Iran: zdecydowanie odpowiemy na każdy błąd USA w Zatoce Perskiej

2020-04-19 15:55
publikacja
2020-04-19 15:55

Iran udzieli zdecydowanej odpowiedzi na każdy błąd popełniony przez Stany Zjednoczone w Zatoce Perskiej - poinformowała w opublikowanym w niedzielę oświadczeniu Marynarka Wojenna Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGCN).

/ fot. Jonathan Ernst / Reuters
W środę amerykańskie władze wojskowe oświadczyły, że 11 okrętów IRGCN niebezpiecznie zbliżyło się do patrolujących Zatokę Perską okrętów marynarki wojennej i Straży Przybrzeżnej USA. Postępowanie strony irańskiej oceniono jako "niebezpieczne i prowokacyjne".

„Radzimy Amerykanom, aby postępowali zgodnie z międzynarodowymi przepisami i protokołami w Zatoce Perskiej i Zatoce Omańskiej, a także powstrzymywali się od ryzykownych zachowań oraz nieprawdziwych i fałszywych wersji wydarzeń” - oświadczyła irańska marynarka wojenna.

„Należy być pewnym, że marynarka Strażników Rewolucji i potężne siły zbrojne Islamskiej Republiki Iranu postrzegają niebezpieczne działania cudzoziemców w regionie jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego (...) i każdy błąd z ich strony spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią" - podkreślono w niedzielnym komunikacie.

W piątek minister obrony Iranu, generał Amir Hatami zdementował jako "bezpodstawne" doniesienia władz USA o nękaniu amerykańskich okrętów wojennych w Zatoce Perskiej przez jednostki irańskie. Jak zaznaczył, obecność militarna Stanów Zjednoczonych w regionie jest "nielegalna i agresywna".

"Tym, co faktycznie powoduje brak bezpieczeństwa w regionie Zatoki Perskiej, jest nielegalna i agresywna obecność Amerykanów, którzy przybyli z drugiego krańca świata do naszych granic i występują z takimi bezpodstawnymi twierdzeniami" - oświadczył Hatami dziennikarzom w Teheranie. Jego wypowiedź opublikowała irańska państwowa agencja prasowa IRNA. (PAP)

kib/ ap/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
ares-
Iran to taka duża Polska .Iran =fanatycy islamscy Polaka=fanatycy katolicy.Duchowni i wybrana przez nich elita zrobi wszystko żeby się im nic złego nie stało kosztem ciemnogrodu .Trzyma za twarz społeczeństwo .Zauważcie że największe podwyżki i nagrody nastąpiły po 2015 w resortach siłowych .
ajwaj
Prez. Trump kuma, ze krótka hegemonia swiatowa, po samo likwidacji ZSRR,
przeminela z wiatrem.

De facto kal-boje sa w okrazeniu, a na niby sojusznikach lepiej nie polegac.
Iran oczywiscie to wie.
Geo-polityczne zmiany sa w drodze i USA nigdy nie bedzie mieszac
nanader1
Głupi konflikt o cieśninę, gdzie każdy ma prawo przepływać. Jeszcze z 10-20 lat i znaczenie tego przesmyku straci na znaczeniu, wraz ze spadkiem znaczenia ropy dla gospodarki.
orion_orvandil
USA za bardzo się panoszy. Mam nadzieję, że wkrótce dostaną nauczkę zarówno gospodarczą jak i militarną.
mooooo
Panie Iran dajcie czas USA do czerwona a liczba zarażonych na Covid 19 przekroczy 2.5 miliona oni sami się wykończą
grab
A co zrobi Iran jak USA przeprowadzi 10 ataków nuklearnych na ich istotne cele?
luxferre
Mam nadzieję, że w odpowiedzi przeprowadzi 20 podobnych.

Powiązane: Konflikt na Bliskim Wschodzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki