JPMorgan: W 2019 r. dolar będzie silny

Podwyżki stóp Fedu będą w przyszłym roku wspierać dolara, jednak hossa na giełdzie nowojorskiej może dobiec końca, zapowiada James Sullivan z banku JPMorgan Chase.

(fot. Pascal Lauener / Reuters)

Obliczany przez agencję Bloomberg indeks dolara umocnił się od początku roku o 4,1 proc. i utrzymuje się tuż pod półtorarocznym szczytem sprzed tygodnia. Zdaniem Jamesa Sullivana, szefa analiz rynków akcji na Azję w JPMorganie, siła amerykańskiej waluty nieprędko przeminie. Wszystko dlatego, że notowania walut są pochodną różnic w tempie wzrostu gospodarczego oraz stóp procentowych.

- Fed podwyższy stopy w grudniu, a w przyszłym roku będzie kontynuował zaostrzanie polityki, więc do końca 2019 r. stopy będą wspierały dolara – zapowiada specjalista, który w czwartek był gościem telewizji Bloomberg.

Późniejsze perspektywy nie są już takie pewne, bo historycznie zachowanie dolara po ostatniej podwyżce stóp Fedu było różne, a decydowało o tym to, czy w otoczeniu rynkowym dominowała skłonność czy awersja do ryzyka. Ponieważ zgodnie z modelami JPMorgana w ciągu 2 lat istnieje ponad 60-procentowe prawdopodobieństwo wpadnięcia gospodarki USA w recesję, dominować powinna awersja do ryzyka, a to oznaczałoby kontynuację siły dolara również po 2019 r., ocenia James Sullivan. Zdaniem specjalisty zapoczątkowane odbiciem z półrocznego dołka zwyżki indeksu giełdy nowojorskiej S&P500 ciężko uznać za niespodziewane i powinny one utrzymać się do końca roku.

- Po pierwsze ekspozycja funduszy hedgingowych na amerykańskie akcje odnotowała w oczekiwaniu na wybory jedne z najsilniejszych zniżek w historii, co oznacza, że przed wyborami prawie nikt nie chciał ponosić ryzyka związanego z rynkiem amerykańskim. Po drugie, po korekcie wyceny w USA są zbliżone do pułapów z początku cyklu. Po trzecie, 77 proc. spółek bije oczekiwania co do zysków – argumentuje James Sullivan.

Jednak według niego pod znakiem zapytania stoi utrzymanie się hossy w 2019 r. Choć gospodarka amerykańska jest rozpędzona, to przy obecnym deficycie budżetowym znaczące inwestycje infrastrukturalne oraz obniżki podatków są mało prawdopodobne, a to może oznaczać, że paliwo do zwyżek wyczerpie się, ostrzega specjalista.

MWIE, Bloomberg

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 kolumb1234

Dolar to najlepszy produkt eksportowy USA bo w razie w każdy będzie chciał mieć w garści nie ruble yuany czy zlote ale dolary lub złoto

! Odpowiedz
8 15 sel

Jak tak naganiają na dolara a obkupili się w setki milionów uncji srebra to pewnie zdewaluują dolara do złota i srebra tak minimum z 200-300%

! Odpowiedz
5 7 talmud

sprobuj lewitacji - jak to nie pomaga to moze czopki.....zawsze mozesz wyleciec w kosmos albo zakopac sie w piasku !!

! Odpowiedz
11 28 open_mind

Za każdym razem jak płacę gotówką to ogarnia mnie taka refleksja że jestem jak duże dziecko bawiące się w sklepik. Ja płacę zadrukowanym papierkiem którym mi zapłacono za moją realną pracę z obrazkiem nieżyjącej osoby i nie mającej żadnej fizycznej wartości stojącej za nim, a drukowanym w dowolnej ilości w wyniku przestępstwa bankowego przy-zwalanym oficjalnie przez rządy świata i jednak to działa chociaż coraz mniej mogę za niego kupić – Czy ja śnie? Czy ja jeszcze żyję, jeśli tak to na jakim świecie i w jakim systemie?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 25 silvio_gesell

Przecież my jesteśmy dużymi dziećmi z zadrukowanym papierkami bawiącymi się w sklepik. Wolisz się bawić w wojnę o złoto?

! Odpowiedz
0 4 pull_up_terrain_ahead odpowiada silvio_gesell

Ta riposta udała Ci się.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,01% 3,8836
2019-11-22 08:09:00
EUR/PLN 0,06% 4,2988
2019-11-22 08:09:00
EUR/USD 0,06% 1,1069
2019-11-22 08:09:00
CHF/PLN -0,02% 3,9103
2019-11-22 08:09:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil