REKLAMA

Rada nadzorcza JSW odwołała dwóch wiceprezesów

2021-03-29 14:51
publikacja
2021-03-29 14:51
Bankier.pl

Dwaj wiceprezesi Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wiceprezes ds. technicznych Artur Dyczko oraz wiceprezes ds. ekonomicznych Radosław Załoziński, zostali w poniedziałek odwołani ze stanowisk – podała spółka w komunikacie.

Jak wynika z raportu bieżącego spółki, rada nadzorcza wraz z odwołaniem obu wiceprezesów powierzyła obecnej prezes spółki Barbarze Piontek pełnienie ponadto obowiązków wiceprezesa ds. ekonomicznych oraz wiceprezesa ds. handlu – do czasu obsadzenia tych stanowisk.

Ponadto rada nadzorcza powierzyła wiceprezesowi JSW ds. rozwoju Tomaszowi Dudzie pełnienie ponadto obowiązków wiceprezesa ds. technicznych i operacyjnych – do czasu obsadzenia tego stanowiska.

Przed tygodniem, 23 marca, prezes JSW Barbara Piontek zasiadająca na tym stanowisku od 1 marca br. zapowiedziała w liście do pracowników wdrożenie w spółce programu oszczędnościowego, bez redukcji miejsc pracy i wynagrodzeń pracowników, a także podjęcie starań zmierzających do przedłużenia gwarancji zatrudnienia w JSW.

W tym roku wygasają 10-letnie gwarancje zatrudnienia udzielone załodze JSW w roku debiutu giełdowego spółki. Równolegle trwają negocjacje umowy społecznej, określającej szczegóły transformacji górnictwa – jednym ze związkowych postulatów są właśnie gwarancje zatrudnienia. Wobec sprzeciwu strony rządowej, by miały one charakter ustawowy, gwarancje mają znaleźć się w porozumieniach zawartych w spółkach węglowych.

Przed dwoma tygodniami JSW opublikowała wyniki finansowe za ub. rok. Jej przychody zmalały o 19,4 proc. - z prawie 8,7 mld zł w roku 2019 do niespełna 7 mld zł w roku ubiegłym. Strata zbliżyła się do 1 mld 537,4 mln zł (wobec blisko 650 mln zł zysku netto rok wcześniej), a ujemna wartość wskaźnika EBITDA wyniosła 638,4 mln zł.

Produkcja węgla była ponad 1,1 mln ton mniejsza od pierwotnego planu. Nakłady na inwestycje zmniejszyły się rok do roku z blisko 2,4 mld zł do niespełna 1,9 mld zł.

Przychody JSW ze sprzedaży węgla spadły rok do roku o ponad jedną czwartą (przeszło 1,2 mld zł), a przychody ze sprzedaży koksu o 13,1 proc. (426,4 mln zł). Średnie ceny węgla koksowego spadły o 31,2 proc. (198,08 zł na tonie), węgla energetycznego o 9,6 proc. (26,43 zł na tonie), a ceny koksu o 30,1 proc. (335,13 zł na tonie).

Przychody ze sprzedaży produktów węglopochodnych były mniejsze o ponad 25 proc. (71,6 mln zł). Średnia cena węgla koksowego z JSW wyniosła w ub. roku 436,76 zł za tonę, a średnia cena koksu 777,75 zł za tonę.

autor: Mateusz Babak

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
mikroprzedsiebiorca
Przychodzi nowa Prezes, która ma ratować firmę przynoszącą straty, która przejadła oszczędności i pieniądze podatników z tarcz (1,1mld zł). Pierwsze o co walczą związki zawodowe to o zagwarantowanie przywilejów i stołków...Firma powinna najpierw zacząć zarabiać , a nie gwarantować pracę bez względu na okoliczności.Przychodzi nowa Prezes, która ma ratować firmę przynoszącą straty, która przejadła oszczędności i pieniądze podatników z tarcz (1,1mld zł). Pierwsze o co walczą związki zawodowe to o zagwarantowanie przywilejów i stołków...Firma powinna najpierw zacząć zarabiać , a nie gwarantować pracę bez względu na okoliczności. Wątpię żeby nowa prezes dała sobie rady ze starymi układami...
vonmisses
Uuu. Kilofy w dłoń i na stolicę :) Niech się naczelnik wozi ze swoim elektoratem w potrzebie teraz...
grzecz
Nie da się uzyskać oszczędności w górnictwie nie usuwając pseudomafijnego konglomeratu "związków zawodowych". To związki, a raczej ich firmy córki i inne pociotki ciągną przemysł górniczy na dno. Nie zwykli górnicy. Dopóki tego nie zrozumiemy kolejne roszady w zarządzie będą tylko po to, aby następna Nie da się uzyskać oszczędności w górnictwie nie usuwając pseudomafijnego konglomeratu "związków zawodowych". To związki, a raczej ich firmy córki i inne pociotki ciągną przemysł górniczy na dno. Nie zwykli górnicy. Dopóki tego nie zrozumiemy kolejne roszady w zarządzie będą tylko po to, aby następna zmiana nachapała się jeszcze więcej....
My zamkniemy górnictwo, a na miejsce naszych kopalni otworzą się Niemieckie i Czeskie. I im będzie się kopanie węgla jakimś cudem opłacać.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki