REKLAMA

Iran wstrzymuje negocjacje ws. umowy nuklearnej. "Muszą zaczekać na nowego prezydenta"

2021-07-18 00:25
publikacja
2021-07-18 00:25
Iran wstrzymuje negocjacje ws. umowy nuklearnej. "Muszą zaczekać na nowego prezydenta"
Iran wstrzymuje negocjacje ws. umowy nuklearnej. "Muszą zaczekać na nowego prezydenta"
fot. Dmitriy Prayzel / / Shutterstock

Negocjacje w Wiedniu, mające na celu ożywienie umowy nuklearnej z 2015 roku z Iranem, nie zostaną wznowione, dopóki nie zostanie zatwierdzony nowy rząd w Teheranie - poinformował w sobotę wiceminister spraw zagranicznych Iranu i szef zespołu negocjacyjnego tego kraju Abbas Arakczi.

"Jesteśmy w okresie transformacji (…) Dlatego negocjacje w Wiedniu muszą oczywiście poczekać na nasz nowy rząd" – napisał na Twitterze Arakczi. Zwycięzca czerwcowych wyborów prezydenckich, ultrakonserwatywny Ebrahim Raisi, ma zostać zaprzysiężony przed irańskim parlamentem 5 sierpnia.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price w odpowiedzi stwierdził, że "Te komentarze są skandalicznym wysiłkiem Iranu, który chce zmyć z siebie winę za obecny impas w negocjacjach". "Jesteśmy gotowi wznowić rozmowy w Wiedniu, aby zakończyć prace nad wzajemnym powrotem do umowy, gdy Iran podejmie niezbędne decyzje" – powiedział Price.

Podkreślił, że "W odniesieniu do komentarzy na temat Amerykanów, których Iran niesłusznie przetrzymuje wbrew ich woli, widzimy tylko kolejny okrutny wysiłek, aby wzbudzić nadzieje ich rodzin. Nie ma jeszcze uzgodnionego porozumienia w tej sprawie".

"Byliśmy zaangażowani w pośrednie rozmowy na temat więźniów w kontekście procesu wiedeńskiego, ale opóźnienie wznowienia rozmów w niczym nie pomaga – dodał Price - Jesteśmy gotowi kontynuować rozmowy na ten temat w okresie oczekiwania na powrót do negocjacji nuklearnych".

Szósta sesja rozmów zakończyła się pod koniec czerwca, a termin siódmej nie został jeszcze wyznaczony. W negocjacjach uczestniczą delegacje Iranu, Rosji, Chin, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Unii Europejskiej, natomiast Amerykanie biorą w nich udział pośrednio. Teheran nie zgodził się na obecność delegatów USA przy stole negocjacyjnym.

Umowa nuklearna z Iranem z 2015 r. przewidywała, że Teheran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie sankcje gospodarcze, nałożone na ten kraj. W 2018 r. ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał Waszyngton z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje gospodarcze.

Ustępujący prezydent Iranu Hasan Rowhani wielokrotnie obiecywał Irańczykom uzyskanie zniesienia sankcji przed wygaśnięciem jego mandatu, jednak w środę zasugerował, że nie uda mu się osiągnąć tego celu i negocjacje nie zostaną zakończone przed końcem jego kadencji.

Insynuował również, że jego rząd nie miał wystarczającej swobody, aby doprowadzić negocjacje do końca.

zm/

Źródło:PAP
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Powiązane: Porozumienie Zachodu z Iranem

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki