Islandia: Dymisja premiera Gunnlaugssona, Johannsson nowym szefem rządu

Premier Islandii Sigmundur - Gunnlaugsson ustąpił ze stanowiska, a jego obowiązki przejmie tymczasowo minister rybołówstwa i rolnictwa Sigurdur Ingi Johannsson - poinformował w środę późnym wieczorem rzecznik współrządzącej Partii Postępowej (PP).

Dymisja Gunnlaugssona to efekt politycznego zamieszania w związku z aferą "Panama Papers". Nazwisko dotychczasowego szefa islandzkiego rządu pojawia się w dokumentach z Panamy.

Sigurdur Ingi Johannsson, wiceprzewodniczący PP, ma kierować rządem do zaplanowanych na jesień przyspieszonych o pół roku wyborów parlamentarnych. Rzecznik Partii Postępowej powiedział, że decyzja zapadła po konsultacjach z innymi ugrupowaniami, w tym Partią Niepodległości (PN) - koalicyjnym partnerem PP.

Tymczasem ugrupowania opozycyjne, które domagały się dymisji premiera Gunnlaugssona, zapowiedziały złożenie w parlamecie wniosku o wotum nieufności wobec rządu. Chcą także wyborów parlamentarnych w ciągu 45 dni.

Opozycja żądała ustąpienia Gunnlaugssona, który jest także szefem Partii Postępowej, ponieważ jego nazwisko pojawiło się w dokumentach panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca wyspecjalizowanej w prowadzeniu firm offshore w rajach podatkowych. Z "Panama Papers" wynika, jak podawały agencje, że jesienią 2007 roku Gunnlaugsson i kobieta, z którą się później ożenił, byli udziałowcami firmy Wintris Inc. na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Swoje udziały Gunnlaugsson przekazał potem żonie.

Gunnlaugsson zapewnia, że ani on sam, ani jego żona nigdy nie mieli żadnych tajemnic przed władzami podatkowymi Islandii. (PAP)

sp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil