REKLAMA

OPINIAJLL: W '23 możliwe spowolnienie w budownictwie mieszkaniowym

2022-11-23 14:06
publikacja
2022-11-23 14:06

W ocenie ekspertów firmy doradczej JLL, dane GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego wskazują na kontynuację obserwowanej zmiany trendu. Jeśli liczba rozpoczynanych inwestycji deweloperskich utrzyma się na obecnym poziomie, w 2023 r. można spodziewać się jeszcze większego spowolnienia, a łączna liczba rozpoczynanych budów spadnie w kolejnym roku wyraźnie poniżej 90 tys. mieszkań.

JLL: W '23 możliwe spowolnienie w budownictwie mieszkaniowym
JLL: W '23 możliwe spowolnienie w budownictwie mieszkaniowym
/ Shutterstock

GUS podał, że liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w październiku spadła o 39,8 proc. rdr, a mdm spadła o 14,5 proc. Narastająco, po dziesięciu miesiącach 2022 r., spadek wyniósł 25,3 proc. rdr. Liczba mieszkań, które oddano do użytkowania przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem w okresie styczeń-październik 2022 r. wyniosła ok. 113 tys.

"Opublikowane wyniki dotyczące budownictwa mieszkaniowego nie są zaskoczeniem lecz kontynuacją obserwowanej zmiany trendu. Można spodziewać się, że w tym roku zarówno wśród deweloperów, jak i (łącznie) we wszystkich kategoriach budownictwa zostanie oddanych mniej więcej tyle samo mieszkań co w roku poprzednim (dla przypomnienia w 2021 r. deweloperzy oddali 142 tys. jednostek)" - oceniła w komentarzu Aleksandra Gawrońska, dyrektor Działu Badań Rynku Mieszkaniowego, JLL.

"W przypadku dużych miast tegoroczne wyniki będą rezultatem inwestycji rozpoczętych w 2020 r., a w przypadku mniejszych rynków, także tych rozpoczętych w pierwszej połowie 2021 r., kiedy małe miasta osiągały w tym zakresie rekordowe wyniki" - dodała.

Kluczowe znaczenie - w ocenie JLL - ma jednak informacja o rozpoczynanych budowach.

"Najprawdopodobniej w skali całego 2022 roku ta liczba nie przekroczy 120 tys. mieszkań, jeśli chodzi o inwestycje deweloperskie. Po raz kolejny miesięczny wynik jest na niskim poziomie, a średnia z ostatnich trzech miesięcy wynosi nieco ponad 7 tys. jednostek. Jeśli zatem liczba rozpoczynanych inwestycji utrzyma się na tym poziomie, to w 2023 r. możemy spodziewać się jeszcze większego spowolnienia, a łączna liczba rozpoczynanych budów spadnie w kolejnym roku wyraźnie poniżej 90 tys. mieszkań" - oceniła Gawrońska.

Jak wskazała, październik to również kolejny miesiąc, w którym deweloperzy powiększyli zapas mieszkań z pozwoleniami na budowę.

"Do końca października br. ta nadwyżka pozwoleń względem liczby rozpoczynanych inwestycji w całej Polsce, wyniosła ponad 74 tys. Jeśli ta sytuacja utrzyma się to w szufladach deweloperów na koniec roku pojawi się zapas na ponad 85 tys. mieszkań, z ważnym pozwoleniem na budowę tylko z tego roku. Ta nadwyżka uwzględnia po części projekty, które deweloperzy byliby gotowi uruchomić, gdyby nie obecne otoczenie rynkowe. Zjawisko przewagi liczby pozwoleń nad liczbą rozpoczynanych budów zawsze było widoczne jednak tak dużego zapasu pozwoleń nie obserwowaliśmy do tej pory na rynku mieszkaniowym" - powiedziała dyrektor Działu Badań Rynku Mieszkaniowego JLL.

W ocenie ekspertki, w żadnym stopniu spowolnienie budownictwa deweloperskiego nie jest kompensowane przez pozostałe grupy inwestorów.

"Zarówno w skali budownictwa sektora komunalnego, jak i społecznego sektora czynszowego nie widać żadnego wzrostu w porównaniu z rokiem poprzednim. Element spowolnienia obserwujemy również w sektorze indywidualnym, w którym od początku roku rozpoczęto budowę ok. 75 tys. jednostek, co jest wynikiem o 20 proc. mniejszym w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego" - powiedziała.

Dodała, że z punktu widzenia całego sektora spowolnienie dotyka wszystkie grupy inwestorów, co w najbliższej przyszłości oznacza spadek zapotrzebowania na pracę w sektorze budowlanym, na materiały budowlane czy produkcję w sektorach związanych z wyposażeniem mieszkań. (PAP Biznes)

doa/ osz/

Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka mieszkaniowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki