Jak bezpiecznie wynająć swoje mieszkanie?


Kilka porad dla właścicieli mieszkań

Marcin Jańczuk
Metrohouse S.A.
Każdego roku w Polsce odnotowuje się kilkanaście tysięcy przypadków posługiwania się skradzionymi lub sfałszowanymi dokumentami. Część przestępstw dokonywanych jest przy okazji przeprowadzania transakcji na rynku nieruchomości. Osoby dokonujące operacji na rynku wynajmu szczególnie narażone są na różnego rodzaju nieprawidłowości. Nieznajomość prawa, warunków rynkowych, sposobów zabezpieczenia przed nieuczciwym kontrahentem – to wszystko potęguje obawy związane z wynajmem.

Analizując problematykę wynajmu mieszkań, tematyka wszelkiego rodzaju artykułów sprowadza się do porad dla przyszłych najemców. Jednak dla właścicieli wystawionych do wynajmu mieszkań ryzyko związane z najmem jest o wiele większe.

Sprawdzenie wiarygodności potencjalnego najemcy, z którym zamierzamy podpisać umowę najmu jest tylko pozornie łatwe. Nigdy nie będziesz mieć 100% pewności, że osoba, która będzie wynajmować Twoje mieszkanie lub dom będzie terminowym płatnikiem czynszu i będzie wykorzystywać lokal na cele zgodne z umową stosując się do zasad porządku domowego.

Poniżej znajdziesz kilka porad, które mogą uczynić wynajem Twojego mieszkania bezpieczniejszym:

 • Przy podpisaniu umowy poproś potencjalnego najemcę o wylegitymowanie się dwoma rodzajami dokumentów, np. dowodem osobistym i prawem jazdy/paszportem. Niby prosta czynność, a znacznie zmniejsza ryzyko posługiwania się fałszywym dokumentem. W Metrohouse możemy sprawdzić dokumenty najemcy w bazie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

 • Zadawaj mnóstwo pytań. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj przyszłego najemcę o sytuację materialną, lub poproś o zaświadczenie o wysokości zarobków. Wynajem mieszkania jest rodzajem biznesu, nie możesz sobie pozwolić na potencjalnie niewypłacalnego kontrahenta. Korzystając z usług Metrohouse zaoferujemy Ci sprawdzenie kontrahenta w bazach BiK i BiG.

 • Obawiasz się, że najemca nie będzie należycie dbał o mieszkanie? W umowie zapewnij sobie prawo do inspekcji nieruchomości. Nie możesz bez zgody najemcy wejść do wynajmowanej nieruchomości, ale okazją do bieżącego nadzorowania jego stanu mogą być comiesięczne wizyty, w trakcie których najemca będzie regulował bieżące należności.

 • Aby zlikwidować ryzyko powstania zaległości w płatnościach za czynsz odprowadzany do wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni oraz opłaty za bieżącą eksploatację mediów, w umowie zagwarantuj sobie płatność wszystkich tych należności wraz z czynszem wynajmu.

 • Kaucja stanowi podstawowe zabezpieczenie przy wynajmie mieszkania/domu. Jej wysokość nie powinna być niższa niż wartość jednomiesięcznego czynszu. Kaucję pobierz w momencie przekazania nieruchomości najemcy.

 • Podstawą wydania nieruchomości jest protokół zdawczo-odbiorczy. W protokole dokładnie opisz stan techniczny nieruchomości, jej wyposażenie. Dodatkowo możesz zrobić zdjęcia, zarchiwizować je na płycie CD i załączyć do protokołu.

 • W umowie wymagaj płatności czynszu w odstępach miesięcznych. Jeśli zgodzisz się pobierać należny czynsz w rzadszych odstępach czasu, maleją twoje szanse na sprawne odzyskanie należnych kwot.

 • Nie unikaj odprowadzania podatku za wynajem nieruchomości. Przy ew. kwestiach spornych z najemcą nie będziesz mieć oporów, by skierować sprawę do sądu.

 • Możesz podpisać umowę w formie aktu notarialnego, co jest gwarancją, że najemca dobrowolnie podda się egzekucji komorniczej.

 • Po rozmowie z potencjalnym najemcą mnożą Ci się wątpliwości? Jeśli najemca nie przekonuje Cię po pierwszym spotkaniu, za każdym razem będziesz miał wątpliwości.

 • Pamiętaj o ubezpieczeniu ruchomości znajdujących się w mieszkaniu. W Metrohouse umożliwiamy ubezpieczenie najemcy na sumę 100 tys. zł.

 • Często konflikty pomiędzy stronami są następstwem źle skonstruowanej umowy, będącej zwykle przypadkowym szablonem, który nie zabezpiecza w należytym stopniu żadnej ze stron. Przed jej podpisaniem poradź się specjalisty: prawnika lub pośrednika.

Nawet najbardziej szczegółowe porady nie uchronią Cię przed popełnieniem błędu przy transakcji wynajmu mieszkania, jeśli nie będziesz przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętaj, umowy najmu są tylko pozornie proste.

Artykuł powstał w ramach akcji Metrohouse „Bezpieczny Wynajem”.

Marcin Jańczuk
sieć biur nieruchomości Metrohouse S.A.


Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~syla

ja wystawiłam na http://top-ogloszenia.net/Ogloszenia-Nieruchomosci-10 i w tym samym dniu wynajęłam. podpisaliśmy umowę sprawdzoną przez prawnika i jest ok

! Odpowiedz
0 0 ~Europejczyk

Problem leży po stronie najemcy, ponieważ często to wynajmujący nie jest właścicielem lokalu i po zainkasowaniu czynszu i kaucji - około 4000 zł znika.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne