REKLAMA

Irlandia: Wielotysięczny protest przeciw wprowadzeniu opłat za wodę

2015-03-21 23:26
publikacja
2015-03-21 23:26
Irlandia: Wielotysięczny protest przeciw wprowadzeniu opłat za wodę
Irlandia: Wielotysięczny protest przeciw wprowadzeniu opłat za wodę
fot. PAUL FAITH / / EastNews

Kilkadziesiąt tysięcy ludzi przeszło w sobotę ulicami Dublina, by protestować przeciw wprowadzeniu przez rząd opłat za wodę. To już czwarta masowa demonstracja zorganizowana w tej sprawie od października ub. roku; do stycznia woda była w Irlandii bezpłatna.

(fot. PAUL FAITH / EastNews)

Według organizatorów w sobotnim proteście udział wzięło ok. 80 tys. ludzi, według państwowej telewizji RTE było to 30-40 tys. Wielu demonstrujących niosło flagi Grecji na znak solidarności z tym zadłużonym krajem.

"Rodziny (w Irlandii) nie dają już sobie rady, rząd spycha ich na krawędź przepaści" - powiedziała Lynn Boylan, eurodeputowana ramienia opozycyjnej partii Sinn Fein.

Rząd argumentuje, że opłata za wodę jest konieczna, ponieważ dyrektywa UE zobowiązuje władze do zachowania zasobów wodnych, a Irlandia jest jednym z ostatnich krajów, w których woda jest darmowa. Innym argumentem jest potrzeba modernizacji systemu wodociągów.

Uczestnicy protestów uważają, że woda jest jednym z podstawowych praw człowieka i nie powinno się za nią płacić. Obawiają się, że następnym krokiem będzie prywatyzacja.

Opłata za wodę ma być w 2015 roku stała, a od 2016 r. zróżnicowana w zależności od zużycia. Z rządowych kalkulacji cytowanych przez media wynika, że dwie osoby dorosłe mieszkające pod wspólnym dachem płaciłyby 278 euro rocznie, a pięcioosobowe gospodarstwo - 584 euro rocznie.(PAP)

akl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Budżet rodziny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~MacGawer
Za darmo można co najwyżej w mordę dostać. Nawet woda z wlasnej studni nie jest darmowa, bo najpierw należało ją wybudować, a następnie pilnować by się nie zamuliła itp, a to wszystko KOSZTUJE. O "darmowej wodzie" można mówić jedynie wtedy, gdy Irlandczyk z wiadrami na grzbiecie idzie do pobliskiej rzeki.Za darmo można co najwyżej w mordę dostać. Nawet woda z wlasnej studni nie jest darmowa, bo najpierw należało ją wybudować, a następnie pilnować by się nie zamuliła itp, a to wszystko KOSZTUJE. O "darmowej wodzie" można mówić jedynie wtedy, gdy Irlandczyk z wiadrami na grzbiecie idzie do pobliskiej rzeki... To co mają obecnie nie jest darmową wodą, ale KOMUNALNĄ, gdzie każdy bierze ile chce, a kosztami dzielą się solidarnie (czyt. biedniejsi dotują bogatszych). Zbyt dobrze pamiętam czasy gdy wspólne oznaczało niczyje, więc niszczało na potęgę by podziwiać protestujących.
~Pawel
Bzdury piszecie. W Irlandii płaci się za wodę, część podatku dochodowego i podatku drogowego idzie właśnie na wodę. Jest to wynik kompromisu do jakiego doszło po protestach z 20 lat temu. Co więcej ludzie protestują bo obawiają się prywatyzacji Irish Water.Woda w Irlandii będzie najdroższą w Europie. Irish Water Bzdury piszecie. W Irlandii płaci się za wodę, część podatku dochodowego i podatku drogowego idzie właśnie na wodę. Jest to wynik kompromisu do jakiego doszło po protestach z 20 lat temu. Co więcej ludzie protestują bo obawiają się prywatyzacji Irish Water.Woda w Irlandii będzie najdroższą w Europie. Irish Water juz wydała miliony na konsultacje a nie pobrał jeszcze centa wiec wszyscy wiedzą że jest to kolejna spółka do robienia kasy przez wpływowych w tym kraju.
~rob
zapraszamy do the Polish Labor Camp cieniaki z Irlandii hahahaha
~xbo
A my dajemy sobie wszystko wcisnąć i wszystko ukraść (emerytury)
~wariat
Bozę a ja płącę za metr wody ciepłej 20 pln czyli 5 euro....w Polsce
~Adam
pisac moze umiesz ale z czytaniem gorzej, 278 euro rocznie za wode dla 2 osob dotyczylo wody zimnej; sprawdz ile placisz za zimna wode - skoro umiesz czytacm, moze udac sie to z Twojego rachunku dowiedziec;
~antyadam odpowiada ~Adam
za zimną płącę 8 czyli 2 euro za metr sześcienny - zadowolony?

1200 rocznie za wodę przy zarobkach irlandzkich to nic ...
~Irlandczyk
W Irlandii jest socjalizm :-)
Lepiej się żyje niż w PL, obaliliście system to teraz płaćcie zza to tym wszystkim spekulantom.
~plazowicz
W PL jest postkomunizm. Czyli i tak mają o niebo lepiej. Zresztą kraj doszedł do bogactwa na polityce liberalnej a nie rozdawnictwie... wielkie koncerny, niskie podatki, internet, handel, otwarta gospodarka... a zbiedniał od dokapitalizowania bankrutujących prywatnych banków przez irlandzkiego podatnika.
~gosc
ciekawe jakby we wszystkich normalnych krajach wprowadzili takie opłaty jak w pl
pewnie skończyłoby się to paraliżem tych krajów
darmowa woda, co za jaja
socjal co za jaja
1,2k miesięcznie co za jaja
najdroższy prąd w UE co za jaja
itd

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki