przykładowo świetlówka kompaktowa o mocy 13W świeci niemal tak samo jak żarówka tradycyjna o mocy 60W. Jednocześnie pobiera o 78 proc. mniej energii.

Przykładowa moc żarówek mających zbliżony promień świetlny

Przybliżoną moc żarówki energooszczędnej odpowiadającą mocy żarówki tradycyjnej otrzymujemy dzieląc moc żarówki tradycyjnej przez odpowiedni współczynnik
 
żarówka
tradycyjna
halogen
świetlówka
kompaktowa
LED
1
1,3
4,6
5,1-6,5
25W 19,23W 5,43W 3,85W
40W 30,77W 8,70W 6,15W
60W 46,15W 13,04W 9,23W
100W 76,92W 21,74W 15,38W

Źródło: lampy-esklep.pl

W zależności od rodzaju i technologii żarówki energooszczędnej, różne będą koszty jej używania. Dla porównania kosztów przyjęliśmy, że żarówki energooszczędne mają wygenerować tyle światła, co tradycyjna żarówka o mocy 60W i świecą przez 5 godzin dziennie. Przyjęliśmy koszt kilowatogodziny – który w rzeczywistości zależy od regionu i dostawcy prądu – na poziomie 0,60 zł.

Przykładowe roczne koszty zużycia prądu przez różne żarówki

żarówka tradycyjna świetlówka kompaktowa halogen LED
Moc [W] 60W 13W 45W 9W
Żywotność żarówki ok. 1 roku
(1 tys. godzin)
ok. 10 lat
(10 tys. godzin)
ok. 2 lat
(2 tys. godzin)
ok. 20-30 lat
(20-30 tys. godzin)
Cena żarówki [1 szt.] ok. 2 zł ok. 15 zł ok. 10 zł ok. 40 zł
Cena 1/kWh
0,60 zł/1 kWh
Roczny koszt zużytego przez 1 żarówkę prądu (5 godz. dziennie)
65 zł
14 zł
50 zł
10 zł

Źródło: obliczenia własne Bankier.pl

Rocznie, w całym mieszkaniu, za zużycie prądu przez 5 żarówek tradycyjnych płacimy 315 zł. Przez halogeny – o 65 zł mniej niż w przypadku żarówki tradycyjnej, świetlówki – o 245 zł mniej, a przez LEDy aż o 265 zł mniej. Co prawda te ostatnie są najdroższe i w pierwszym roku ich używania można „wyjść na minus” – w wyniku jednorazowego zakupu odpowiedniej dla domu liczby żarówek. Jednak namacalne oszczędności będą zauważalne na rachunkach za prąd.

Biorąc pod uwagę, że do końca tego roku z rynku mają zostać wycofane żarówki najbardziej energochłonne, a z początkiem 2013 podrożeje prąd, warto już dziś pomyśleć o podjęciu odpowiednich kroków. Ministerstwo Ochrony Środowiska zachęca – w ramach kampanii „Wyłączamy prąd. Włączamy oszczędzanie” - do racjonalnego zużycia energii, a w efekcie do oszczędzania. Proste kalkulacje pokazują, że oszczędzanie energii się opłaca, nie ma więc powodu, by sobie go odmawiać.

Jak zaoszczędzić na wodzie?


Prawie jedna piąta wydatków mieszkaniowych to opłaty związane z wodą. Używamy jej do mycia naczyń, kąpieli, prania, porządków czy podlewania ogrodu. Na wodzie można oszczędzać, ograniczając ilość jej zużycia, ale nie pogarszając komfortu życia.

Wystarczy zakręcać wodę podczas wykonywania różnych czynności przy umywalce (mycia zębów czy naczyń), wymienić uszczelki w kapiącym kranie lub cieknącej spłuczce, zamontować w kranach, prysznicach czy pojemnikach do WC urządzenia zmniejszające zużycie wody, korzystać z pralki, zmywarki czy prysznica zamiast z wanny.

Czy wiesz, ile wody zużywasz?
 • 5 tys. litrów stracimy w ciągu roku, jeżeli nasz kran przecieka i kapie z częstotliwością jednej kropli na sekundę
 • 115-150 litrów trzeba zużyć do kąpieli w wannie
 • 75-115 litrów zużywa pralka podczas jednego cyklu prania
 • 30-40 litrów zużyjemy biorąc dziesięciominutowy prysznic
 • 38 litrów zużywamy podczas ręcznego mycia naczyń
 • 11 litrów potrzeba na spłukanie toalety
 • 6-10 litrów wody wylatuje z kranu w ciągu minuty

Źródło: www.pro-test.pl

Uszczelnienie kranu pozwala zaoszczędzić ok. 12 litrów wody dziennie, branie kilkuminutowego prysznica zamiast kąpieli – nawet 100 litrów jednorazowo. Zamontowanie - w kranach, prysznicach czy pojemników do WC - końcówek wytwarzających podciśnienie ograniczające przepływ wody lub zwiększających optycznie jej strumień poprzez znaczne napowietrzenie wody – ogranicza zużycie wody nawet o 85 proc.

Polska wysycha. Woda może zdrożeć nawet o 400%
» Polska wysycha. Woda może zdrożeć nawet o 400%

Standardowy przepływ wody w klasycznych bateriach (kuchennych czy umywalkowych) to ok. 10 litrów na minutę, w bateriach wannowych i prysznicowych jest on wyższy. Stosując tzw. perlatory czy głowice prysznicowe można zmniejszyć przepływ wody nawet do 2 litrów na minutę. Na rynku spotkać można różne rodzaje perlatorów, głowic prysznicowych, reduktorów oraz pojemników do WC. W zależności od zastosowanych funkcjonalności (regulowany – nieregulowany), przepływu wody na minutę czy wielkości, różna jest ich cena. Te najprostsze można kupić już od 10 zł za sztukę.

Do energooszczędnego celu dochodzi się małymi krokami. Wprowadzanie do życia codziennego nowych nawyków lub rozwiązań – które wcale nie muszą być kosztowne – wpływa na zmniejszenie opłat z tytułu rachunków za prąd czy wodę. Kwoty, które można oszczędzić na comiesięcznych rachunkach, w ostatecznym, rocznym rozrachunku potrafią stanowić kilkaset złotych oszczędności.

Zuzanna Brud, Bankier.pl

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
32 3 ~Janka

Nie łatwo jest oszczędzić na energii w dzisiejszych czasach i wiem to od sąsiadów, rodziny.
Na szczęście nas już to nie dotyczy, ponieważ posiadamy elektrownię wiatrową dzięki firmie Automatyka Krzysztof Strzelczyk! :)

! Odpowiedz
31 0 ~olga

No my tak z 20 zł oszczędzamy na prądzie odkąd mamy podpisaną umowę z Novum.

! Odpowiedz
26 2 ~kajtek

Zmiana żarówek to dobry pomysł, ale najpierw polecam zmienić dostawcę prądu.My żeśmy tak zrobili i rachunki mamy niższe. Na stronie Novym zresztą możecie sobie sprawdzic, ile można zaoszczędzić.

! Odpowiedz
17 4 ~elka

da się, prosta wymiana oświetlenia na ledowe już daje sporą oszczędność przy rachunkach, tylko trzeba dobrze wybrać takie oświetlenie, na stronie osram znalazłam sporo filmików jak sprawdzić czy dane ledy są dobre, polecam przed zakupem sobie obejrzećhttp://www.ledosram.pl/ledstar

! Odpowiedz
2 17 ~nis

A tak my bedziemy oszczedzac na czym sie da a banksterka bedzie rozpierniczac nasza kase. a takiego ch..a ! zobacza

! Odpowiedz
4 38 ~pomysłodawca

Oto mój rewolucyjny sposób na oszczędności:
1. nie kąpać się częściej niż raz w miesiącu
2. nie używać światła, kiblować po ćmoku lub w ostateczności przy świeczkach
3. nie gotować, jeść surowiznę
4. nie marudzić.
Amen.

! Odpowiedz
1 18 ~Antyliberał

W sprawie rad, jak oszczędzać:
Żarówki wymienione, kilka nawet na LED-y.
Urządzenia zostają na stand-by sporadycznie i na krótko – jak wychodzimy z domu, gasimy wszystko z listew.
Termostaty skręcamy.
Okna wymienione, blok uszczelniony.
Gotujemy pod przykryciem, jeśli się tylko da – czyli zwykle.
AGD mamy nowe lub w miarę nowe.
Zakręcamy wodę przy myciu zębów i goleniu.
Krany są szczelne.
Właściwie, to nie stosujemy tylko „stref czasowych” w rachunkach za prąd, bo dotyczą ludzi aktywnych po północy – ja idę spać, jak jeszcze obowiązuje „taryfa dzienna”. No i trudno się nie wykąpać raz na jakiś czas.
Jak widać, robimy co trzeba, a rachunki jak były nadmierne, tak są nadmierne i będą coraz bardziej nadmierne.
Wniosek: bez ścisłej regulacji cen mediów, sam klient niewiele zrobi.
Pozdr.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 1 ~Anja

Dnia 2012-10-31 o godz. 16:08 ~Antyliberał napisał(a):
> W sprawie rad, jak oszczędzać:
Żarówki wymienione, kilka
> nawet na LED-y.
Urządzenia zostają na stand-by sporadycznie
> i na krótko – jak wychodzimy z domu, gasimy
> wszystko z listew.
Termostaty skręcamy.
Okna wymienione,
> blok uszczelniony.
Gotujemy pod przykryciem, jeśli się
> tylko da – czyli zwykle.
AGD mamy nowe lub w
> miarę nowe.
Zakręcamy wodę przy myciu zębów i goleniu.
> Krany są szczelne.
Właściwie, to nie stosujemy tylko
> „stref czasowych” w rachunkach
> za prąd, bo dotyczą ludzi aktywnych po północy
> – ja idę spać, jak jeszcze obowiązuje
> „taryfa dzienna”. No i trudno
> się nie wykąpać raz na jakiś czas.
Jak widać, robimy co
> trzeba, a rachunki jak były nadmierne, tak są nadmierne i
> będą coraz bardziej nadmierne.
Wniosek: bez ścisłej
> regulacji cen mediów, sam klient niewiele zrobi.
Pozdr.

Podpisuje sie pod tym obiema rekami... My mamy wszystkie zarowki led...tylko ze jak sam klient nie wiele zrobi to kto moze cos zrobic?? Podpowiedzcie pleaaaaaaase :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 15 ~marekmarecki

i znów te świetlówki kompaktowe. powinny działać 10 lat, ale dziwnym trafem działają nie dłużej niż dwa lata. tylko pierwsze serie świetlówek kompaktowych miały układ ciepłego startu, zwiększający żywotność. a ostatnio pojawiły się świetlówki kompaktowe z układem szybkiego startu który przyśpiesza również zużycie. zużycie świtówek znacznie przyśpiesza ich częste włączanie i wyłączanie.
W skrócie: dla ludzi wyłączających światło po wyjściu z pokoju świetlówki kompaktowe to żadna oszczędność !
same diody faktycznie mają długą żywotność która nie zależy od częstotliwości włączeń, ale w żarówkach diodowych na 230v układ elektroniczny jest awaryjny także też 2-3 lata i wymiana.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 24 ~kolo

Rozumiem, ze wszyscy laduja komorki w pracy............

! Odpowiedz
0 6 ~czy na pewno?

zwykła żarówka < 2zł - energooszczędna > 15zł
czas pracy jednej i drugiej - porównywalny (energooszczędna niewiele dłużej - w łazience znacznie krócej...)
energooszczędne wychodzą znacznie drożej. wyższe są koszty ich produkcji, a utylizacja to już jakaś masakra - technologiczna i kosztowa....

Wyłączanie urządzeń pracujących w stand-by: prowadzi do szybszego uszkadzania tych urządzeń. przez 3 lata zaoszczędzisz 2 - 3 złote? a ile wydasz na nowy telewizor?

Uszczelnić okna... świetny pomysł tam gdzie jest wentylacja grawitacyjna (jeśli okna sa superszczelne np. PCV, to trzeba dać w oknach nawiewniki - czyli je rozszczelnić... czy to nie głupie? to uszczelnianie?)... a jeszcze lepszy tam gdzie są piecyki gazowe... oszczędzasz ciepło, płacisz za to życiem...

Jak dla mnie, to ta moda na ekologię i oszczędzanie nie tam gdzie trzeba, to pic na wodę i wyciąganie kasy od naiwnych lub nie orientujących się osób...

słaby artykuł, nie poparty logiką....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~karoloo

Świetlówka > 15 ?? Mój znajomy wynosi z zakładu i sprzedaje po 5 zł, także można oszczędzać? Można!

! Odpowiedz
0 3 ~pavv

Pani Ładna. Elektrownie czy wodociągi to nie instytucje charytatywne. To co my zaoszczędzimy w tym roku oni odbiją sobie za rok podwyżkami. Oszczędzimy 20% to dostaniemy podwyżki 40% bo bilans musi być co najmniej na zero.

! Odpowiedz
0 4 ~ra

tak wlasnie jest,im wiecej oszczedzamy tym wieksze podwyzki nas czekaja!!!!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 1 ~caesar

Oczywiście oszczędzać energię i wodę a szerzej - środowisko trzeba, ale warto to robić z tzw. głową, żeby do oszczędności nie dopłacać. I nie jest to takie proste jak sugeruje autorka.
O funkcji stby już ktoś napisał . W wannie osobiście lubię posiedzieć z 30 minut lub dłużej, bo to nie tylko higiena ale i relaks. Prysznic wtedy wychodzi dłużej nie mówiąc o tym że czytać trudno:).
Diody LED to oczywiście najbliższa przyszłość. Ale obecnie są drogie i w większości kiepskie.
Dedykowana trwałość 30 -100 tys godzin dotyczy pojedynczej diody w ściśle określonych warunkach. Otóż w większości oferowanych "żarówek ledowych" mamy kilkanaście albo i kilkadziesiąt diod połączonych szeregowo. Wystarczy że jedna padnie i po "żarówce". Do tego dochodzi układ zasilający - też zawodny, praca z maksymalnym (albo większym!) dopuszczalnym prądem i kiepskie odprowadzanie ciepła. Efekt - "super trwałe" padają czasem po kilkudziesięciu godzinach pracy. Dodajmy do tego kiepskiej jakości zasilanie które "gratis" daje efekt stroboskopowy oraz diody o kiepskim odwzorowaniu bieli i mamy niezdrowe, drogie i zawodne źródło światła. Co nie znaczy że tak być musi. Są dobre urządzenia tyle że trudno je znaleźć i odróżnić od kiepskich bo ceny są podobne..
Ekstremalne uszczelnianie okien to też nie najlepsza taktyka. W mieszkaniu potrzebna jest wymiana powietrza i jeśli nie ma prawidłowej wentylacji ( a w starych blokach jest takowa tylko w kuchni i toalecie) będziemy mieli w domu grzyba..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~Wieszak

"korzystać z prysznica zamiast z wanny, pralki czy zmywarki".
Szkoda, zawsze kąpałem się w pralce razem z kotem i było dobrze...

! Odpowiedz
0 1 ~asdfasd

popyt spada, podaz rosnie i co ? ceny tez rosna !!

! Odpowiedz
0 1 ~aT

Można by jeszcze zamiast codziennie myć się co drugi dzień, mamy zaoszczędzone 50%
a jakby tak raz na tydzień to policzcie sami...

! Odpowiedz
0 0 ~ebpost

Dlaczego mamy oszczędzać coś czego nie brakuje. Im więcej zużyjemy tym będzie taniej.

! Odpowiedz
1 1 ~Franio

Funkcję "Stand by" wymyślono z ważnych powodów, m.in z uwagi na oszczędność.
1. Ilość energii zużywanej "stand by" jest znikoma. W Polsce mamy klimat chłodny i te ciepło jest jak najbardziej użyteczne, bo podgrzewa wnętrze mieszkania (które i tak trzeba ogrzać!!!).
2. Korzystanie z funkcji "stand by" bardzo ogranicza ilość awarii przy włączaniu. W szczególności zapobiega kondensacji pary wodnej wewnątrz urządzenia!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Rob99

Dokładnie ilość energii pobieranej w trybie stand by jest znikoma, a jeszcze bardziej znikoma jest ilość ciepła, która z tego powodu się wydziela - jakieś 0,0001 promila energii potrzebnej do ogrzania mieszkania. Kondensacji pary wodnej?? To w nocy masz 5 stopni w mieszkaniu? W jaki sposób ogranicza ilość awarii? Śmiem twierdzić, że wyłączanie całkowite nie ma na to żadnego wpływu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Perlon

Oszczędzanie energii i wody prowadzi wprost do podwyżek. Elektrownia i wodociągi muszą wyjść na swoje bez względu na ilość dostarczonego medium. Gdybyśmy z dnia na dzień ograniczyli zużycie o połowę miesiąc później mielibyśmy podwyżkę o 100% może tylko rozłożoną w czasie przez odpowiedni urząd regulacyjny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~pavv

Dokładnie! Elektrownie czy wodociągi to nie instytucje charytatywne. Zaoszczędzimy w roku 20% to za rok podniosą ceny o 30%, żeby nam na przyszłość nie odbiło znowu oszczędzać.

! Odpowiedz
0 1 ~pogromca mitów

dużo szybsza śmierć techniczna takiego urządzenia np lodówka 4-5 lat pracy mniej

! Odpowiedz
2 1 ~socjalista-tradycjon

na wywozie smieci mozna zaoszczedzic - podrzucamy je do kublow przy blokowiskach, spalamy w piecu CO i "git majonez" ! Kto nam podskoczy ? unia euriopejska ? :-) ? tu jest POLSKA - Halo !!!

! Odpowiedz
0 2 ~gosc

A później płacze i lamenty że dzieciaki chorują, ale tatuś zaoszczędził 30zł paląc butelkami w piecu.

! Odpowiedz
1 2 ~pogromca mitów

nie porusza przepływomierza w licznikach wody. W starszych urzadzeniach bądź zakamienionych po roku pracy licznik nie kreci się nawet przy malusieńkim strumyczku wody - do sprawdzenia dla cierpliwych. Żarówki energooszczedne w warunkach domowych częste włączanie i wyłącznie bez sensu: relacja koszt "zaoszczędzonego prądu" do kosztu zarówki - nieopłacalne. Fakt tego jak "nieekologiczne" są energooszczędne żarówki pomijam bo mam to w d... I tak mozna dalej z kolejnymi mitami. Miłego oszczedzania

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~pog

Szkoda, że jak zwykle nikt nie napisał, że świetlówka kompaktowa pochłania ogromne ilości prądu zanim się nagrzeje (niestety nie wiem ile trwa to nagrzewanie).
Podobno efekt jest taki, że np. w łazience (gdzie światło zwykle nie pali się zbyt długo jednorazowo) taka żarówka zużywa więcej prądu niż tradycyjna. A ja znajdę w domu jeszcze sporo takich miejsc gdzie rzadko zapalam żarówkę na dłużej niż 3 minuty

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~jm

Najlepszy sposób, jak oszczędzić jest jeden: NIE OSZCZĘDZAĆ.
Jeśli wszyscy się dostosują, to wyjdzie najtaniej.
Bo skończą się drastyczne podwyżki prądu i wody...

A tak na marginesie: żarówki LED mogliście sobie darować, skoro piszecie o oszczędzaniu tanim kosztem.
Żarówki LED są jeszcze za drogie, żeby tanim kosztem oszczędzić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~gosc

A na wywozie śmieci NIESTETY oszczędzamy paląc nimi w piecach (w ten sposón oszczędzamy też na ogrzewaniu). Światła LED nie komentuje, każdy może sobie świecić czym chce, nawet robaczkami świętojańskimi.

! Odpowiedz
0 1 ~Mietek

Sa różne rodzaje Ledów, jedne swieca bardzo slabo a te drozsze i nowej generacj np SMD calkiem ladnie świecą. problem jest inny czyli żywotność Ledów, w ciągu roku spalily mi sie 2 komplety po ok 20 sztuk ledów diodowych, wymienialem je na gwarancji, instalacja elektryczna w domu jest nowa. Teraz mam ledy SMD i na 20 sztuk jak do tej pory spalily mi sie ze 4 :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~gosc odpowiada ~Mietek

Nie mówię LEDom NIE. Myślę że z tej technologii można jeszcze sporo wyciągnąć. Od czasu do czasu, w ramach eksperymentu, kupuję jakąś żarówkę (obecnie na allegro 20zl SMD 5050 3.5W oczywiście nie wierze w te 420lm, ale sprawdzić muszę :D ). Akceptowalne światło dają wg mnie w połączeniu z żarówkami tradycyjnymi (np 3x tradycyjna 40W + 3x4W LED), ale tu oszczędności nie ma. Świetlówki kompaktowe w moim odczuciu dają dobre światło z tym że z dnia na dzień coraz słabsze. Po roku trzeba wymieniać. Podsumowując, nie znalazłem niczego co mogłoby zastąpić żarówki tradycyjne, które wcale nie palą się tak często jak twierdzi autor artykułu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~romek_tomasz

Świetlówka kompaktowa 10lat, a żarówka 1 rok? To chyba odwrotnie powinno być. Przez 2 lata spaliły mi się juz 2 świetlówki, a żarówki przez 8 lat chyba jedna.

! Odpowiedz
0 0 ~GP

Dobrze napisali. Pamiętam, że kiedyś kapało (jedna kapka co 2-3sekundy) mi z kranu i zapełniała się cała butelka 1,5 litrowa w około 1,5 h:)

! Odpowiedz
2 2 ~janusz

kapiąca woda nie poruszy licznikiem na wodę (za mały przepływ) więc to jest totalna bzdura i chodzi o oszczędności dla tych co tą wodę sprzedają

! Odpowiedz
0 1 ~dario

dobrze, 12 litrów :)

! Odpowiedz
1 0 ~xxxx

"Uszczelnienie kranu pozwala zaoszczędzić ok. 12 litrów wody dziennie" chyba 1,2 litra ;)

!
Polecane
Najnowsze
Popularne