JSW myśli o przejęciach. Kupi kopalnię od Australijczyków?

Kontrolowana przez Skarb Państwa spółka chciałaby zwiększyć wydobycie węgla. Przejęcie projektu od Australijczyków może jej w tym pomóc - donosi dzisiejsza "Rzeczpospolita", nawiązując do plotek o możliwym przejęciu przez Jastrzębską Spółkę Węglową projektu "Dębieńsko".

Projekt "Dębieńsko"
Projekt "Dębieńsko" (NWR Karbonia)

Wprawdzie nowa strategia JSW zostanie opublikowana najprawdopodobniej dopiero w czerwcu, niektóre karty zostały już jednak częściowo odsłonięte. M.in. te dotyczące produkcji. Zasiadający za sterami jastrzębskiej spółki Daniel Ozon deklarował np. że JSW, mimo przekazania do SRK wydobywającej ok. 2 mln ton węgla kopalni "Krupiński", będzie chciała utrzymać roczną produkcję na poziomie 16–16,5 mln ton. Wypowiedź dla dzisiejszej "Rz" sugeruje jednak, że apetyty mogą być większe. – Szukamy sposobu, by zwiększyć wydobycie. Nie jest to jednak łatwe, bo kopalnie mają ograniczone możliwości. Dlatego myślimy o akwizycji - powiedział Ozon.

Tak postawiony problem oczywiście rozbudził falę spekulacji - co mogłaby kupić Jastrzębska Spółka Węglowa. Faworyt wydaje się jeden - należący do Australijczyków z Prairie Mining projekt "Dębieńsko". Po pierwsze graniczy on z projektami Jastrzębian. Po drugie Ozon wskazywał, że aktywa, którymi mogłaby się zainteresować JSW znajdują się w Polsce, a "Dębieńsko" to obecnie jedyny projekt w naszym kraju, który gwarantuje duże złoża węgla koksującego - a przecież na nim koncentruje się JSW.

"Dębieńsko" pasuje do profilu JSW

W styczniu Prairie otrzymało potwierdzenie wysokiej jakości węgla w "Dębińsku". Spełnia on międzynarodowe standardy dla węgla koksującego typu 35. Węgiel Mid-vol HCC znajduje się w pokładach leżących na głębokości 850-1000 m, a węgiel Low-vol HCC w pokładach na głębokości od 1000 do 1300 m, czyli na głębokościach zbliżonych do tych, na jakich analogiczny węgiel zalega w sąsiednich kopalniach należących do JSW.

Ozon dopytany przez "Rz" o zainteresowanie "Dębińskiem" nie potwierdził, ani nie zaprzeczył. Słuszność wyboru takiej drogi potwierdził jednak Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ. - To byłby właściwy kierunek rozwoju dla JSW. Pytanie tylko, czy Australijczycy będą skłonni sprzedać projekt, a jeśli tak, to za jaką cenę - stwierdził.

Prairie póki co deklaruje, że kopalnie chce wybudować i wszelakie spekulacje o sprzedaży ucina w zarodku. Budowa - jej koszt wycenia sie na 0,5 mld dolarów - ma ruszyć w 2019 roku, a wydobycie cztery lata później. Roczna produkcja węgla koksującego szacowana jest na 2,6 mln ton netto przy kosztach operacyjnych 47 dolarów za tonę.

Walka z Bogdanką w tle

W biznesie wszystko jest jednak kwestią ceny i twarda postawa Prairie może być tylko grą na podbicie stawki. Tym bardziej, że głównym projektem spółki w zamyśle miała być kopalnia "Jan Karski" zlokalizowana na Lubelszczyźnie. "Dębieńsko" trafiło się Australijczykom okazyjnie, gdy wyprzedawali ją będący w finansowych tarapatach Czesi. To mogła być okazja także dla JSW, wówczas jednak i sama jastrzębska spółka walczyła o przetrwanie i szukała raczej wsparcia u innych państwowych spółek niż okazji do zakupów.

