REKLAMA

Jak Polacy powierzają oszczędności rządowi [Wykres dnia]

2021-10-19 11:45
publikacja
2021-10-19 11:45

Inflacja przyspiesza, a oferta banków dla oszczędzających pozostaje nieatrakcyjna, dlatego coraz więcej Polaków decyduje się na powierzenie pieniędzy rządowi. We wrześniu liczba posiadaczy obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa przekroczyła 200 tysięcy osób.

Jak Polacy powierzają oszczędności rządowi [Wykres dnia]
Jak Polacy powierzają oszczędności rządowi [Wykres dnia]
fot. Krystian Maj / / FORUM

W obliczu zbliżającej się do 6 proc. inflacji CPI oraz niskiego oprocentowania depozytów bankowych na skutek utrzymywania niskich stóp proc. przez NBP rośnie popularność obligacji detalicznych Skarbu Państwa. Od marca na zakup rządowych papierów co miesiąc decyduje się ponad 30 tys. osób - wynika z danych Ministerstwa Finansów.

Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów

Inwestorzy lokują w obligacjach detalicznych ponad 3 mld zł miesięcznie, jednak za ok. połowę tej kwoty odpowiada rolowanie papierów trzymiesięcznych. Na koniec września oszczędzający powierzyli rządowi ok. 55 mld zł - wynika z szacunków Bankier.pl na podstawie danych MF. To niemal 3 razy więcej niż raptem 3 lata temu, ale nadal niewiele w porównaniu z kwotami trzymanymi w bankach.

Na koniec sierpnia gospodarstwa domowe miały na kontach niemal 856 mld zł, a na lokatach do dwóch lat: ponad 150 mld zł. W przypadku tych ostatnich w ciągu raptem półtora roku kwota skurczyła się prawie o połowę.

Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa w swoim portfelu inwestycyjnym ma już ponad 200 tys. osób. Ponad 30 tys. osób założyło rachunek IKE-Obligacje.

Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów

Zważywszy na niewielki udział zakupów w ramach IKE, można oszacować, że nabywca rządowych papierów detalicznych ma w nich ulokowane średnio ponad ćwierć miliona złotych.

MKa

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (5)

dodaj komentarz
wizytator
Około 6tys. zł na rodzinę w samych obligach. Słuszną linię ma nasza partia.
demeryt_69
Co ciekawe to nie są zakupy obowiązkowe :)

demeryt_69
Inflacja 'zjada' podwyżki pensji ... coraz więcej Polaków decyduje się na powierzenie pieniędzy rządowi ... w jakim celu tu odchodzi tak zmasowane sianie niepokojów? Czy to jedynie chodzi o wierszówkę czy może o coś innego?

$zalom!

ketevan
Ciężko to w ogóle skomentować. Z każdej strony wmawiają ludziom, że ich gotówka za chwilę nie będzie miała wartości, zachęcają do kredytowania i inwestowania w obligacje ujemnie oprocentowane, oraz branie udziału w PPK. Okazuje się, że ludzie dodatkowo kupują elektrośmieci, często na raty 0% na 12-24 miesiące, jeżdzą na wakacje płącąc Ciężko to w ogóle skomentować. Z każdej strony wmawiają ludziom, że ich gotówka za chwilę nie będzie miała wartości, zachęcają do kredytowania i inwestowania w obligacje ujemnie oprocentowane, oraz branie udziału w PPK. Okazuje się, że ludzie dodatkowo kupują elektrośmieci, często na raty 0% na 12-24 miesiące, jeżdzą na wakacje płącąc za testy plandemiczne, albo jeszcze lepiej do sopotu z noclegiem 500 zł za dobę. Okazuje się, że ludzie nie mają oszczędności w wysokości 2-3 swoich pensji, na karku mają kredyt zaciągnięty przy stopie 0,1-1,5%, w zakredytowanym mieszkaniu sprzęt jest na raty 0%, a na wkład własny to już pożyczył przyjaciel. Stopy będą regularnie szły do góry i będzie to ogromne obciążenie dla tych, którzy dali sobie wmówić że mieszkanie na kredyt da im status i lepsze życie.
demeryt_69
Bankier to tabloid z 'misją' :)

Powiązane: Wykres dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki