REKLAMA

Izrael rozpoczął operację na południu Strefy Gazy. "Będzie równie intensywna jak na północy"

2023-12-03 20:26, akt.2023-12-04 07:35
publikacja
2023-12-03 20:26
aktualizacja
2023-12-04 07:35

Doszło do ciężkiego ostrzału, a wojsko nakazało ludności cywilnej opuszczenie kolejnych pięciu obszarów. - Akcja militarna na południu Strefy Gazy będzie równie intensywna jak na północy - powiedział szef sztabu generał Herzi Halevi w niedzielnym oświadczeniu.

Izrael rozpoczął operację na południu Strefy Gazy. "Będzie równie intensywna jak na północy"
Izrael rozpoczął operację na południu Strefy Gazy. "Będzie równie intensywna jak na północy"
fot. Ilan Assayag / / Xinhua News Agency

Izraelskie media podały, że wojsko rozpoczęło działania na południu Strefy Gazy, wkraczając na obszar na wschód od Chan Junis - poinformowała agencja dpa. W rejonie miast Chan Junis i Rafah doszło do ciężkiego ostrzału, a wojsko nakazało ludności cywilnej opuszczenie kolejnych pięciu obszarów. "Chan Junis to niebezpieczna strefa walk" - ostrzegała armia na rozrzucanych nad południem Gazy ulotkach.

Po licznych wezwaniach armii izraelskiej setki tysięcy Palestyńczyków uciekły z ogarniętej walkami północnej części Strefy na południe. Według ONZ około 80 procent z ok. 2,2 miliona mieszkańców Strefy Gazy to obecnie przesiedleńcy wewnętrzni.

Zarządzany przez Hamas resort zdrowia przekazał, że liczba ofiar śmiertelnych wojny przekroczyła 15,5 tys. Resort nie podaje, jaką ich część stanowią cywile, a jaką - bojownicy. 

Szef Szin Betu: Wyeliminujemy Hamas. To będzie nasze Monachium

Wyeliminujemy Hamas na całym świecie, nawet jeśli zajmie to lata, to będzie nasze Monachium - ogłosił Ronen Bar, szef izraelskiej agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet.

„Rząd wyznaczył nam za cel wyeliminowanie Hamasu. To nasze Monachium. Zrobimy to wszędzie, w Gazie, na Zachodnim Brzegu, w Libanie, w Turcji, w Katarze. To zajmie kilka lat, ale będziemy tam, by to zrobić" - podkreślił Bar w nagraniu wyemitowanym w niedzielę przez izraelskiego nadawcę publicznego Kan.

Mówiąc o Monachium, Bar odnosił się do reakcji Izraela na atak z 1972 r., kiedy terroryści z palestyńskiej grupy Czarny Wrzesień zabili 11 członków izraelskiej drużyny podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium.

Odpowiedź Izraela polegała na ukierunkowanej kampanii odwetu przeciwko organizatorom zamachu.

Izrael poprzysiągł unicestwienie Hamasu po ataku na Izrael 7 października, kiedy bojownicy tej organizacji zabili ok. 1200 osób, głównie cywilów, i uprowadzili ok. 240 zakładników.

Według ministerstwa zdrowia Strefy Gazy do tej pory podczas będącej reakcją na atak Hamasu izraelskiej ofensywy w Gazie zginęło ponad 15 500 osób.

Poza Gazą przywódcy Hamasu mieszkają w Libanie, Turcji i Katarze lub często je odwiedzają. Katar pomógł w mediacji w sprawie rozejmu, który został zerwany w piątek.

Hamas jest uznany za grupę terrorystyczną przez Australię, Kanadę, Unię Europejską, Izrael, Japonię i Stany Zjednoczone.

mwt/ adj/

os/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (10)

dodaj komentarz
katzpodola
Zydzi to naród urodzonych morderców
tomitomi
mniej żydostwa - więcej pokoju !
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
samsza
wojsko nakazało ludności cywilnej opuszczenie kolejnych pięciu obszarów

potem będzie kolejnych i kolejnych, potwierdza się opis z poprzedniego artykułu, a pan Biden z ustami pełnymi postępu i praw wszelakich coś cicho.
159120br
Netanjahu nazywa swoich żydowskich i palestyńskich wrogów Amalekiem: „Pan nakazał królowi Saulowi zniszczyć wroga i cały jego lud: ‚Teraz idź i pokonajcie Amaleka, i zniszczcie wszystko, co posiada; i nie okazujcie mu litości, ale zadawajcie śmierć i mężowi, i żonie; od młodości do niemowlęcia; od wołu do owcy; od wielbłąda do osła”.Netanjahu nazywa swoich żydowskich i palestyńskich wrogów Amalekiem: „Pan nakazał królowi Saulowi zniszczyć wroga i cały jego lud: ‚Teraz idź i pokonajcie Amaleka, i zniszczcie wszystko, co posiada; i nie okazujcie mu litości, ale zadawajcie śmierć i mężowi, i żonie; od młodości do niemowlęcia; od wołu do owcy; od wielbłąda do osła”. Księga Samuela 15:3.
tomek323
Ludobójstwo, za amerykańskie pieniądze….
zoomek
To są żydowskie pieniądze wygenerowane z niczego. To oni stoją za FEDem. Bo chyba nie Eskimosi?
dididif
"liczba ofiar śmiertelnych wojny przekroczyła 15,5 tys" - hahahahahahhahahahahahahaaahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaaaaaaa

Powiązane: Izrael

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki