Jak bezpiecznie korzystać z konta bankowego?

analityk Bankier.pl

Konto bankowe pozwala wygodnie zarządzać domowymi finansami. Podobnie jak portfel, w którym przenosimy gotówkę, wymaga jednak szczególnej uwagi. O bezpieczeństwo naszych środków dbać musi nie tylko bank, ale również my sami. Jeśli nie chcemy narazić się na niepotrzebne koszty i kłopoty, powinniśmy trzymać się kilku reguł.

Rachunek bankowy bez możliwości obsługi przez internet i dostępu do środków za pomocą karty i płatności mobilnych to już dzisiaj archaizm. Zdalne zarządzanie finansami ma wiele zalet – pozwala trzymać rękę na pulsie domowego budżetu i wygodnie operować pieniędzmi. Komfort ma jednak swoją cenę. Dbałość o bezpieczeństwo w pewnej mierze spoczywa na naszych barkach. Odpowiednio korzystając z konta, możemy jednak zarówno zabezpieczyć się przed niemiłymi niespodziankami, jak i uniknąć niepotrzebnych kosztów.

Jak bezpiecznie korzystać z konta bankowego?
Jak bezpiecznie korzystać z konta bankowego? (fot. kentoh / YAY Foto)

Jak zabezpieczyć konto bankowe?

Banki powszechnie stosują dwa poziomy zabezpieczeń. Pierwszym jest login klienta i hasło, a drugim – np. jednorazowe hasła SMS wysyłane na telefon komórkowy, aplikacja mobilna lub token. Fundamentem bezpieczeństwa jest solidne hasło. Powinno ono spełniać kilka warunków:

  • Nie powinno być używane w innych serwisach, musi być unikalne.
  • Powinno być odpowiednio długie i skomplikowane.
  • Powinno być łatwe do zapamiętania – nie należy go zapisywać.

Wbrew pozorom, trzymanie się tych reguł nie musi oznaczać nadwyrężenia pamięci. Wystarczy sięgnąć po jedną z wielu metod ułatwiających generowanie i zapamiętywanie cyfrowych „kluczy”, które opisaliśmy w krótkim poradniku.

Drugi poziom zabezpieczeń opiera się zazwyczaj na jakimś należącym do nas przedmiocie (np. telefonie, zdrapce z hasłami jednorazowymi). Ostrożność nakazuje odpowiednio zabezpieczyć urządzenie, które daje dostęp do naszych pieniędzy. Zwykle jest to smartfon, który jest szczególnie cenny, jeśli korzystamy z niego nie tylko jako narzędzia autoryzacji w bankowości internetowej, ale również instrumentu bankowości mobilnej.

Absolutnym minimum powinno być użycie blokady ekranu i ustawienie w smartfonie opcji pozwalających na zdalne zablokowanie urządzenia, śledzenie zguby i wykasowanie jej zawartości w razie potrzeby. O tym, jak to zrobić, dowiesz się z poradnika Bankier.pl.

Profilaktyka – korzystaj z tego, co daje bank

Poza podstawowymi mechanizmami zabezpieczenia dostępu do konta, wiele instytucji proponuje dodatkowe opcje, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo. Jeśli bank umożliwia wybranie obrazka wyświetlanego w procesie logowania, warto skorzystać z takiej możliwości – ułatwi to rozpoznanie podrobionej strony, jeśli trafimy na nią w przyszłości. Godne polecenia jest także obniżenie limitów transakcji do niezbędnego poziomu i oszczędne korzystanie z możliwości definiowania zaufanych odbiorców przelewów.

Wiele banków oferuje powiadomienia (SMS-y - zwykle płatne lub w postaci wiadomości push z aplikacji mobilnej) wysyłane przy zdefiniowanych typach operacji. W ten sposób na bieżąco będziemy informowani o wykonanych przelewach, płatnościach kartami i np. próbach logowania na konto. Dzięki alertom możemy natychmiast zareagować na niebezpieczeństwo, ale pomagają one także w utrzymaniu finansowej dyscypliny, przypominając o tym, ile wydajemy pieniędzy.

Konto bankowe na celowniku przestępców

Przestępcy czyhający na nasze pieniądze imają się różnych sposobów. Można je podzielić na dwie kategorie. W pierwszym przypadku sami podajemy złodziejom dane lub pieniądze na tacy. Wyłudzenia takie opierają się tylko na perswazji i wprowadzeniu w błąd klienta. Przykładami mogą być:

Przestępcy stale doskonalą swój warsztat, a wyłudzenia mogą przybierać bardzo różne formy. Warto zapoznać się z kilkoma najczęściej powtarzającymi się metodami opisanymi na łamach Bankier.pl.