W grę może wchodzić także inny scenariusz - próba wykupienia całego polskiego biznesu Australijczyków. "Dębieńsko" zgarnęłaby JSW, tymczasem "Jan Karski" trafiłby do Bogdanki. Ta ostatnia stoczyła bowiem z Australijczykami ciężkie boje o lubelskie złoże i do tej pory nie może pogodzić się z porażką. Wcześniej spekulowano nawet, że to Bogdanka może wykupić Prairie. Znając determinację rządu w temacie repolonizacji wcale nie można tego wariantu wykluczać. Tym bardziej, że obecna wycenia Prairie na warszawskiej giełdzie to niecałe 240 mln zł. 

Adam Torchała

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 30 ~Osa

Gdzie tu logika?? Pytam się gdzie??? Krupiński gdzie są jedne z największych złoż w.koksujacego uwalili, załogę się zwalnia. A teraz chcą przejąć coś co innym nie opłaca się wydobywac, bo chyba Australijczycy nie są głupi?? O co chodzi?? CZY ktoś celowo chce zniszczyć JSW?

! Odpowiedz
9 15 ~sa

Donald Tusk i PO

! Odpowiedz
19 9 ~noe odpowiada ~sa

To przekazanie było za Beaty straSzydło

! Odpowiedz
10 15 ~hehe

Przecież o to chodziło koledze Kaczyńskiego prezesującego tej spółce od początku. Chyba nie myślisz, że chodziło o wydobycie i budowę kopalni od podstaw. Nikt nie jest na tyle głupi, ale państwo PISowskie znowu zmarnotrawi nie swoją kasę i wykupi koncesje od kombinatorów za kilkukrotność ich wartości. Biznesy robione przez PIS są już sławne np. Gliński i jego hrabiowskie geszefty z kolekcją muzealną, której państwo hrabiowstwo i tak nie mogło ruszyć z muzeum.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 9 ~ada odpowiada ~noe

A dekarbonizacja Śląska ... za PO i PSL, a jeśli nie wiesz co to słowo oznacza, to odsyłam do słownika wyrazów obcych.

! Odpowiedz
11 8 master6 odpowiada ~hehe

Co ty pleciesz? PiS rządzi bardzo dobrze.Jakie znowu? Jakie geszefty? Geszefty pokaże niedługo Komisja Weryfikacyjna, setki milionów i więcej.

! Odpowiedz
3 17 ~eeee odpowiada master6

Jeśli ta spółka dostanie te koncesje (wiedząc, że rozpoznawcze dostała w bardzo podejrzany i niejednoznaczny sposób) od państwa, to wiedząc że ma związki personalne poprzez byłego bliskiego współpracownika z Kaczyńskim, oczywiste będzie domniemanie że jest geszeft z PIS w tle. I tyle. Geszefty PO do rozliczenia, a jak będą geszefty PIS, to również do rozliczenia tą samą miarą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~pantofelek odpowiada ~eeee

Insynuacje nic więcej jaki współpracownik linki POproszę .

! Odpowiedz
1 1 ~TajemnicaPoliszynela odpowiada ~pantofelek

Nie ośmieszaj się. Kluczny jest kluczem.

! Odpowiedz
1 33 ~Kwinto

Chłopaki,zróbcie po cichutko tunel od spodu.Zanim tamci się dokopią,to będzie już po ich węglu.

! Odpowiedz
JSW -0,30% 99,50
2017-10-18 17:03:39
WIG -0,59% 64 474,44
2017-10-18 17:15:00
WIG20 -0,48% 2 502,34
2017-10-18 17:15:00
WIG30 -0,56% 2 869,10
2017-10-18 17:15:00
MWIG40 -0,85% 4 846,80
2017-10-18 17:15:00
DAX 0,37% 13 043,03
2017-10-18 17:36:00
NASDAQ 0,17% 6 635,09
2017-10-18 20:15:00
SP500 0,18% 2 563,88
2017-10-18 20:15:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl