REKLAMA

Jak Goldman Sachs udawał Greka przed inwestorami

2010-02-17 10:42
publikacja
2010-02-17 10:42
Według doniesień agencji Bloomberga bank Goldman Sachs, organizując sprzedaż greckich obligacji, przedstawił inwestorom nieprawdziwe informacje o stanie finansów publicznych tego kraju. W ten sposób bankierzy pomagali tuszować podejrzane transakcje rządu Grecji.

Chodzi o kwestię umów swapowych, jakie międzynarodowe (głównie nowojorskie) banki zawarły na początku tysiąclecia z rządem Grecji. Dzięki tym operacjom Grecy ukryli przed Eurostatem i Komisją Europejską część swego zadłużenia, dzięki czemu dopuszczono ich do strefy euro (choć i tak naruszali kryteria z Maastricht).

Czytaj także: Goldman Sachs pomógł Grecji ukryć długi przed UE

Jednakże oszukani zostali nie tylko urzędnicy z Brukseli czy politycy z Berlina i Paryża. Największe straty mogą bowiem ponieść inwestorzy, którzy zdecydowali się kupić greckie obligacje skarbowe, podejmując decyzje w oparciu o nieprawdziwe informacje dotyczące faktycznej wielkości długu publicznego. Kwestia ta nabrała większego znaczenia pod koniec ubiegłego roku, gdy rząd Grecji przyznał, że tegoroczny deficyt budżetowy wyniesie aż 12,7% PKB, a dług publiczny doszedł do poziomu 113% PKB. Tyle tylko, że nadal nie wiadomo, czy te liczby i tak nie są zaniżone.

Dodatkowej pikanterii sprawie nadaje udział w tych operacjach słynnego banku Goldman Sachs. Banku, którego prezes już po wybuchu kryzysu finansowego powiedział, że jego firma wykonuje „robotę Boga”. Banku, który przeżył krach z 2008 roku tylko dlatego, że ówczesny sekretarz skarbu Henry Paulson oraz szef Fed-u Ben Bernanke (były prezes Goldmana) zdecydowali się wyłożyć 150 mld dolarów na ratunek firmie AIG, której Goldman Sachs był głównym wierzycielem. Ten sam Goldman Sachs był też jednym z głównych oferentów emisji greckich obligacji, równocześnie pełniąc funkcję gwaranta emisji. Tyle że bank w przypadku przynajmniej 6 z 10 prospektów emisyjnych nie wspomniał ani słowem o swapach, które w 2002 roku sam zaaranżował dla greckiego rządu. Operacje te de facto zwiększały grecki dług publiczny przynajmniej o miliard dolarów (były to swoiste zobowiązania pozabilansowe, nieujawnione w oficjalnych statystykach).

„Ceny obligacji powinny odzwierciedlać faktyczny stan greckich finansów. Jeśli bank sprzedawał je inwestorom na bazie publicznie dostępnych informacji i był świadomy, że dane te są niepoprawne, to inwestorzy zostali ogłupieni” – powiedział reporterom Bloomberga Bill Blain z londyńskiego funduszu Matrix Corporate Capital.

Swapy te były „w tym czasie legalne” – bronił się w poniedziałek grecki minister finansów. Mimo to Eurostat nakazał rządowi Grecji dostarczenie informacji na temat tych operacji, dając na to czas tylko do końca tygodnia.

Według obliczeń Bloomberga od roku 2002 Goldman Sachs na pośrednictwie w sprzedaży greckich obligacji zarobił 735 milionów euro, biorąc udział w 10 emisjach. Pod koniec stycznia rentowność greckich 10-latek sięgnęła 7,2% i była najwyższa od czasu wstąpienia Grecji do strefy euro i o przeszło 4 pkt. procentowe wyższa od rentowności papierów niemieckich.

Źródło: Bloomberg.com

Źródło:
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~mysliciel
Jak sie cos zlego dzieje w finansach to na 100% pierwsze skrzypce to Goldman Sachs. Mozna odniesc wrazenie ze oni to zatrudniaja cwaniakow kombinatorow i przestepcow - tak tego inaczej i wprost nazwac nie mozna - choc politycy napisaliby pewnie ze zatrudniaja wysokokwalifikowana kadre ktora mijala sie z prawda. Zlikwidowac te instytucje Jak sie cos zlego dzieje w finansach to na 100% pierwsze skrzypce to Goldman Sachs. Mozna odniesc wrazenie ze oni to zatrudniaja cwaniakow kombinatorow i przestepcow - tak tego inaczej i wprost nazwac nie mozna - choc politycy napisaliby pewnie ze zatrudniaja wysokokwalifikowana kadre ktora mijala sie z prawda. Zlikwidowac te instytucje dla dobra swiata finansow
~zs
Grecja zadłużyła się w związku z olimpiadą w 2004 roku. Mnóstwo pieniędzy poszło (oprócz tych na korupcję) na różne dziwne obiekty sportowe, wykorzystane tylko jeden raz. Zbudowano dużo niepotrzebnych dróg, bardzo dużo zbytecznych hoteli. Obowiązywała zasada: zastaw się (m.in. za unijne pieniądze) a postaw się. Trochę to przypomina Grecja zadłużyła się w związku z olimpiadą w 2004 roku. Mnóstwo pieniędzy poszło (oprócz tych na korupcję) na różne dziwne obiekty sportowe, wykorzystane tylko jeden raz. Zbudowano dużo niepotrzebnych dróg, bardzo dużo zbytecznych hoteli. Obowiązywała zasada: zastaw się (m.in. za unijne pieniądze) a postaw się. Trochę to przypomina różne szalone inicjatywy w związku z naszym "sportowym świętem" Euro2012. Długów też będzie dużo ....
~piotr-naiwny leszcz
coraz więcej mi mówi, że dżichad ma swój sens
~udaj greka
skoro oszukiwali to nie dziwie sie szwabom ze nie chca im pomoc
tez bym sie na nich wypial - niech padaja jak muchy to my bedziemy wykupowac ich aktywa za 1/10 ceny a Grecy beda pracowali tak jakby u nas
moze wtedy wezma sie do roboty
~ziutek
myslicie ze unas jest inaczej?
~myślący
zydokomuna w Polsce rzadziła i rzadzi nadal
~polak
Ciekawe jakie przekręnty robi w Plsce?
~ajn
tak troche piszecie ni w pis ni w po
~mądry!!!!
NIE JEST WINNY GOLDI<MORGAN czy Sobiesiak winnych trzeba szukać wsród polityków i prawa w kraju który jest skorumpowany aż do spiku kosci .trzeba sobie zadać pytanie dlaczego goldi czy inny bank nie naciaga obywatela usa .japonca czy brytola dlaczego?????????????? bo tam jest normalne prawo dla ludzi i nie ma złodzieskich sądów NIE JEST WINNY GOLDI<MORGAN czy Sobiesiak winnych trzeba szukać wsród polityków i prawa w kraju który jest skorumpowany aż do spiku kosci .trzeba sobie zadać pytanie dlaczego goldi czy inny bank nie naciaga obywatela usa .japonca czy brytola dlaczego?????????????? bo tam jest normalne prawo dla ludzi i nie ma złodzieskich sądów jak w polsce ukrainie i innych dzikich krajach MATOŁKI DZIENIKARZE PISZCIE PRAWDE A NIE OBWINIAJCIE LUDZI KTORZY PROBUJĄ ZAROBIĆ NA FRAJERACH!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Antoni Pieniądz
http://bankiers.frix.pl/

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki