Iranu: rozmieszczenie sił USA na Bliskim Wschodzie niebezpieczne

Decyzja USA o rozmieszczeniu większej liczby żołnierzy na Bliskim Wschodzie w reakcji na – jak tłumaczono – zagrożenie ze strony Iranu, jest "wyjątkowo niebezpieczna" dla pokoju międzynarodowego – oświadczył w sobotę szef irańskiego MSZ Mohammad Dżawad Zarif.

(fot. Maja Suslin / Reuters)

"Amerykanie wysunęli takie zarzuty, żeby usprawiedliwić swoją wrogą politykę i zwiększyć napięcia w rejonie Zatoki Perskiej" – powiedział Zarif państwowej agencji informacyjnej IRNA.

"Zwiększona obecność USA w naszym regionie jest niezwykle niebezpieczna i zagraża pokojowi międzynarodowemu oraz bezpieczeństwu i należy tym się zająć" – zaznaczył.

Prezydent USA Donald Trump poinformował w piątek, że amerykańskie siły na Bliskim Wschodzie zostaną wzmocnione o 1500 dodatkowych żołnierzy. Tłumaczył, że decyzja ta ma charakter prewencyjny w związku ze wzrastającym napięciem w stosunkach USA z Iranem.

Pentagon uściślił, że z USA wysłanych zostanie 900 dodatkowych żołnierzy, 600 jest już na miejscu, a ich misja zostanie przedłużona. To głównie osoby z obsługi rakiet Patriot, nadzoru lotniczego i mechanicy.

To kolejny ruch Trumpa wzmacniający amerykańskie siły na Bliskim Wschodzie. Dwa tygodnie temu doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton ogłosił decyzję o wysłaniu w tamten rejon grupy uderzeniowej okrętów wojennych i eskadry bombowców.

Po doniesieniach amerykańskich mediów, że Zarif spotkał się z amerykańską senatorką Dianne Feinstein podczas wizyty w USA w zeszłym miesiącu, ministerstwo spraw zagranicznych Iranu przekazało, że rozmowy miały ogólny charakter i nie prowadzono w ich trakcie żadnych negocjacji. "Od ponad dwóch dekad toczą się dyskusje z pozarządowymi elitami politycznymi USA, w tym członkami Kongresu, w celu wyjaśnienia polityki Islamskiej Republiki Iranu" – powiedział rzecznik resortu Abbas Musawi.

Oddzielnie dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej gen. Golamali Raszid powiedział, że bezpieczeństwo cieśniny Ormuz, kluczowego szlaku transportu ropy naftowej, było związane z tym, że Iran był w stanie eksportować swoją ropę – podała agencja informacyjna Fars. "Generał (...) powiedział, że rozmowa o bezpieczeństwie i stabilności w Zatoce Perskiej i cieśninie Ormuz nie jest możliwa bez uwzględnienia interesów narodu irańskiego, w tym eksportu ropy naftowej" – poinformowała Fars.

Przez cieśninę Ormuz, łączącą Zatokę Perską z Morzem Arabskim, przepływa rocznie 20 proc. światowego transportu ropy naftowej, w tym większość ropy eksportowanej przez Irak. Iran groził zablokowaniem cieśniny w odpowiedzi na wrogie jego zdaniem działania USA. 

cyk/ joz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 23 prs

Iran ma swieta racje.

! Odpowiedz
3 23 mooooo

Wczoraj była Korea Północna na dzień obecny jest Iran ,,a nowy prezydent Brazyli domaga się od USA spłaty długu który jest obecnie wyceniony na 357 mld dollars z powodu kryzysu ale telefonu w USA nie odpowiadają gazety i portale tez o tym nie piszą ?

! Odpowiedz
8 17 ajwaj

Zadnej wojny tam nie bedzie.
Retoryka wojenna funkcjonuje do czasu, kiedy pierwsi kal-boje sa witani Jankes-landzie w zalutowanych trumnach, jak z Afganistanu od 18 lat, Vietnamu itd.
Teraz USA sa po prostu slabe, kase na wojsko wcielo.
Audyt 1. w Pentagonie skonczyl sie lipa. Kasa poszla, a nikt nie wie dokad. Tam chodzi o 10-ki mld. $$$

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil