Jacek Protasiewicz nie wystartuje w wyborach do PE

Przewodniczący dolnośląskiej PO Jacek Protasiewicz nie wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Polityk poinformował o tym w sobotę przed zarządem regionu partii. Decyzja ma związek z incydentem z udziałem Protasiewicza na lotnisku we Frankfurcie.

Jak powiedział dziennikarzom Protasiewicz, decyzję podjął po konsultacjach z prawnikami Parlamentu Europejskiego. "Poinformowali mnie oni, iż procedura wyjaśniania incydentu potrwa dłużej niż czas, jaki mamy na ustalenie list wyborczych" - zaznaczył wiceszef europarlamentu.

Dodał, iż chce, żeby "Polacy mieli przeświadczenie, że nie będzie się chronił za immunitetem". "Mnie immunitet nie jest do niczego potrzebny. Będę walczył do końca o swoje dobre imię i udowodnię, że to niemieccy urzędnicy przekroczyli swoje uprawnienia" - mówił.

Podkreślił, że to jest jego autonomiczna decyzja. "Podjąłem ją wczoraj w Dublinie, po ponownej konsultacji z prawnikami Parlamentu Europejskiego" - zaznaczył.

Pod koniec lutego niemiecki dziennik "Bild" podał, że będący pod wpływem alkoholu Protasiewicz wywołał skandal na lotnisku, kłócąc się z celnikami i krzycząc "Heil Hitler". Protasiewicz tłumaczył, że "zagotował się", gdy niemiecki celnik powiedział do niego "raus". "Powiedziałem, że +raus+ w kraju, w którym mieszkam, kojarzy się z takimi słowami jak +Heil Hitler+ czy +Haende hoch+" - mówił. Frankfurcka policja złożyła zawiadomienie do prokuratury o znieważeniu przez Protasiewicza funkcjonariuszy służb celnych. Rzecznik frankfurckiej policji Andre Sturmeit mówił PAP, że polski polityk zachowywał się na lotnisku "nieodpowiednio". Rzecznik powiedział, że sprawa zostanie prawdopodobnie umorzona ze względu na stanowisko zajmowane przez Protasiewicza.

28 lutego Protasiewicz poinformował, że rezygnuje z szefowania kampanii wyborczej PO do europarlamentu oraz funkcji szefa klubu PO-PSL w PE. Polityk przeprosił też wówczas za swoje - jak przyznał - niewłaściwe zachowanie na lotnisku we Frankfurcie.

Grzegorz Schetyna (PO), rywal Protasiewicza w zeszłorocznych wyborach na szefa dolnośląskich struktur partii, w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że wiceszef europarlamentu podjął "jedyną z możliwych decyzji". "Trzeba uszanować tę decyzję. W tej sytuacji jest ona dobra dla PO" - ocenił. Dodał też, iż nie wyobraża sobie, żeby Protasiewicz mógł po takim zdarzeniu prowadzić kampanię wyborczą i kandydować.

"To tworzyłoby fatalną sytuację dla list PO, bo cała kampania obracałaby się wokół incydentu we Frankfurcie" - mówił Schetyna.

W sobotę zebrał się zarząd regionu dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej. Działacze ustalili wstępną listę dziesięciu kandydatów w wyborach do europarlamentu. Znaleźli się na niej m.in. wiceminister administracji i cyfryzacji Stanisław Huskowski, posłanka Aldona Młyńczak, europoseł Piotr Borys, przewodnicząca sejmiku dolnośląskiego Barbara Zdrojewska, członek zarządu województwa dolnośląskiego Jerzy Tutaj czy były dyrektor Elektrowni Turów Roman Walkowiak. Lista ma być zaakceptowana w przyszłą sobotę przez radę regionu. Do listy tych nazwisk dojdą jeszcze kandydaci z województwa opolskiego. Dotychczas tamtejsza PO rekomendowała do startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego europosłankę z regionu Danutę Jazłowiecką.

Wiceprzewodniczący dolnośląskiej PO Stanisław Huskowski w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że nie jest to jego lista marzeń. Chciałbym na tej liście widzieć Jacka Protasiewicza albo innego polityka znanego w całej Polsce, jak Protasiewicz - mówił.

Jego zdaniem Protasiewicz podjął słuszną decyzję o wycofaniu się z wyborów do PE. Potrafił wziąć na siebie odpowiedzialność za to, co się wydarzyło - powiedział.

Rada Krajowa PO regionalne listy do Parlamentu Europejskiego zatwierdzi 22 marca.

Frankfurcka policja złożyła zawiadomienie do prokuratury o znieważeniu przez Protasiewicza funkcjonariuszy służb celnych. Rzecznik frankfurckiej policji Andre Sturmeit mówił PAP, że polski polityk zachowywał się na lotnisku "nieodpowiednio". Rzecznik powiedział, że sprawa zostanie prawdopodobnie umorzona ze względu na stanowisko zajmowane przez Protasiewicza. (PAP)

pdo/ kat/ mag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~viktor

Panie Protasiewicz konsultowal sie Pan z Prawnikami Uni a ze Prawnicy wiedza co sie w Frakfurcie stalo powiedzieli ze ma Pan isc RAUS jako Europosel i zeby juz nie kandydowac do Europarlamentu bo bedzie drugi skandal beda dwie kary 2.5 roku bez zawieszenia za te slowa co pana Polska Dusza poniosla i kara pieniezna za obrazanie Celnikow i Policjantow to bedzie za Dusze z Kresow

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Szalom

Donaldu da mu prezesurę w KGHM ?

! Odpowiedz
0 0 ~as

Co było to było, ale warto zauważyć, że w Polsce natychmiast ukarano by funkcjonariuszy celnych. Bez żadnych wyjaśnień.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

GPW: największe wzrosty i spadki

PHARMENA 14,9000 40,6%
COALENERG 0,2000 26,6%
GROCLIN 1,1000 25,9%
NOVATURAS 9,0000 -25,0%
INTERBUD 0,4000 -11,1%
MABION 21,4000 -10,8%
Akcje: 193 wzrosło, 114 spadło, 56 bez zmian.
Wolumen: 39 180 388 akcji, obrót: 655 247 256 zł
Aktualizacja: 2020-04-09 13:00:53