Drugą kategorią pułapek są mniej lub bardziej zaawansowane technicznie sztuczki bazujące na przejęciu kontroli nad urządzeniem, z którego korzystamy. Złośliwe oprogramowanie na komputerze jest w stanie np. wstawić do wyświetlanego w przeglądarce serwisu dodatkowy komunikat, podmienić numer rachunku skopiowany do schowka lub przechwycić znaki wpisywane na klawiaturze, a nawet zaszyfrować dysk i zażądać okupu. Przestępcy są w stanie także zainfekować smartfona. Jeśli tzw. koń trojański znajdzie się na naszym komputerze i telefonie, to oszuści mogą swobodnie korzystać z rachunku bankowego, łącznie z przechwytywaniem haseł SMS potrzebnych do potwierdzania transakcji.

Zazwyczaj aby zainfekować komputer lub telefon konieczne jest jakieś działanie użytkownika, dlatego przestępcy sięgają po socjotechniczne sztuczki, by skłonić klienta do posłuszeństwa. Niebezpieczne oprogramowanie może kryć się w załączniku wiadomości pocztowej (np. udając fakturę lub wezwanie od urzędu skarbowego) albo w niewinnie wyglądającej aplikacji ściągniętej z sieci.

Podejrzliwy użytkownik to bezpieczne konto bankowe

Bezpieczne korzystanie z konta bankowego wymaga zachowania podstaw „informatycznej higieny” i podwyższonej czujności. Dbałość o urządzenie, które jest pod naszą kontrolą, oznacza przede wszystkim:

  • Regularne instalowanie uaktualnień systemu operacyjnego i oprogramowania antywirusowego.
  • Korzystanie z aktualnych wersji przeglądarek internetowych.
  • Unikanie instalowania oprogramowania z niepewnych źródeł.
  • Unikanie łączenia się z internetem za pomocą otwartych sieci bezprzewodowych.

Naszą uwagę powinny zwrócić wszelkie informacje pochodzące rzekomo od banku i skłaniające do reakcji, niezależnie od tego, czy dotrą do nas mailem (to może być phishing), wyświetlą się w serwisie bankowości internetowej (to może być efekt działania złośliwego oprogramowania) czy w innym kanale komunikacji. Warto wiedzieć i zapamiętać, o co nigdy nie poprosi nas bank.

Jeśli mamy w sobie wyrobić jeden nawyk, to powinno nim być uważne sprawdzanie wiadomości SMS z hasłem autoryzującym operację na koncie. W przypadku zlecania przelewów i definiowania nowych odbiorców transferów zawsze należy porównać numer rachunku docelowego podany w wiadomości z numerem odbiorcy (np. przepisywanym z faktury). To ostatnia linia obrony przed coraz bardziej zaawansowanymi schematami oszustw stosowanymi przez cyberprzestępców.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 13 ~BTC

Najbezpieczniej nie korzystać z kont bankowych, bo po co napełniać kabzę pośrednikom. Istnieją już zdecentralizowane metody rozliczania się zabezpieczone kryptografią, gdzie nie można drukować i fałszować i nikt ich nie wycofa z obiegu, ani nie zablokuje konta pod płaszczykiem walki z czymś tam.

! Odpowiedz
6 4 ~qts

hahahaha, taa, tak jak zablokowali w Chinach

! Odpowiedz
1 7 ~BTC odpowiada ~qts

W Chinach zablokowali giełdy. Jak masz złoto w kieszeni, to aby go używać nie musisz go deponować na giełdzie u pośrednika.

! Odpowiedz
5 18 ~Kamil

Nie korzystać z bankowego konta. Najbezpieczniejszy sposób.

! Odpowiedz
24 19 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 16 ~lekarz_dyżurny

jaki sens opowiadać, że facet jest cienki, jeśli was wszystkich załatwił? Polityczni mistrzowie przegrali z jakimś gościem bez konta?

! Odpowiedz
0 11 ~papuga

@ jarek: dla ciebie Pan Prezes to po pierwsze a po drugie tak pieknie ogral swoich wrogow ze az milo patrzec: Bolek, Tussinio, Schetino, Petrusionio, Millerioni, Kwasinio, Komorinio i wymieniac mozna dlugo. Moja buzia smieje sie kazdego dnia jak slysze kwik TVN, Michnikinio i tym podobnym aparatczykom.

! Odpowiedz
6 2 ~z777b odpowiada ~papuga

Do papugi i innych popleczników prezia. Polityka i fortuna kołem się toczą. Nie wiesz człowieku gdzie będzie Kaczynio za parę lat, miesięcy, a może dni? Chorzy to my jesteśmy Polacy, że pozwalamy rządzić jednej osobie całym krajem, w którym nie istnieje prezydent, premier tylko prezes i sufler prezesa ojciec dyrektor.

! Odpowiedz
0 0 ~this_kaczor_forever odpowiada ~z777b

spoko, o bliskim końcu Kaczyńskiego słyszymy od 20 lat, zdążyliśmy się przyzwyczaić. Wam się nie znudziło zapowiadać?

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada ~z777b

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne