Jak oszczędzać wodę

O tym, że zużywamy za dużo wody, przypominamy sobie zwykle raz lub dwa razy do roku, znajdując w skrzynce pocztowej rozliczenie kosztów dostawy wody oraz odprowadzania ścieków. Okazuje się, że bycie eko nie musi być trudne i może przynieść realne oszczędności. Podpowiadamy, jak w prosty sposób obniżyć rachunki za wodę.  

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego każdy Polak zużywa rocznie ok. 32,2 m3 wody. Dla mieszkańca stolicy oznaczać to będzie koszt w wysokości ok. 370 zł rocznie, biorąc pod uwagę samo dostarczenie zimnej wody i odbiór ścieków. Kwota ta zostanie powiększona jeszcze o opłaty abonamentowe i koszt jej podgrzania. Jeśli spojrzeć na nią z perspektywy kilkuosobowej rodziny, to może stanowić poważny wydatek w budżecie.

Jak oszczędzać wodę
Jak oszczędzać wodę (fot. kvkirillov / YAY Foto)

Odkładając na bok kwestie materialne, nie można zapominać o zasobach odnawialnej wody słodkiej w Polsce, które nie należą do imponujących. W przeliczeniu na jednego mieszkańca jest to średnio około  1 650 m3 – wynika z danych Eurostatu. Mniejszymi zasobami charakteryzują się tylko trzy kraje w Europie, którymi są Czechy, Cypr oraz Malta.

Ile zużywamy wody?

Wskaźnik zużycia wody na jednego mieszkania kształtuje się na podobnym poziomie od wielu lat. W 2015 r. wyniósł on 32,2 m3, co daje ponad 88 litrów wody dziennie.

Wielkość ta rośnie, jeśli zużycie wody w Polsce przeliczymy na jednego korzystającego. W 2015 r. wyniosła ona 35 m3, czyli blisko 96 litrów wody każdego dnia. Liczba ta wydaje się nierealnie wysoka, lecz jeśli przyjrzeć się, co się na nią składa, nikogo już nie powinna ona dziwić.

W gospodarstwie domowym najwięcej wody przeznacza się na higienę. Samo przygotowanie posiłków to tylko kilka litrów wody dziennie.

Liczba litrów wody wykorzystywana jednorazowo w zależności od czynności

Czynność

Zużycie wody  

Mycie pod bieżącą wodą

6–17 l/min.*

Kąpiel

  • pojemność wanny - 130–240 l
  • prysznic  - 6–20 l/min.*

Pranie w pralce automatycznej

24–61 l na cykl

Mycie naczyń w zmywarce

6–15 l na cykl

Spłukanie toalety

3–10 l

*Założenie dla ciśnienia 3 bar.

Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl na podstawie informacji udostępnionych na stronach sprzedawców sprzętu AGD oraz wyposażenia łazienek.  

Ile płacimy za wodę?

Większość opłat należnych za dostawę wody oraz odbiór ścieków jest ponoszona każdego miesiąca wraz z czynszem administracyjnym. Zaliczka z tego tytułu jest pobierana razem z innymi opłatami. Nie oznacza to, że z wody można korzystać bez ograniczeń. Jej rzeczywiste zużycie jest weryfikowane raz lub dwa razu do roku. Po sprawdzeniu wodomierzy klient otrzymuje informację o konieczności zapłacenia za wodę wykorzystaną „ponad plan” lub zostaje powiadomiony o dokonanej nadpłacie, którą można odliczyć od kolejnego czynszu.

Koszt zużycia wody jest zależny przede wszystkim od lokalizacji. Opłaty za dostawę oraz odbiór wody w poszczególnych miastach lub gminach mogą się różnić. W pięciu największych miastach w Polsce stawki są zbliżone, chociaż można zaobserwować różnicę w pobieranej opłacie abonamentowej.

Koszt wody w pięciu najludniejszych miastach w Polsce dla gospodarstw domowych

Miasto

Koszt dostawy wody brutto [zł/m3]

Koszt odbioru ścieków brutto [zł/m3]

Opłata abonamentowa brutto

[zł/odbiorcę/m-c]

Dostawa wody

Odbiór ścieków

Kraków

4,21 zł

5,94 zł

2,04 – 5,08 zł

Łódź

4,18 zł

4,37 zł

3,02 – 10,20 zł

Poznań

4,78 zł

6,51 zł

5,17 zł

11,07 zł

Warszawa

4,54 zł

6,93 zł

8,07 zł

Wrocław

4,84 zł

5,95 zł

2,20 – 10,03 zł

2,89 zł

Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl na podstawie informacji udostępnionych na stronach internetowych miejskich przedsiębiorstw wodociągów i kanalizacji.

Stan na 23.03.2017 r.

Na tym suma obciążeń za wodę się nie kończy. Oprócz samej dostawy wody rachunek zawiera również koszt wody ciepłej, a dokładnie opłatę za podgrzanie m3 wody przez miejską sieć ciepłowniczą. Nie jest ona taka sama dla każdego lokalu w danej miejscowości, a informację o jej wysokości można znaleźć na rozliczeniu. Zależy ona od ilości ciepła, która jest potrzebna do ogrzania m3 wody, a ta może się różnić. Determinuje ją sposób transportu do lokalu, użycie całodobowej cyrkulacji czy działanie samego systemu podgrzewania.

Jak oszczędzić na wodzie?

Aby rozliczenie za wodę przestało przyprawiać o zawrót głowy, wystarczy wprowadzić kilka zmian do rutyny towarzyszącej codziennym czynnościom. Większe oszczędności uda się wypracować w długim terminie, wybierając sprzęt gospodarstwa domowego o niskim zużyciu wody i funkcjami eko. Rzecz ma się podobnie z wyposażeniem łazienek oraz kuchni.

Oszczędne mycie naczyń

Nie jest tajemnicą, że mycie naczyń w zmywarce jest bardziej ekonomiczne niż szorowanie tradycyjną gąbką z użyciem płynu. Przy wyborze pierwszej opcji, ważna jest liczba litrów wody zużywanych na jeden cykl. Najbardziej oszczędne zmywarki potrzebują zaledwie 6 litrów, podczas gdy przy ręcznym myciu naczyń zużywa się jej znacznie więcej. Ważne jest także, aby nastawiać zmywarkę wyłącznie wtedy, kiedy jest już pełna. Myjąc naczynia pod bieżącą wodą przez minutę, można wykorzystać od 6 do nawet 17 litrów wody w zależności od przepustowości baterii. Rozwiązaniem na ograniczenie zużycia wody może być jej zakręcanie na czas namydlania naczyń lub mycie naczyń w jednej komorze, podczas gdy bieżąca woda jest używana wyłącznie do ich płukania.

Do innych metod należy kupno baterii jednouchwytowej, co pozwoli na zaoszczędzenie wody, którą traci się w trakcie ustawiania jej pożądanej temperatury. Tańszym rozwiązaniem może być zakup perlatora, którego zadaniem jest napowietrzenie przepływanej wody przy jednoczesnym zmniejszeniu jej przepustowości. Na rynku można także znaleźć ograniczniki przepływu wody.

Jaką przepustowość ma bateria można zweryfikować, sprawdzając jej klasę. Najbardziej oszczędne są urządzenia oznaczone klasą Z. Najwięcej wody zużywają baterie klasy D.

Oszczędne korzystanie z umywalki w łazience

Wiele osób myje zęby lub goli się przy odkręconej baterii, tym samym marnując każdorazowo nawet kilkanaście litrów wody. Wprowadzenie nowego nawyku zamykania kurka pozwoli na oszczędność około 1 m3 miesięcznie na osobę.

Zapominalscy mogą rozważyć kupno baterii bezdotykowej, która sama zamyka przepływ wody po określonym czasie. Popularne są także baterie z ekoprzyciskami, które blokują temperaturę oraz strumień wody. Perlatory oraz ograniczniki można zakupić również do baterii w umywalce.

Oszczędna kąpiel

Osoby dbające o stan portfela powinny zrezygnować z kąpieli w wannie oraz długich pryszniców. Do napełnienia całej wanny może być potrzebne nawet 200 litrów dziennie, co w skali miesiąca przekłada się na 6 m3 na osobę. Korzystając z prysznica ze słuchawką o klasie A, można sporo zaoszczędzić.

Oszczędne używanie spłuczki

Większość nowych kompaktów WC posiada opcję użycia większej lub mniejszej ilości wody do spłukiwania. Standardowe produkty posiadają obecnie pojemność 6 litrów, a przy użyciu opcji bardziej oszczędnej – 3 litry. Ci, którym zależy na niższych rachunkach powinni unikać spłuczek natynkowych, które mogą potrzebować nawet 10 litrów wody każdorazowo oraz spłukiwania każdego papierka. Innym rozwiązaniem może być zakup kompaktu z funkcją stop, która pozwoli na wykorzystanie takiej ilości wody, jaka jest potrzebna.

Oszczędne pranie

Podstawowa zasada, która powinna przyświecać zwolennikowi oszczędzania, to włączanie pralki, tylko jeśli bęben jest już pełny. Warto również zastanowić się, czy za każdym razem konieczne jest wybieranie pełnego programu i prania wstępnego, czy może wystarczy włączyć urządzenie na pranie szybkie lub codzienne.

Kupując nową pralkę, nie można zapomnieć o sprawdzeniu, jaka jest ilość zużywanej wody w przeliczeniu na cykl. Czasami prezentowana jest uśredniona wartość rocznego zużycia wody, co również pozwala porównać różne modele.

Oszczędzanie na wodzie nie musi być trudne ani specjalnie uciążliwe. Już samo ograniczanie odkręcania wody, kiedy z niej czynnie nie korzystamy, pozwoli na podreperowanie domowego budżetu. Ma to zastosowanie nie tylko w przypadku mycia naczyń, ale również owoców i warzyw. Wysokie rachunki za wodę mogą mieć również swoje wytłumaczenie w przeciekającej baterii, nieszczelnej instalacji lub cieknącej spłuczce. Izolacja rur może być również istotna w przypadku opłat za podgrzanie dostarczanej wody. 

Monika Dekrewicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~qwerty123

Ja np. oszczędzam w ten sposób , że myję małego pod prysznicem ale korek odpływu zatykam z tej wody robię małe pranie , a na koniec podlewam nią rośliny.

! Odpowiedz
0 0 ~Meks

Oszczędzanie na czarną chwilę jest kluczowym czynnik zapewnienia sobie bezpieczeństwa finansowego w przyszłości. Ja od jakiegoś czasu również prowadzę swój budżet domowy. Wg. mnie to bardzo ważna czynność, dzięki której mogłem w pewnym momencie zweryfikować czy stać mnie na odejście z korporacji i rozwijać dalej własną firmę. Uskuteczniłem również o tym wpis na moim blogu.
http://piaskownicameksa.pl/oszczedzanie-i-kontrola-wydatkow/
Zachęcam :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 9 ~lechita

Ja zęby myję na sucho, by je wypłukać zużywam wodę toaletową, a przy okazji włosy sobie umyję, czasem mam problem bo mi klapa na głowę spada, ale trochę wstrząsów nie przeszkadza.
Ciekaw jestem jak daleko pójdzie ta oszczędność.
W Poznaniu bezczelnie twierdzą, że podnoszą cenę za wodę bo muszą inwestować, pewnie nie wiedzą bidoki, że inwestuje się z zysku. Ty daj pieniądze na inwestycje, a później płać za to za co już raz zapłaciłeś. Rewelacja!!!!!!!!!!!
Jak to jest, że ktoś przywłaszczył sobie to co nam dała natura?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~maryna_TIRówka

ja siem nie podmywam

! Odpowiedz
2 7 ~endi

ja nie myję naczyń , kąpiel biorę w rzece , zębów też nie myję więc jestem w 100-tu % eko - zdaje się do tego zmierzają te wszystkie podwyżki za wodę ... U mnie w mieście co chwilę jeździ taki wielki wóz z taką rurą i co chwila przetyka kanalizację miejską bo wiara tak oszczędza na wodzie że to wszystko stale się zapycha , dawniej coś takiego było nie do pomyślenia

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~Zyga

Przy pomocy zaworu spłuczki można tak przydławić przepływ wody, że przepływomierz nie będzie reagował na przepływ wody. Rozwiązanie polecane dla toalet, z których korzystają maksymalnie dwie osoby.

! Odpowiedz
0 6 ~sposóbzBieszczad

Turysto oszczędzaj wodę pij Piwo Bieszczadowe

! Odpowiedz
0 1 ~Jacek

A student około 40m3/rok (moje własne statystyki przy wynajmie studenckim w sumie około 50 studentom)

! Odpowiedz
0 1 ~dlatego

bo studenci stosują metodę bieszczadzką oszczędzania wody

! Odpowiedz
1 10 ~tu

a ile podatku powinienem zapłacić jak wyłapałem wode z deszczu do wiaderka ??? przecież się wzbogaciłem, a od tego co się nie nalało ile się należy ?????

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl