Izraelskie lotnictwo zbombardowało tunel w Strefie Gazy

Izraelskie siły powietrzne zbombardowały i zniszczyły tunel zbudowany przez bojowników palestyńskiego Hamasu pod przejściem granicznym Kerem Szalom, które łączy Strefę Gazy z Izraelem - podała w niedzielę AP.

Izrael "uderzył przy pomocy myśliwców w infrastrukturę terrorystyczną w pobliżu granicy z Egiptem" - napisano w sobotnim oświadczeniu wojska. "Hamas jest odpowiedzialny za całą działalność w Strefie Gazy (...)" - dodano.

Tunel miał 1,5-km długości i przebiegał pod strategicznymi rurociągami w pobliżu przejścia Kerem Szalom - poinformował rzecznik izraelskiej armii porucznik Jonathan Conricus. Podziemne przejście łączyło terytoria Strefy Gazy kontrolowane przez Hamas z Egiptem oraz Izraelem.

Wojskowy zaznaczył, iż armia państwa żydowskiego "od pewnego czasu monitorowała budowę tunelu", z którego - jego zdaniem - "niedługo możliwe było przeprowadzenie ataku".

To trzeci tunel w Strefie Gazy zniszczony przez Izrael w ciągu ostatnich dwóch miesięcy - przypomniała AP. Według agencji naloty na infrastrukturę podziemną w tej palestyńskiej enklawie są priorytetem dla izraelskiej armii od 2014 roku, gdy Hamas wykorzystywał podziemne tunele do ataków.

Napięcie między Izraelem a Strefą Gazy wzrosło po grudniowej decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę państwa żydowskiego - ocenia AFP. Od tego czasu wojska tego kraju zabiły 16 Palestyńczyków; ze Strefy Gazy wystrzelono w kierunku Izraela dziesiątki pocisków.

mobr/ je/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil