Islandia: "Panama Papers" powoduje polityczne zamieszanie

Afera "Panama Papers" powoduje zamieszanie w Islandii. Wciąż nie jest pewne, czy premier Sigmundur Gunnlaugsson, którego nazwisko pojawia się z dokumentach z Panamy, będzie musiał odejść, kto go ewentualnie zastąpi, czy dojdzie do przedterminowych wyborów.

Premier Gunnlaugsson "nie podał się do dymisji i nadal będzie też działał jako przewodniczący Partii Postępowej" (PP) - głosi oświadczenie kancelarii szefa rządu, wydane we wtorek późnym wieczorem.

Wcześniej tego dnia wiceszef PP i minister rybołówstwa i rolnictwa Sigurdur Ingi Johannsson mówił dziennikarzom, że w związku z aferą "Panama Papers" Gunnlaugsson poda się do dymisji. Twierdził też, że PP zaproponuje koalicyjnej Partii Niepodległości (PN) jego jako kandydata na nowego premiera.

W oświadczeniu z wtorku wieczorem napisano jednak, że Gunnlaugsson zaproponował tylko, by Johannsson tymczasowo przejął obowiązki szefa rządu.

Wcześniej we wtorek Gunnlaugsson zwrócił się do prezydenta Olafura Ragnara Grimssona o rozwiązanie parlamentu. Zareagował w ten sposób na żądania opozycji, by podał się do dymisji w związku z aferą "Panama Papers".

Opozycja zażądała ustąpienia Gunnlaugssona, ponieważ jego nazwisko pojawiło się w dokumentach panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca wyspecjalizowanej w prowadzeniu firm offshore w rajach podatkowych. Z "Panama Papers" wynika, jak podawały agencje, że jesienią 2007 roku Gunnlaugsson i kobieta, z którą się później ożenił, byli udziałowcami firmy Wintris Inc. na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Swoje udziały Gunnlaugsson przekazał potem żonie.

Premier zapewnia, że ani on sam, ani jego żona nigdy nie mieli żadnych tajemnic przed władzami podatkowymi Islandii.

Opozycja złożyła w parlamencie wniosek o wotum nieufności dla Gunnlaugssona. Parlament zbiera się ponownie w czwartek. Na środę zaplanowano rozmowy między partiami politycznymi.(PAP)

az/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil