Jak obliczyć wynagrodzenie w 2018 roku? Kalkulator płac bez górnych limitów składek do ZUS

W związku z zapowiadanymi zmianami w przepisach, jeszcze przed końcem 2017 roku testowo wyposażyliśmy kalkulator wynagrodzeń Bankier.pl w funkcję, która pozwalała obliczyć wynagrodzenie netto oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z umowy o pracę lub umowę cywilnoprawną bez zastosowania rocznych limitów składek na ubezpieczenia społeczne. Ostatecznie jednak zniesienie limitu składek odłożono w czasie.

Kalkulator płac - KLIKNIJ, aby przejść do narzędzia i obliczyć wysokość wynagrodzenia
Kalkulator płac - KLIKNIJ, aby przejść do narzędzia i obliczyć wysokość wynagrodzenia (Bankier.pl )

Zniesienie limitów później niż zapowiadano

Dostępny na Bankier.pl kalkulator wynagrodzeń (płac) brutto-netto przez pewien czas pod koniec roku 2017 wyposażony był w nową funkcję. Miało to związek z rządowymi planami zniesienia górnego limitu, powyżej którego dotychczas nie płaciło się składek na ubezpieczenia społeczne. Według pierwotnych założeń, zmiany miały zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku.

29 listopada wicepremier Mateusz Morawiecki wyraził jednak publicznie opinię, że dobrze byłoby, gdyby zniesienie limitu składek na ZUS weszło w życie 1 stycznia 2019 r.  "Wsłuchujemy się w głosy przedsiębiorców; ja też się przychylam do tego, by ustawa, którą zaproponowała pani minister Rafalska, miała zdecydowanie dłuższe vacatio legis. Przedsiębiorcy mają już pozamykane budżety i nie powinni być zaskakiwani. Rozmawiałem z wieloma z nich, w wielu miejscach, na wielu spotkaniach.(...) Chcemy, by przedsiębiorcy mieli czas na przystosowanie się, na przemyślenia i dyskusję" - powiedział  Morawiecki. Również szefowa resortu rodziny i pracy Elżbieta Rafalska wyraziła podobną opinię. "Wolelibyśmy, gdyby vacatio legis w przypadku ustawy o zniesieniu górnego limitu składek na ZUS było dłuższe" - powiedziała w środę. Jak zaznaczyła, wszystko jednak w rękach parlamentu.

Niedługo potem szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk potwierdził wątpliwości: - Prawdopodobne jest przesunięcie terminu wejścia w życie zniesienia limitu składek na ZUS. Z konieczności trzeba to będzie przesunąć - powiedział w Programie I Polskiego Radia.

W czwartek 7 grudnia pisaliśmy, że Senat wniósł poprawkę do ustawy, w związku z którą zniesienie górnego limitu składek miałoby nastąpić nie wcześniej niż w 2019 roku.

Co się zmieni?

Nowe przepisy zakładają, że wynagrodzenia osób, których podstawa ustalenia składek społecznych przekroczy 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, będą opłacały składki od nadwyżki ponad wskazany roczny limit. To oznacza, że płaca będzie pomniejszona o część opłacanych składek, dlatego też osoby, które przekroczą limit, będą dostawać niższe wynagrodzenie niż do tej pory.

Jak obliczyć wynagrodzenie w 2018 roku?

Gdy wiadomo już było, że plany zniesienia górnego limitu składek odsunięto w czasie o co najmniej rok, kalkulator powrócił do pierwotnego kształtu, pozwalając obliczyć wynagrodzenie zgodnie z obowiązującymi regulacjami.

Podstawą działania kalkulatora płac jest obliczenie wynagrodzenia netto i brutto, biorąc pod uwagę rodzaj umowy (o pracę, zlecenia czy o dzieło) na podstawie wprowadzonej pensji wyrażonej w kwocie netto lub brutto. Dzięki kalkulatorowi możemy w szybki sposób wyliczyć poszczególne składniki wynagrodzenia z podziałem na miesiące.

WSZ/MW

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.