REKLAMA

JSW przedłuża gwarancje pracownicze o 10 lat

2021-03-30 14:18
publikacja
2021-03-30 14:18
fot. Dawid Lach / JSW

Napierające związki zawodowe otrzymały to co chciały - Jastrzębska Spółka Węglowa zgodziła się na 10-letnie gwarancje dotyczące miejsc pracy. Uchwałę poprzedziły ataki ze strony związkowców na nowy zarząd spółki.

- Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął uchwałę o przedłużeniu okresu obowiązywania porozumienia zbiorowego dotyczącego gwarancji zatrudniania dla pracowników. Na mocy uchwały gwarancje pracownicze będą przedłużone o okres kolejnych 10 lat - podała spółka w komunikacie.

Zarząd ocenia, że zawarcie nowego porozumienia z organizacjami związkowymi nie będzie wywierać skutków finansowych dla spółki, gdyż zarząd nie rozważał jakichkolwiek zmian lub redukcji w zatrudnianiu.

Mając na uwadze dodatkowo trudności z pozyskaniem wysoko wykwalifikowanych pracowników zawarcie porozumienia powinno mieć pozytywny wpływ na stabilizację zatrudnienia w JSW. Ewentualne oszczędności, związane z sytuacją finansową spółki będą poszukiwane przez zarząd spółki w obszarach nie dotyczących sfery zatrudniania - napisano w komunikacie.

Dodano, że umowa społeczna obejmująca decyzję o przedłużeniu gwarancji pracowniczych zostanie przedstawiona reprezentatywnym organizacjom Związków Zawodowych działających w JSW

Gwarancyjny gorset

Dość spokojny ton komunikatu nie oddaje jednak emocji, które poprzedziły wspomnianą decyzję. Od 1 marca na czele JSW stoi Barbara Piontek. Zastąpiła odwołanego w styczniu Włodzimierza Hereźniaka. Dodatkowo 29 marca miejsce w zarządzie stracili Artur Dyczko (odpowiedzialny za sprawy techniczne i operacyjne) oraz Radosław Załoziński (odpowiedzialny za sprawy ekonomiczne). Roszadom na górze towarzyszyło wrzenie "na dole".

Jednym z najbardziej palących postulatów dla związków były wspomniane gwarancje. Poprzednie kadra otrzymała przy okazji debiutu spółki na GPW w 2011 roku. W tym roku zatem miały one wygasnąć. Gwarancje zmniejszają elastyczność i utrudniają zarządzanie firmą. Ponadto ich zapisy mówią, że warunki pracy i płacy pozostają niezmienne, a wysokość wynagrodzeń ustanawiana w spółce będzie kształtować się na dotychczasowych zasadach. Taki gorset w perspektywie dyskusji o restrukturyzacji branży jest dość niewygodny, stąd mocne obawy związków o przyszłość gwarancji.

Związkowcy nie polubili nowej prezes

Piontek w liście do załogi przekonywała, że gwarancje zostaną przedłużone, zapowiadała także, że planuje program oszczędności, jednak nie pociągnie on za sobą zwolnień. Związki postanowiły jednak mocno zaakcentować swoje stanowisko. Nie obyło się także bez podważania kompetencji nowej prezes jastrzębskiej spółki.

- Obawiamy się, iż taki "kapitan" nie będzie w stanie przeprowadzić naszej firmy przez trudny okres - napisali w oświadczeniu związkowcy Solidarności. - Pani prezes musi zadbać o koordynację prac wszystkich kopalń, biur i spółek córek, musi wreszcie znaleźć czas i chęć na spotkanie się z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi, by w ramach dialogu ustalić kwestie płac i gwarancje zatrudnienia. Na razie kapitan boi się wejść na mostek i wziąć ster w swoje ręce - dodawali.

Najbardziej dobitnym dowodem, że zawiązki nie żartują miał być powołany 28 marca komitet strajkowo-protestacyjny. Głównym celem było uzyskanie wspomnianych gwarancji. Zarząd ripostował, że to działanie na szkodę sprawie. - Wprowadzane zmiany i oszczędności są konieczne. Jednak dziś wypłaty i miejsca pracy są bezpieczne. Zarząd jest też gotów dołożyć wszelkich starań, aby zagwarantować załodze bezpieczeństwo pracy i płacy na kolejne lata. Protesty wobec tych deklaracji JSW odbiera jako działanie przeciwko przedłużeniu gwarancji - poinformowano w oświadczeniu.

Fatalny rok dla JSW

Ostatecznie zarząd zatwierdził nowe gwarancje. Ugasiło to pożar wewnętrzny, zmniejszyło jednak wachlarz opcji dostępnych przy zarządzaniu JSW. I choć górnictwo węgla koksowego jest w lepszej sytuacji niż węgla kamiennego, to jednak sytuacja JSW daleka jest od dobrej. 

kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Przychody grupy w 2020 roku spadły o blisko 20 proc., do 7 mld zł, EBITDA (z pominięciem zdarzeń jednorazowych) wyniosła minus 218 mln zł, wobec plus 1,9 mld zł w 2019 r., a strata netto sięgnęła 1,5 mld zł wobec 0,65 mld zł zysku netto rok wcześniej. Oczywiście koronawirus i przestoje w kopalniach mocno krzyżowały plany, dość szybko rozdysponowano jednak fundusz stabilizacyjny, a spółka sięgnęła także po pomoc państwową.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
pozhoga
Też bym chciał pewność roboty na 10 lat. Albo interwencyjny skup akcji na GPW.
jes
Ile czasu jeszcze górnicy będą dymać całe społeczeństwo?
Pupilki komuny a teraz pupilki drugiej komuny - PiS'u
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
stachsgh
Kiedy związkowcy chcą rządzić to dobrze tu nie będzie. Czasem trzeba podjąć bardziej radykalne kkroki żeby w perspektywie długofalowej wyszło dobrze. Ale związkowiec chce dla siebie tylko dobrze.
Udało im się ugrać, a czy w tym też daliby radę?
https://www.youtube.com/watch?v=GKSmsvWXuKA
peluquero
nie jest łatwo być w klasie średniej, wykończyć Cie chcą rząd, związki zawodowe i korporacje...
wrecker
Ostatnie ostre ruchy w kierunku górników były chyba 20 lat temu za czasow SLD i wtedy były kilkudziesieciotysieczne zwolnienia. Od tego czasu PiS i PO nawzajem ich rozpieszczają a reszta kraju ma zasuwać. Dla lekarzy rezydentów nie ma, dla pielęgniarek nie ma, dla nauczycieli nie ma a dla górników jest. W chorym kraju żyjemy Ostatnie ostre ruchy w kierunku górników były chyba 20 lat temu za czasow SLD i wtedy były kilkudziesieciotysieczne zwolnienia. Od tego czasu PiS i PO nawzajem ich rozpieszczają a reszta kraju ma zasuwać. Dla lekarzy rezydentów nie ma, dla pielęgniarek nie ma, dla nauczycieli nie ma a dla górników jest. W chorym kraju żyjemy i w chorym wyciągniemy nogi
jkl777
Co za bzdury! AWS jako jedyne od upadku komunizmu mialo sensowny plan reform tego panstwa. Od restrukturyzacji gornictwa po reforme terytorialna. SLD i ich koledzy komunisci z PiS to najgorszy kataklizm jaki spadl na te ziemie po II wojnie swiatowej. Karuzela Dudowa.
blesso
Czy to w KWK Zofiówka (JSW) Duda Andrzej rozdawał bułki z wyborczą kiełbasą górnikom przed zjazdem w lipcu 2020 roku ?
To ten sam Duda, który twierdził, że węgla mamy na 200lat i nie pozwoli na zamykanie kopalń?
To ten sam Duda , którego związki w JSW poparły w wyborach ?

kola54
Przeżarli w ciagu roku 1,8 mld zł , dostali kolejny 1mld zł i tak go przeżrą , dostali gwarancje na 10 lat , żadna grupa zawodowa nie dostał gwarancji zatrudnienia na 20 lat , mam nadziej że JSW dobije do 1zł na GPW , bo tyle jest warta.
slawekqs
Nic się niemartw dokopią się do jądra ziemi na GPW piękna sprawa ulotna jak ta kasa z kursu akcji sam nie wiem raczej mierne szanse podobno z trzy koplanie starczy ale to podobno

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki