Jak długo będę czekać na zwrot podatku?

[Aktualizacja 24.03.2017 r.] Każdy, kto złożył swoją deklarację i szczęśliwie odnotował nadpłatę podatku, najprawdopodobniej spodziewa się szybkiego zwrotu pieniędzy. Średnio otrzymamy ok. 1 tys. złotych. Wbrew pozorom to całkiem sporo, stąd wiele osób zadaje sobie pytanie, jak długo będą musieli czekać na przelew lub przekaz pocztowy?

Zwrot nadpłaconego podatku dochodowego, o ile nie podlega zaliczeniu na zaległe i bieżące zobowiązania podatkowe lub na wniosek podatnika na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, następują w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania rocznego w urzędzie skarbowym. W przypadku skorygowania deklaracji z urzędu, nadpłata podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia upływu terminu do wniesienia sprzeciwu, natomiast w przypadku skorygowania deklaracji przez podatnika, w terminie 3 miesięcy od dnia skorygowania deklaracji.

Innymi słowy, jeżeli podatnik złożył deklarację 1 lutego, to powinien dostać zwrot podatku najpóźniej 1 maja. Jeżeli np. 4 lutego przypomniał sobie nierozliczonej uldze na internet i zrobił szybką korektę, to zwrot powinien otrzymać do 4 maja.

Niektóre urzędy skarbowe uruchomiły aplikację ,,ZWROTY” umożliwiającą samodzielnie sprawdzenie za pośrednictwem internetu aktualnego stanu realizacji zwrotu podatku z zeznania podatkowego PIT za 2016 rok. Niestety takie udogodnienie dają tylko niektóre urzędy skarbowe.

Czy sposób złożenia deklaracji ma wpływ na termin zwrotu?

Teoretycznie deklaracja złożona przez internet powinna być szybciej rozliczona. Jednak wszystko tak naprawdę zależy od mocy przerobowych danego urzędu. Żaden urzędnik skarbowy nie powie, jaki jest średni czas oczekiwania na zwrot podatku – nie może powiedzieć, czy podatnik otrzyma go w ciągu dwóch tygodni od daty złożenia deklaracji czy w ustawowym terminie, czyli po trzech miesiącach. Niemniej przyjmuje się, że deklaracje złożone drogą elektroniczną są rozliczane szybciej niż te osobiście zaniesione do urzędu.

Ruszył serwis LexBiznes
Ruszył serwis LexBiznes

Przelew na konto czy przekaz pocztowy?

Urzędnicy skarbowi podkreślają, że czas oczekiwania na pieniądze zależy także od wyboru formy zwrotu nadpłaconego podatku. Najbardziej korzystną i zalecaną formą jest przelew na konto bankowe. Wówczas termin zwrotu jest krótszy o czas potrzebny poczcie na przekazanie nam pieniędzy – może to być 3 lub więcej dni. Niestety tutaj także nie ma reguły. Może się zdarzyć tak, że podatnik pocztą otrzyma zwrot np. miesiąc po złożeniu deklaracji, a osoba, która wybrał przelew bankowy, otrzyma należne pieniądze na koniec ustawowego terminu, czyli po trzech miesiącach.

Jeżeli podatnik chce otrzymać zwrot podatku na konto bankowe, musi podać jego numer. Zrobi to składając wraz z deklaracją PIT-37 formularz aktualizacyjny ZAP-3. 

Formularz ten składamy raz – to znaczy, że jeżeli już otrzymywaliśmy zwrot podatku na konto, to nie musimy go aktualizować co roku, chyba, że zmieniliśmy konto w banku. Osoba, która nigdy nie podała swojego numeru konta, domyślnie otrzyma zwrot podatku przekazem pocztowym na adres podany na składanej deklaracji podatkowej.

Z informacji udzielanych przez urzędy skarbowe wynika, że nie ma reguły co do tego, jaka forma wyboru zwrotu nadpłaty i złożenia deklaracji wpływa na skrócenie terminu oczekiwania na pieniądze. Mimo wszystko większość zaleca składanie PIT-u przez internet [] i równoczesne podanie numeru konta bankowego. Niemniej w tym roku uzbroiłbym się w cierpliwość – jak do tej pory deklaracje przez internet złożyło aż 5 mln podatników, a to oznacza, że urzędy już teraz mają pełne ręce roboty.

Gotówka na dowolny cel - porównaj i wybierz najtańszą ofertę

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~kontestator

trochę nieaktualne dane ma autor tego artykułu, nr konta podaje się na druku ZAP od 1 stycznia 2012 ;-)

!
0 0 lukasz.piechowiak

Racja, dzięki!

Oczywisty artykuł na oczywisty temat, ale bardzo wielu użytkowników ciągle zadaje to samo pytanie.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

! Odpowiedz
0 0 ~gocha

Witam:)
Mam takie pytanko, otóż złożyłam do US Pit, zwrot ma przyjść pocztą. Dowiedziałam się, że pieniądze "wyszły" w piątek z US. Czy mogę na dniach otrzymać te pieniądze, czy poczta je przetrzymuje...Jak to wygląda? Proszę o odpowiedź, zależy mi na jak najszybszym do,staniu kaski:)

! Odpowiedz
0 0 ~Ob-Server

Czy ktoś kiedyś policzył. ile Państwo polskie zarabia przetrzymując nasze nadpłacone podatki przez taki okres czasu? O ile się nie mylę to np. nadpłacone w styczniu 2011 roku podatki Państwo zwraca z ponad rocznym opóźnieniem i czy podatki nie powinny być rozliczane w cyklu miesięcznym i fiskus nie powinien płacić odsetek za przetrzymywanie naszych pieniędzy? Teoretycznie jest to do policzenia?!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~mw

A mnie spotkała bardzo miła niespodzianka. Osobiście zawiozłam PIT 6 lutego po południu a 14 lutego miałam juz na koncie ponad 3 tys zwrotu. Wiedzialam że im szybciej się rozliczę tym wcześniej dostanę kasę ale czegoś taakiego to w najsmielszych snach się nie spodziewałam. Dodam że stało to się w Warszawie.

! Odpowiedz
0 0 ~led

Wedlug eurostatu próg ubóstwa w Polsce to 11 tys zloty. Natomiast kwota wolna od podatku to nieco ponad 3 tys. zl. O cztym to swiadczy nie trzeba mówic.

! Odpowiedz
0 0 ~as

Po co odgrzaliście tego kotleta???

! Odpowiedz
0 1 ~kurisx

a ja mam taka ciekawostkę. na rozliczeniu wyszło mi że państwo ma mi zwrócić 1zł i nadal nic nie dostałem, a złożyłem to jakieś 4 miechy temu. wiem że to tylko 1zł ale jak by taka kwota wyszła milionowi polaków no to maja banieczkę w kieszeni. a jak bym to ja musiał im zapłacić 1zł to musiał bym to od razu zrobić w kasie.

! Odpowiedz
0 0 ~syla27

Witam. Mam pytanie odnośnie zwrotu. Wczoraj dostałam zwrot podatku za rok 2011 . kwota 193 zl skladalam rowniez o zwrot na dziecko i teraz mam pytanie czy to przychodzi razem czy zwrot na dziecko wplywa oddzielnie. Z góry dziękuje za odpowiedz.

! Odpowiedz
0 0 ~Buła

pit został złożony 25 marca

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

  • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

    Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl