Izba rozliczeniowa KDPW_CCP

SPAN - nowy model szacowania ryzyka

Metodologia SPAN (Standard Portfolio Analysis of Risk), która umożliwia szacowanie ryzyka zarówno transakcji kasowych, jak i terminowych oraz wyznaczanie na ich bazie wpłat do funduszu rozliczeniowego, została zaprojektowana i wprowadzona w 1988 r. przez Chicago Mercantile Exchange Inc. (CME). Od tamtego czasu metodologia ta jest nieustannie rozwijana, dążąc do maksymalizacji i aktualności zakresu podlegającego analizie ryzyka.

Większa ochrona środków w systemie gwarantowania rozliczeń


Metodologia SPAN, poprzez kompletny opis ryzyka, umożliwia znacznie bardziej precyzyjny pomiar ryzyka, niż metodologia stosowana do tej pory. Podniesie to poziom bezpieczeństwa oraz uatrakcyjni inwestorom (zwłaszcza dużym zagranicznym firmom) i Uczestnikom KDPW_CCP prowadzenie działalności na polskim rynku.

Istotną zaletą wprowadzenia pełnej metodologii SPAN jest doprowadzenie do większej transparentności polskiego rynku z punktu widzenia stosowanych metod zarządzania ryzykiem, gdyż dla dużych inwestorów zagranicznych metodologia SPAN jest rozpoznawalnym standardem, wykorzystywanym na światowych rynkach finansowych.

Równocześnie ze zmianą metodologii obliczania ryzyka, a co za tym idzie - depozytów zabezpieczających oraz funduszu rozliczeniowego - zmianie ulegnie struktura wpłat do całego systemu gwarantowania rozliczeń. Zmiana ta będzie polegała na przeniesieniu ciężaru środków z funduszy o charakterze solidarnym (fundusz rozliczeniowy) na zindywidualizowane depozyty zabezpieczające, które nie podlegają uruchomieniu w przypadku niewypłacalności innego Uczestnika systemu. Główną korzyścią wprowadzanych zmian jest gwarancja nienaruszalności środków zgromadzonych przez dany podmiot w depozytach zabezpieczających.

Standard na ponad 50 rynkach finansowych świata


Stosowana przez KDPW_CCP metodologia SPAN wykorzystywana jest jako narzędzie do obliczania wymagań depozytowych przez większość instytucji oferujących rozliczenia instrumentów pochodnych na świecie oraz wiele innych podmiotów infrastruktury rynku kapitałowego.

Tabela 1. Wybrane instytucje wykorzystujące metodologię SPAN


Lp.Nazwa instytucjiKraj
1Chicago Mercantile Exchange Inc.USA
2Chicago Board of TradeUSA
3The Clearing CorporationUSA
5London International Financial Futures ExchangeWielka Brytania
6London Clearing HouseWielka Brytania
7EuronextFR/B/NL/P
8LCH.ClearnetWielka Brytania
9KELERWegry
10Eurex Clearing AGNiemcy
11Japan Securities Clearing CorporationJaponia
12Singapore ExchangeSingapur
13Taiwan Securities Clearing DepositoryTajwan
14Hong Kong ExchangeChiny
15Shanghai Futures ExchangeChiny
16Sydney Futures ExchangeAustralia
17Bombay Stock Exchange Clearing HouseIndie
18Dubai Gold & Commodities ExchangeZEA


Źródło: CME


W Europie, w bardzo zbliżonej formie do rozwiązania zaprojektowanego przez KDPW, metodologia SPAN funkcjonuje w systemie zarządzania ryzykiem LCH.Clearnet (rynki objęte rozliczeniami przez LCH.Clearnet to w szczególności: Liffe Financials, Liffe Equities, Liffe Commodities, Liffe Indices, London Metal Exchange, LCH EnClear). Metodologia SPAN wykorzystywana jest na wszystkich rynkach terminowych w Ameryce Północnej, a ponadto w Tokio, Osace, Singapurze, Hongkongu, Sydney - łącznie na ponad 50 rynkach na całym świecie - na giełdach lub w izbach rozliczeniowych, w zależności od przyjętego modelu oferowania usług gwarancyjnych.

Rozwiązanie z potencjałem


Ze względu na szeroki katalog instrumentów, dla których możliwe jest wykorzystanie metodologii SPAN do pomiaru ryzyka i określenia wysokości wymaganych zabezpieczeń, jej wprowadzenie będzie efektywnie wspierało rozwój rynków oraz nowych instrumentów, które będą rozliczane przez KDPW_CCP. Dzięki możliwości zastosowania uniwersalnych narzędzi do oceny ryzyka różnego rodzaju instrumentów giełdowych, procesy rozliczeń transakcji oraz zarządzania ryzykiem dla tych instrumentów będą prowadzone w jednolity sposób, nie wymagający żadnych zmian (aplikacje, oprogramowanie) po stronie Uczestników rynku.

Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil

Znajdź nas na Facebooku