Iran zatrzymał ambasadora Wielkiej Brytanii

Ministerstwo spraw zagranicznych Iranu w niedzielę wezwało ambasadora Wielkiej Brytanii Roberta Macaire'a w związku z jego rzekomym udziałem w proteście przeciwko władzom w Teheranie - poinformowało ministerstwo na swojej stronie internetowej.

(Instagram/UK in Iran)
"Dzisiaj Rob Macaire został wezwany w związku z jego niekonwencjonalnym zachowaniem polegającym na udziale w nielegalnym proteście w sobotę" - napisano w oświadczeniu na stronie MSZ.

Przed budynkiem ambasady Wielkiej Brytanii w Teheranie w niedzielę demonstrowała irańska milicja Basidż powiązana z elitarną formacją irańskich sił zbrojnych Strażnicy Rewolucji. Jak podały irańskie media, domagała się zamknięcia placówki.

W sobotę Macaire został na godzinę zatrzymany przez policję za rzekomy udział w wiecu. Zarzucono mu podżeganie ludności do antyrządowych wystąpień.

Ambasador zaprzeczył w niedzielę, aby poprzedniego dnia uczestniczył w demonstracji. "Poszedłem na wydarzenie określanie jako czuwanie dla ofiar tragedii ukraińskiego samolotu" - napisał na Twitterze. "Opuściłem miejsce pięć minut po tym, gdy zaczęto wznosić okrzyki przeciwko władzom" - podkreślił.

Brytyjskie MSZ potępiło zatrzymanie swego ambasadora i określiło je jako "rażące naruszenie prawa międzynarodowego".

Wiec w Teheranie został zorganizowany, gdy rząd irański przyznał, że jego armia przez pomyłkę zestrzeliła ukraiński samolot pasażerski ze 176 osobami na pokładzie. W manifestacji wzięło udział ponad 1000 osób. (PAP)

kib/ kar/

arch.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil