Izrael odpowiada ogniem

Dwa pociski rakietowe wystrzelono w nocy z niedzieli na poniedziałek z południowego Libanu w kierunku Izraela. W odpowiedzi izraelskie wojsko ostrzelało ten rejon - poinformowali przedstawiciele libańskich sił bezpieczeństwa i izraelska armia.

Był to trzeci od piątku atak na Izrael od strony Libanu. Ataki te zbiegają się w czasie z prowadzeniem przez Izrael ofensywy w Strefie Gazy, w wyniku której śmierć poniosło ponad 166 Palestyńczyków. Izrael rozpoczął operację lotniczą w odpowiedzi na ataki rakietowe, dokonywane przez radykalny palestyński ruch Hamas.

Rzeczniczka izraelskiej policji poinformowała, że na razie nie ma informacji o zniszczeniach ani ofiarach ataku rakietowego. Nikt się do niego nie przyznał.

W piątek libańskie władze zatrzymały mężczyznę, podejrzewanego o wystrzelenie pocisków podczas pierwszego ataku. Ten Libańczyk należy do "grup fundamentalistycznych" - poinformowali przedstawiciele libańskich sił bezpieczeństwa.

Z kolei Hamas zaprzeczył, jakoby stał za drugim, sobotnim atakiem na Izrael, do którego w oświadczeniu przyznało się zbrojne ramię palestyńskiego ruchu.

Południowy Liban jest uznawany za bastion szyickiego ugrupowania Hezbollah, które jest wrogo nastawione do Izraela i stoczyło z nim wojnę w 2006 r. W tej części Libanu działają też ugrupowania palestyńskie.

Choć Hezbollah często wyraża gotowość do kolejne konfrontacji z Izraelem, to analitycy są zdania, że na razie wolałby jej uniknąć, gdyż bojownicy tego ugrupowania pomagają siłom prezydenta Baszara el-Asada w walkach w pogrążonej w wojnie domowej Syrii.(PAP)

jhp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil