REKLAMA

Iran wydał nakaz aresztowania Trumpa w związku z zabiciem Sulejmaniego

2020-06-29 14:51
publikacja
2020-06-29 14:51
Iran wydał nakaz aresztowania Trumpa w związku z zabiciem Sulejmaniego
Iran wydał nakaz aresztowania Trumpa w związku z zabiciem Sulejmaniego
fot. Carlos Barria / / Reuters

Władze Iranu wystawiły nakazy aresztowania prezydenta USA Donalda Trumpa oraz 35 innych oficjeli w związku z zabójstwem generała Kasema Sulejmaniego. Teheran zwrócił się w tej sprawie o pomoc do Interpolu.

Poinformował o tym w poniedziałek irański prokurator Ali Alkasimehr, cytowany przez agencję Fars.

Jak przekazał, Trumpowi i ponad 30 innym osobom oskarżanym przez Iran o udział w ataku, w następstwie którego zginął Sulejmani, postawiono "zarzuty morderstwa i terroryzmu". Prokurator nie ujawnił tożsamości pozostałych oficjeli. Podkreślił natomiast, że Trump będzie ścigany nawet po zakończeniu prezydentury.

Interpol z siedzibą w Lyonie we Francji na razie nie skomentował sprawy - informuje agencja AP.

Alkasimehr uściślił, że Iran zażądał wydania za Trumpem i innymi "czerwonej noty", co stanowi najwyższą wydaną przez Interpol formę poszukiwania w celu aresztowania i ekstradycji.

Po otrzymaniu wniosku Interpol zastanawia się, czy podzielić się informacjami z państwami członkowskimi. Interpol nie ma obowiązku upublicznienia żadnej z not, choć niektóre publikowane są na jego stronie internetowej. Jak zauważa AP, jest mało prawdopodobne, aby Interpol uwzględnił wniosek Iranu, ponieważ wytyczne dotyczące not zabraniają tej organizacji "podejmowania jakiejkolwiek interwencji lub działań o charakterze politycznym".

Generał Sulejmani był dowódcą elitarnej jednostki wojskowej Al-Kuds należącej do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i był uważany za drugą osobę w państwie. Zginął 3 stycznia w amerykańskim ataku dronów w stolicy Iraku, Bagdadzie.

Waszyngton oskarżał Sulejmaniego o zorganizowanie ataków na bazy USA w Iraku, które zostały przeprowadzone w 2019 roku przez proirańskie grupy paramilitarne.

Po zabiciu popularnego generała Iran odpowiedział atakiem rakietowym na bazę Ain al-Asad w Iraku, gdzie 8 stycznia stacjonowały siły USA. Żaden żołnierz amerykański nie został zabity, jednak u ponad setki zdiagnozowano później urazowe uszkodzenie mózgu (TBI).

cyk/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
tryby
Czy polecenie agresji i zabójstwa bez sądu na terenie innego kraju jest działaniem politycznym, czy też przestępstwem?
incitatus
Jeżeli celem Iranu jest zabicie Trumpa atakiem śmiechu to idą w dobrym kierunku , acz ta próba może spalić na panewce obawiam się
open_mind
Prawidłowa reakcja policji. Ps sprawdziłem dzisiaj działanie mojego glock 17, dobrze gada. Lubię to https://streamable.com/1232nh
jes
Próbowałeś już pewnie na Krymie
degrengolada
@beju

bzdury, to nie są żarty. Jestem pewny, że służby traktują to śmiertelnie poważnie. Fanatycy są skłonni ginąć w atakach samobójczych. Prezydentura też nie będzie trwała wiecznie.
macierz
Czyli, poszukiwany żywy lub martwy.
To nie są żarty, list gończy został wydany, kara może go sięgnąć nawet po skończeniu prezydentury.
To sobie nagrabił.
beju
To są właśnie żarty! Iran wydał wyrok ... ha ha!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
orion_orvandil
Przecież to jest oczywiste, że największym zbrodniarzem czasów współczesnych jest USA. Wszelkie wojny i zniszczenia innych krajów w obronie petrodolarów. Najgorsze jest to, że cały świat łyka propagandę USA i nie widzi prawdziwego zagrożenia. Iran dobrze zrobił. Oczywiście jest to zagrywka polityczna, bo nikt żadnego śledztwa nawet Przecież to jest oczywiste, że największym zbrodniarzem czasów współczesnych jest USA. Wszelkie wojny i zniszczenia innych krajów w obronie petrodolarów. Najgorsze jest to, że cały świat łyka propagandę USA i nie widzi prawdziwego zagrożenia. Iran dobrze zrobił. Oczywiście jest to zagrywka polityczna, bo nikt żadnego śledztwa nawet nie rozpocznie. Pocieszeniem jest fakt, że USA powoli upada. Obecne szaleństwo FEDu na pewno przyspieszy ten proces.
open_mind
Ty uważaj bo mamy twoją lokację (GPS location finder) wiesz. Bum i chmura kurzu po tobie.

Powiązane: Konflikt na Bliskim Wschodzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki