REKLAMA

Izrael: Iran ma związek z gigantycznym wyciekiem ropy na Morzu Śródziemnym

2021-03-03 19:35
publikacja
2021-03-03 19:35
fot. RONEN ZVULUN / Reuters

Iran jest powiązany z niedawnym wyciekiem na Morzu Śródziemnym ropy naftowej, który spowodował jedną z największych katastrof ekologicznych w historii Izraela - oświadczyła w środę izraelska minister ochrony środowiska Gila Gamliel. Dodała, że incydent ten jest przez Tel Awiw traktowany jako "akt terrorystyczny".

Do wycieku z niezidentyfikowanego dotąd statku doszło 11 lutego, ok. 50 km od izraelskiego brzegu. Kilka dni później rząd w Tel Awiwie zdecydował o zamknięciu wszystkich plaż nad Morzem Śródziemnym, a według szacunków ministerstwa ochrony środowiska i aktywistów na brzeg trafiło co najmniej 1000 ton substancji smolistej.

W środę rząd izraelski najpierw poinformował, że statek odpowiedzialny za wyciek ropy został zlokalizowany, a następnie minister ochrony środowiska Gila Gamliel oświadczyła, że z wydarzeniem z 11 lutego powiązany jest Iran.

"Za atak na nasze środowisko odpowiedzialny jest statek piracki, pływający pod libijską banderą, który opuścił Iran - wyjaśniała Gamliel na konferencji prasowej. - Iran dokonuje aktów terrorystycznych, przeprowadzając ataki na środowisko”.

Po wypadku grupy ekologiczne publikowały m.in. zdjęcia żółwi morskich, pokrytych gęstą ropą. Izraelskie ministerstwo rolnictwa ustaliło, że martwy płetwal, znaleziony na plaży w południowej części kraju, zmarł w wyniku spożycia substancji ropopochodnej.

Kawałki lepkiej, czarnej smoły z wycieku znalazły się również na wybrzeżach południowego Libanu i Strefy Gazy.

zm/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
blablak
A w Bejrucie pol portu wylecialo jak sie 1cki dorwali do podkopów pod magazynem fajerwerkow. Karma wraca ;)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki