JPMorgan AM: Bank Anglii stoi przed dylematem nie do rozwiązania

Okoliczności wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mogą postawić Bank Anglii w bardzo trudnej sytuacji, ostrzega Bob Michele z towarzystwa JPMorgan AM.

Szef Banku Anglii Mark Carney
Szef Banku Anglii Mark Carney (fot. Matt Dunham / Reuters)

Według Michela Barniera, szefa unijnych negocjatorów ws. brexitu, aby z zawarciem umowy regulującej przyszłe stosunki Wielkiej Brytanii i UE zdążyć przed marcem 2019 r., do porozumienia musi dojść najpóźniej na początku listopada. Mimo to szereg kwestii pozostaje spornych, a to oznacza wzrost ryzyka brexitu bez zawarcia jakiejkolwiek umowy. Jeśli do tego dojdzie, brytyjskiej gospodarce będzie groziło spowolnienie przy jednoczesnym wzroście inflacji.

- Jeśli w reakcji na twardy brexit funt osłabnie, to Mark Carney w oczywisty sposób będzie musiał podnieść stopy procentowe, a to zaszkodzi rynkowi nieruchomości i pozostałym częściom gospodarki. Ale co innego będzie mógł zrobić? – pyta w rozmowie z telewizją Bloomberg Bob Michele, szef działu obligacji na świat w towarzystwie JPMorgan Asset Management.

Według niego w negocjacjach brexitowych UE znajduje się w komfortowej sytuacji, a to umożliwia jej przyjęcie twardego stanowiska wobec Wielkiej Brytanii. Bruksela koncentruje się na negocjacjach porozumienia handlowego z Waszyngtonem. Jeśli to się uda, a jednocześnie do wojny handlowej dojdzie na linii Chiny-USA, będzie mogła próbować wynegocjować nową umowę także z Państwem Środka.

- Wielu inwestorów, do których i my się zaliczamy, przestało uważać brexit za zagrożenie dla gospodarek z kontynentu. UE ma przed sobą wiele możliwości – zauważa Bob Michele.

MWIE, Blooomberg

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 10 silvio_gesell

„Jeśli w reakcji na twardy brexit funt osłabnie, to Mark Carney w oczywisty sposób będzie musiał podnieść stopy procentowe”

To wcale nie jest oczywiste, bo stopy nie służą do regulowania kursu wymiany. Co więcej, wysokie stopy osłabiają walutę w długim terminie, na zasadzie tzw. Uncovered Interest rate Parity. Gdyby nie UIP można byłoby zarabiać na wysokich stopach bez ryzyka, zatem waluta w wyniku podwyżki stóp musi się osłabić, aby taki arbitraż bez ryzyka nie był możliwy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 22 open_mind

Już raz im Soros pomógł rozwiązać: Atak George’a Sorosa na Bank Anglii to prawdopodobnie najbardziej znany i z całą pewnością najbardziej widowiskowy atak spekulacyjny w historii rynków finansowych. W skali globalnej oczywiście. Wydarzenie to miało miejsce w tak zwaną czarną środę, 16 września 1992 roku w Wielkiej Brytanii i doprowadziło do konieczności wycofania funta szterlinga z mechanizmu ERM

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 35 silvio_gesell

Czyli to Soros powinien zapłacić za brexit, prosta i skuteczna kara na trzy pokolenia do przodu.

! Odpowiedz
1 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 20 open_mind odpowiada (usunięty)

Wykasuje bo media są w ich rękach !

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT
USD/PLN -0,18% 3,8003
2019-04-19 23:00:00
EUR/PLN -0,08% 4,2730
2019-04-19 23:01:00
EUR/USD 0,12% 1,1244
2019-04-19 23:00:00
CHF/PLN -0,16% 3,7438
2019-04-19 23:01:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil