

[Aktualizacja 24.03.2017 r.] Każdy, kto złożył swoją deklarację i szczęśliwie odnotował nadpłatę podatku, najprawdopodobniej spodziewa się szybkiego zwrotu pieniędzy. Średnio otrzymamy ok. 1 tys. złotych. Wbrew pozorom to całkiem sporo, stąd wiele osób zadaje sobie pytanie, jak długo będą musieli czekać na przelew lub przekaz pocztowy?
Przeczytaj także
Zwrot nadpłaconego podatku dochodowego, o ile nie podlega zaliczeniu na zaległe i bieżące zobowiązania podatkowe lub na wniosek podatnika na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, następują w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania rocznego w urzędzie skarbowym. W przypadku skorygowania deklaracji z urzędu, nadpłata podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia upływu terminu do wniesienia sprzeciwu, natomiast w przypadku skorygowania deklaracji przez podatnika, w terminie 3 miesięcy od dnia skorygowania deklaracji.
Innymi słowy, jeżeli podatnik złożył deklarację 1 lutego, to powinien dostać zwrot podatku najpóźniej 1 maja. Jeżeli np. 4 lutego przypomniał sobie nierozliczonej uldze na internet i zrobił szybką korektę, to zwrot powinien otrzymać do 4 maja.

Jaką formę opodatkowania wybrać?
Własna działalność gospodarcza a podatki
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR>
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Przeczytaj także
Niektóre urzędy skarbowe uruchomiły aplikację ,,ZWROTY” umożliwiającą samodzielnie sprawdzenie za pośrednictwem internetu aktualnego stanu realizacji zwrotu podatku z zeznania podatkowego PIT za 2016 rok. Niestety takie udogodnienie dają tylko niektóre urzędy skarbowe.
Czy sposób złożenia deklaracji ma wpływ na termin zwrotu?
Teoretycznie deklaracja złożona przez internet powinna być szybciej rozliczona. Jednak wszystko tak naprawdę zależy od mocy przerobowych danego urzędu. Żaden urzędnik skarbowy nie powie, jaki jest średni czas oczekiwania na zwrot podatku – nie może powiedzieć, czy podatnik otrzyma go w ciągu dwóch tygodni od daty złożenia deklaracji czy w ustawowym terminie, czyli po trzech miesiącach. Niemniej przyjmuje się, że deklaracje złożone drogą elektroniczną są rozliczane szybciej niż te osobiście zaniesione do urzędu.
Przelew na konto czy przekaz pocztowy?
Urzędnicy skarbowi podkreślają, że czas oczekiwania na pieniądze zależy także od wyboru formy zwrotu nadpłaconego podatku. Najbardziej korzystną i zalecaną formą jest przelew na konto bankowe. Wówczas termin zwrotu jest krótszy o czas potrzebny poczcie na przekazanie nam pieniędzy – może to być 3 lub więcej dni. Niestety tutaj także nie ma reguły. Może się zdarzyć tak, że podatnik pocztą otrzyma zwrot np. miesiąc po złożeniu deklaracji, a osoba, która wybrał przelew bankowy, otrzyma należne pieniądze na koniec ustawowego terminu, czyli po trzech miesiącach.
Jeżeli podatnik chce otrzymać zwrot podatku na konto bankowe, musi podać jego numer. Zrobi to składając wraz z deklaracją PIT-37 formularz aktualizacyjny ZAP-3.
Formularz ten składamy raz – to znaczy, że jeżeli już otrzymywaliśmy zwrot podatku na konto, to nie musimy go aktualizować co roku, chyba, że zmieniliśmy konto w banku. Osoba, która nigdy nie podała swojego numeru konta, domyślnie otrzyma zwrot podatku przekazem pocztowym na adres podany na składanej deklaracji podatkowej.
Z informacji udzielanych przez urzędy skarbowe wynika, że nie ma reguły co do tego, jaka forma wyboru zwrotu nadpłaty i złożenia deklaracji wpływa na skrócenie terminu oczekiwania na pieniądze. Mimo wszystko większość zaleca składanie PIT-u przez internet [Pobierz PIT online] i równoczesne podanie numeru konta bankowego. Niemniej w tym roku uzbroiłbym się w cierpliwość – jak do tej pory deklaracje przez internet złożyło aż 5 mln podatników, a to oznacza, że urzędy już teraz mają pełne ręce roboty.
Gotówka na dowolny cel - porównaj i wybierz najtańszą ofertę