REKLAMA

Iran wysłał "konstruktywną" odpowiedź na propozycje USA mające na celu ożywienie porozumienia nuklearnego

2022-09-02 02:41
publikacja
2022-09-02 02:41

Rzecznik MSZ Iranu Nasser Kanaani powiedział w piątek, że Iran wysłał "konstruktywną" odpowiedź na propozycje USA mające na celu ożywienie porozumienia nuklearnego Teheranu ze światowymi mocarstwami z 2015 roku.

Iran wysłał "konstruktywną" odpowiedź na propozycje USA mające na celu ożywienie porozumienia nuklearnego
Iran wysłał "konstruktywną" odpowiedź na propozycje USA mające na celu ożywienie porozumienia nuklearnego
fot. Dmitriy Prayzel / / Shutterstock

"Tekst, który został wysłany (przez Iran), ma konstruktywne podejście, mające na celu sfinalizowanie negocjacji" - powiedział Kanaani, cytowany przez państwowego nadawcę irańskiego, na którego powołuje się Reuters.

Odpowiedź Iranu została wysłana do szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella, który koordynuje negocjacje.

Amerykański urzędnik, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, poinformował, że rząd USA otrzymał irańską odpowiedź, ale nie podał żadnych szczegółów, również Departament Stanu USA nie odpowiedział natychmiast na prośbę Reutersa o komentarz.

W czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron wyraził opinię, iż w najbliższych dniach zostanie zawarte porozumienie mające na celu ożywienie irańskiej umowy nuklearnej.

Również w czwartek izraelskie media poinformowały, że ponad 5 tys. emerytowanych izraelskich oficerów wojskowych i byłych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa podpisało list otwarty do prezydenta USA Joe Bidena, w którym apelują o niepodpisywanie nowego porozumienia nuklearnego z Iranem.

"Na podstawie naszego zbiorowego doświadczenia uważamy, że ta umowa z wielu powodów jest katastrofalna dla amerykańskiego, izraelskiego i globalnego pokoju i bezpieczeństwa " - napisano w liście.

Umowa z 2015 roku nałożyła ograniczenia na działalność nuklearną Iranu w zamian za zniesienie sankcji międzynarodowych nałożonych wcześniej na Teheran. W 2018 roku USA wycofały się z umowy. Irańskie władze odpowiedziały na ten krok poprzez złamanie obowiązujących wedle układu restrykcji nuklearnych.

USA i inni sygnatariusze poprzedniej umowy z Iranem usiłują przywrócić porozumienie, ograniczające rozwijanie nuklearnego potencjału przez Teheran w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji, nałożonych wcześniej na Iran. Kraj ten oczekiwał gwarancji uniemożliwiających ewentualne wycofanie się z umowy przez przyszłych amerykańskich przywódców, jak w 2018 roku zrobił to ówczesny prezydent USA Donald Trump - przypomniał Reuters.

mma/ arch/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (3)

dodaj komentarz
moshe_klotz
Jankesi sie nie licza
Dociagaja do swojego konca
__________
""8 czerwca - RIA Novosti, Dmitrij Jermakow. Iran staje się jednym z najważniejszych partnerów handlowych Rosji. Jednocześnie kraje te rywalizują na rynku ropy i gazu, co jest szczególnie dotkliwe w kontekście zachodnich sankcji. Teheran liczy na pogodzenie
Jankesi sie nie licza
Dociagaja do swojego konca
__________
""8 czerwca - RIA Novosti, Dmitrij Jermakow. Iran staje się jednym z najważniejszych partnerów handlowych Rosji. Jednocześnie kraje te rywalizują na rynku ropy i gazu, co jest szczególnie dotkliwe w kontekście zachodnich sankcji. Teheran liczy na pogodzenie różnic z Waszyngtonem w sprawie rozwoju sytuacji nuklearnej. Stanowisko Moskwy w tej sprawie jest jednak niejednoznaczne. RIA Novosti zbadała wynik skomplikowanej gry politycznej.
Węzeł irański

Pod koniec maja rosyjski wicepremier Aleksander Nowak spotkał się w Teheranie ze swoim irańskim odpowiednikiem Mohammadem Mokhberem oraz przedstawicielami środowisk biznesowych. Osiągnięto porozumienie w sprawie połączenia systemów płatności Shetab i Mir. Novak zapowiedział też zamiar maksymalnego wykorzystania walut narodowych i barteru we wzajemnym handlu.
Obroty handlowe między Rosją a Iranem wynoszą cztery miliardy dolarów. Według irańskich mediów, Teheran zamierza w tym roku zwiększyć tę liczbę dziesięciokrotnie !!!!!!!!!!!!.

Energia była głównym tematem rozmów. Szczegóły nie zostały ujawnione i nie padły żadne bezpośrednie deklaracje, ale zdaniem analityków zawarto ważny polityczny układ: Teheran odmówił zwiększenia dostaw ropy na rynek międzynarodowy, a Moskwa w zamian sfinansowała różne irańskie projekty infrastrukturalne. Na przykład na początku roku Rosja otworzyła kredyt w wysokości 1,4 mld euro na budowę elektrowni cieplnej Sirik na południu kraju.""
ebm242
A z twoją dziką i barbarzyńską Rosją kto się liczy ? Przecież wy już jedną nogą jesteście prowincją Chin. Tylko, że chińczykom nie dorastacie do pięt.
katzpodola
Zydzi jak zwykle mieszają. Gdzie wojna tam ich macki

Powiązane: Porozumienie Zachodu z Iranem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki