Weekend z Bankier.pl

Jak kartą to zbliżeniowo. Polacy biją kolejne rekordy

Wojciech Boczoń2022-05-06 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-05-06 06:00
Jak kartą to zbliżeniowo. Polacy biją kolejne rekordy
Jak kartą to zbliżeniowo. Polacy biją kolejne rekordy
fot. FREEDOM-ELEMENT / / Shutterstock

Płatności zbliżeniowe biją w Polsce rekordy popularności. Jak wynika z najnowszych danych NBP, w czwartym kwartale 2021 r. udział płatności zbliżeniowych w ogólnej liczbie bezgotówkowych płatności kartowych wynosił już 97,5 proc. W omawianym okresie kartami płatniczymi w formie zbliżeniowej w Polsce przeprowadzono 1,7 mld transakcji.

Narodowy Bank Polski co kwartał publikuje dane na temat rynku kart płatniczych w Polsce. Najnowszy raport dotyczy czwartego kwartału 2021 r. Dowiadujemy się z niego, że na koniec roku na rynku działało już 43,3 mln kart płatniczych, czyli o 470 tys. więcej niż we wrześniu 2021 r. W tej puli najwięcej jest kart debetowych, bo aż 35,7 mln sztuk. Na drugim miejscu były karty kredytowe, których było nieco powyżej 5 mln. Ich udział w rynku systematycznie maleje. Trzecie miejsce należało do kart przedpłaconych, których było 2,2 mln. Wymierającym gatunkiem są natomiast karty obciążeniowe, których w grudniu było nieco powyżej 182 tys.

NBP

Ogromna popularność kart zbliżeniowych

Zdecydowana większość kart posiada funkcję zbliżeniową – 40,2 mln plastików. Ich udział w ogólnej liczbie kart płatniczych wynosił już 92,9 proc. i jest to wartość najwyższa z dotychczas notowanych. Na koniec grudnia 2021 r. wszystkich zbliżeniowych instrumentów płatniczych, bazujących na kartach płatniczych - wliczając w to także: gadżety, stickery czy karty zainstalowane w telefonie - było łącznie 45 mln. W omawianym IV kwartale 2021 r. ich liczba zwiększyła się o 853 tys. szt. (wzrost o 1,9 proc.)

Polacy w czwartym kwartale 2021 r. przeprowadzili łącznie 2,1 mld transakcji kartami. Dominowały transakcje bezgotówkowe, których było 1,9 mld. Jak podaje NBP, transakcje bezgotówkowe stanowiły już 93,6 proc. łącznej liczby wszystkich transakcji kartami. Pozostałe 6,4 proc. wszystkich transakcji stanowiły transakcje gotówkowe, czyli wypłaty z bankomatów, wypłaty w kasach banków lub wypłaty sklepowe (cash back). Wartość transakcji bezgotówkowych wyniosła 137,2 mld zł.

W IV kwartale 2021 r. kartami płatniczymi w formie zbliżeniowej w Polsce przeprowadzono 1,7 mld transakcji. W porównaniu do poprzedniego kwartału liczba transakcji była mniejsza o 60,6 mln (spadek o 3,4 proc.). W IV kwartale 2021 r. udział płatności zbliżeniowych w ogólnej liczbie bezgotówkowych płatności kartowych wynosił 97,5 proc. (w poprzednim okresie wynosił 97 proc.).

NBP

Więcej płatności kartami w internecie

Odnotowano też wzrost transakcji kartami w Internecie o 7 proc. Według danych od agentów rozliczeniowych w IV kwartale 2021 r zrealizowano 48,8 mln transakcji kartami płatniczymi. Wartość transakcji w Internecie opiewała na kwotę 7,4 mld zł i była większa aż o 1,15 mld zł (wzrost o 19 proc.) w porównaniu do poprzedzającego kwartału.

Z raportu NBP dowiadujemy się ponadto, że tradycyjnie wzrosła liczba terminali POS, w których możemy płacić kartami. Takich urządzeń było już na rynku ponad 1,1 mln. Nastąpił także wzrost liczby punktów handlowo-usługowych, które są przystosowane do akceptacji kart płatniczych. Na koniec 2021 r. punktów tego typu było 818,4 tys., czyli więcej o 26,6 tys. w porównaniu do końca września.

W czwartym kwartale przybyło też 40 bankomatów. Choć w tej kategorii od lat obserwujemy trend spadkowy. Na koniec grudnia 2021 r. w Polsce było 21 396 bankomatów. Tymczasem jeszcze w 2019 r. takich urządzeń działało na rynku ponad 22 700. W IV kwartale 2021 r. w bankomatach przeprowadzono 146 mln operacji. W porównaniu do okresu poprzedzającego jest to spadek o 6,9 mln transakcji (mniej o 4,5 proc.).

NBP
Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (11)

dodaj komentarz
daniel_1
Niestety, kłania się brak edukacji i edukacji finansowej.
Banki korzystają na niewiedzy Polaków, pewnie dlatego w bankach mamy lokaty DO 10.000zł z warunkami i kredyty sprzedawane gdy wibor był na 0,2%
chenoch
Płatności krata mają gigantyczną przyszłość. Pokazał to przykład Kanady - niepokornym można kartę i konto wyłączyć aż skruszeją. Z tego owocu postępu władza nie może zrezygnować! Gotówkę trzeba skasować bo może ją wydawać każdy bez względu na poprawność poglądów. Płacie kartami a nie gotówką bo to pozwoli przyspieszyć postępowe zmiany!
ehud
Udział płatności zbliżeniowych w ogólnej liczbie bezgotówkowych płatności kartowych wynosił już 97,5% - czy chodzi o płatności do 100 zł?
samsza
Na "szczęście" przez pandemię pozbyliśmy się limitu 50zł dla transakcji bez pinowych.
Widać ludziom się to podoba. Nadal postuluję, aby każdy sam ustalał sobie limit dla nie podawania pinu. Teraz można mieć mnóstwo kont, na koncie z kartą można trzymać określoną kwotę, którą ktoś jest skłonny zaryzykować zgubieniem karty.
Na "szczęście" przez pandemię pozbyliśmy się limitu 50zł dla transakcji bez pinowych.
Widać ludziom się to podoba. Nadal postuluję, aby każdy sam ustalał sobie limit dla nie podawania pinu. Teraz można mieć mnóstwo kont, na koncie z kartą można trzymać określoną kwotę, którą ktoś jest skłonny zaryzykować zgubieniem karty. Pin właściwie nie jest potrzebny do zapłaty.
ehud
Millennium pozwala na płatności bezpinowe zbliżeniowe do 600 zł, a później trzeba użyć PIN, żeby znowu móc płacić bezpinowo na kwotę 600 zł.

Niby tacy Portugalczycy, a jednak sprytni ludzie :)
zenonn odpowiada ehud
Taaaaaaaaaaka trudność podać PIN
Blondynka kretynka zapomniała PINu do karty kredytowej swojego bolca i nie może sobie kolejnych butów kupić?
Przygłupy, biedota, ogłupiona reklama, kupuje bezmyślnie, Bezstykowo, bezpinowo, niedowidząc, zasłaniając kartą kwotę na czytniku. Głosujcie na PIS. Bez ograniczeń. Mysleć nie kazano.
Taaaaaaaaaaka trudność podać PIN
Blondynka kretynka zapomniała PINu do karty kredytowej swojego bolca i nie może sobie kolejnych butów kupić?
Przygłupy, biedota, ogłupiona reklama, kupuje bezmyślnie, Bezstykowo, bezpinowo, niedowidząc, zasłaniając kartą kwotę na czytniku. Głosujcie na PIS. Bez ograniczeń. Mysleć nie kazano.
Są matury. Będą kolejne tabuny głupoli z maturą
samsza odpowiada zenonn
Zamontuj sobie w domu ograniczniki na pin, na drzwi, WC, wodę, gaz i co tam chcesz.
Odetniesz starą od zbędnych wydatków. A ona zainstaluje na bieliźnie.

Nie chodzi o trudno, tylko po co ?
mundry
Zacznijmy od tego, że banki zmuszają do płatności kartą bo jeśli nie zapłacisz 500 zł miesięcznie karta to opłata. Ja mam zawsze przy sobie gotówkę i zawsze wole nią płacić niż jakimś kawałkiem plastiku
gronostaj
Można zrezygnować z karty i wtedy się nie płaci. Jaki problem?
Do wypłacania gotówki można używać BLIKa.
chenoch
Z uwagi na inflację wiele banków podwyższa limit do 700-1000 zł :D (prowizja od transakcji musi być)

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki