Jak korzystnie opodatkować najem nieruchomości?

Wybierając formę opodatkowania przychodów z najmu nieruchomości, przeanalizuj wysokość podatku wyliczonego w każdej formie. Wybierz tą, która gwarantuje najniższy podatek.
 
Osiąganie przychodów z najmu nieruchomości jest czynnością opodatkowaną na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie mniej jednak podatnik ma wybór w zakresie formy opodatkowania . Do wyboru ma cztery możliwości:

  • zasady ogólne (opodatkowanie według skali podatkowej: 18% i 32%),
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (8,5%),
  • rozliczanie w ramach działalności gospodarczej - opodatkowanie według skali podatkowej (18% i 32%),
  • rozliczanie w ramach działalności gospodarczej - opodatkowanie według stawki liniowej 19%).


Aby jednak wybrać optymalny schemat rozliczeń należy wziąć pod uwagę szereg okoliczności faktycznych, w tym przede wszystkim:

  • wysokość osiąganych przychodów,
  • wysokość kosztów ponoszonych w związku z najmem nieruchomości.

 

Najem w działalności gospodarczej


Jeżeli podatnik chce, aby najem stanowił jego działalność gospodarczą ma do wyboru podatek liniowy (19%) lub skalę progresywną (18%, 32%). Opodatkowaniu podlega dochód więc dla celów podatkowych istotne są koszty. Kosztami są jednak tylko takie wydatki, które pośrednio lub bezpośrednio związane są z osiąganym przychodem z najmu. Będą to więc np. czynsz płacony w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, koszty remontów, amortyzację jeśli podatnik podejmie decyzję o amortyzowaniu budynku,  podatek od nieruchomości, koszty pośrednictwa, koszty eksploatacyjne.

 
Najem prywatny


Jeśli jednak najem ma charakter okazjonalny, podatnik nie musi prowadzić działalności gospodarczej w tym zakresie. W takiej sytuacji  dochody z nieruchomości stanowiącej składnik majątku prywatnego podatnika mogą być opodatkowane skalą podatkową (18%, 32%). Analizując jednak tą formę opodatkowania trzeba pamiętać, że jeśli podatnik osiąga inne dochody opodatkowane skalą, np. dochody z pracy, forma ta może stracić na atrakcyjności z uwagi na możliwość wzrostu stawki z 18% na 32% z powodu kumulacji dochodów w zeznaniu rocznym.

Najem prywatny może być także opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W tym przypadku trzeba jednak wziąć pod uwagę brak możliwości odliczenia kosztów. Rekompensatą jest jednak niska stawka podatku (8,5% kwoty otrzymanego przychodu).

Jaką formę wybrać?


Wybór formy opodatkowania uzależniony jest od wielu czynników. Jednak jeśli podatnik je zna (przychody, koszty itp.) powinien obliczyć podatek w każdej formie i wybrać tą, która gwarantuje najniższe opodatkowanie.

Przykład

*     80.000 zł x 18%-556,02zł
**    80.000 zł x 19%
***  120.000 zł x 8,5%

Adam Bujalski, księgowy Tax Care

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne