Izba Reprezentantów uchwaliła kolejne prowizorium budżetowe

2019-11-20 01:15
publikacja
2019-11-20 01:15

Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła we wtorek nową tymczasową ustawę budżetową w celu zapobieżenia zawieszeniu prac rządu federalnego (shutdown). Ustawa zapewni finansowanie funkcjonowania rządu u jego agend do 20 grudnia.

/ fot. TOM BRENNER / Forum

W kontrolowanej przez opozycyjnych demokratów Izbie ustawa została uchwalona stosunkiem głosów 231:192, przy czym zdecydowana większość republikanów (z wyjątkiem 12) była przeciw. Ustawa została skierowana do Senatu, który powinien ją zaaprobować przed północą w czwartek, kiedy wygasa obecne prowizorium.

Przywódca większości republikańskiej w Senacie Mitch McConnell sygnalizował już w poniedziałek, że prezydent Donald Trump popiera ustawę i jest gotów ją podpisać.

Uchwalone prowizorium przewiduje m. in. podwyżkę uposażeń wojskowych o 3,1 proc., finansowanie przewidzianego na przyszły rok spisu powszechnego oraz programów w dziedzinie ochrony zdrowia.

Jest to już drugie prowizorium budżetowe od września br. ponieważ Kongres nie zdążył uchwalić szeregu szczegółowych ustaw wydatkowych przed rozpoczęciem nowego roku finansowego 1 października.

Było to częściowo rezultatem sporu między republikańskim prezydentem i demokratami, którzy nie chcą się zgodzić na wydatkowanie kilku miliardów dolarów na budowę pasa umocnień, czyli tzw. "muru", wzdłuż granicy z Meksykiem.

Spór wokół budowy muru spowodował w grudniu ub. roku zawieszenie prac rządu federalnego na rekordowo długi okres 35 dni, aż do pierwszych dni stycznia br.

Budowa muru granicznego jest jedną ze sztandarowych obietnic Trumpa z okresu kampanii wyborczej. Mur ma zapobiec masowej nielegalnej imigracji do USA z krajów Ameryki Środkowej.

Nie jest pewne czy wobec przedłużającego się sporu wokół muru Kongres będzie i tym razem w stanie uchwalić przed upływem kolejnego prowizorium budżet na cały rok finansowy. (PAP)

jm/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki